Svozové vozidlo vybavené zařízením na mytí nádob na odpady zatím jezdí v Praze a v Brně. Rozhodně přispívají k lepším službám pro zákazníky.
Nejen nádoby vyvézt, ale také zajistit lepší prostředí v místech, kde nádoby stojí. To je podle Jany Vondrákové, mluvčí společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o., cílem služby, kterou tato firma zavedla.
Nová, víceúčelová svozová vozidla Mercedes Benz Acros jsou vybavena speciální nástavbou na sběr a odvoz odpadu s integrovaným mycím zařízením od společnosti Zoeller. Celý proces probíhá téměř identicky jako u běžných svozových vozidel. Po vysypání odpadu z nádoby do nástavby vozidla se do nádoby zasune mycí hlavice s rotačními tryskami, která ji důkladně vymyje. Mycí proces je plně automatický, takže se o něj obsluha nemusí starat. Zařízení pro mytí nádob zvládne jak nádoby »dvoukolečkové« o objemu 80-240 litrů (tj. běžné popelnice), tak nádoby »čtyřkolečkové« o objemu 660-1100 litrů (kontejnery).
Součástí zařízení je také mycí pistole s dosahem až 15 metrů, která slouží k opláchnutí vnějšího tělesa nádoby. Lze ji však používat i k omytí jiných stacionárních nádob nebo např. odpadkových košů v dosahu svozového vozu.
Při omývání nádob na odpady by mohl vzniknout problém s únikem znečištěných vod. Na to je však speciální nástavba zařízena. Kromě toho, že se v ní dá svézt až 20 m3 odpadu, jsou v ní umístěny ještě tři nádrže na vodu - jedna na vodu čistou o objemu 1,8 m3 a dvě na vodu špinavou o objemu 1,2 m3. Zachycují špinavou vodu po vymytí nádoby, aby neunikala do veřejného prostranství. Kapacita zásobníku vody stačí na umytí až 500 nádob o objemu 240 litrů. »Na jednu nádobu spotřebuje pouze tři a půl litru vody, ale při vysoké kvalitě umytí. Vozidla s integrovaným mycím zařízením proto nasazujeme na celodenní provoz,« uzavřela Jana Vondráková.
Detail mycího zařízení na nástavbě vozu.
Mycí pistolí je možné ručně omýt vnější tělo nádoby.
FOTO: ARCHIV