V moderních městech vyspělých zemí úklid komunikací probíhá soustavně a komplexně. V České republice však zatím spíše přežívá blokové čištění chodníků v časových intervalech, zpravidla s odstupem několika týdnů, kdy se na úklid obvykle nasadí pouze sběrače nečistot či jednoduché vysávací stroje, které seberou jen jednotlivé nedopalky, papírky apod.
Jak však upozorňuje Ing. Tomáš Chytka, prokurista brněnské společnosti Profigrass, s. r. o., po určité době od blokového čištění se u paty domů objeví vrstva nečistot, především prachu a - pro někoho možná i překvapivě - cigaretového popele. »Je to důsledek skutečnosti, že čištění nebývá plošné a místo toho, aby se celý povrch chodníku důkladně mechanicky očistil kartáči, zůstává jen u nasávání lokálních nečistot,« konstatuje Ing. Tomáš Chytka.
CO VADÍ HISTORICKÝM CENTRŮM
Podobné problémy s čistotou chodníků trápí i historické centrum české metropole. Ing. Filip Dvořák, starosta Městské části (MČ) Praha 1, který po říjnových komunálních volbách uzavírá své působení v jejím čele, pojmenoval, co vše může bránit kvalitní údržbě chodníků: »Až desítky let staré a ledabyle provedené asfaltové záplaty, nerovnosti v mozaikových chodnících, v nichž se drží nejvíce špíny a prachu, výtluky způsobené stářím i roky zanedbávaná údržba či necitlivý přístup vlastníků sítí k opravám po haváriích...«
V historickém centru se nároky na zametací techniku zvyšují. Mnohé chodníky jsou užší, čemuž je nutno přizpůsobit pracovní záběr stroje. Čištění vyžaduje od stroje jeho snadnou ovladatelnost při vyhýbání se překážkám, nasazená technika by neměla být hlučná apod. Ing. Tomáš Chytka uvádí další aspekt, který radnice při sjednávání úklidu chodníků se specializovanými firmami někdy nedoceňují. »Čištění chodníků zaplněných chodci má svá specifika. Kompaktní kabinové zametací stroje do některých míst příliš vhodné nejsou a na mnohé obyvatele a návštěvníky města působí spíše rušivě. Proto pro každodenní čištění chodníků, pěších zón, parkovišť či areálů, a to nejen ve velkých městech, nýbrž také v menších sídlech, se více hodí relativně malé a nízké stroje, za nimiž obsluha chodí. Chodci jsou vnímány nikoliv jako rušivý prvek, ale coby běžná součást pěší zóny. I proto se námi dodávané zametací stroje Green Machines prosadily v řadě evropských metropolí.«
SPOLEČNĚ PRO ČISTOU PRAHU 1
Tyto stroje jsou od letošního září k vidění také v centru Prahy. Radnice první městské části tam totiž rozvinula projekt Společně pro čistou Prahu 1, v jehož rámci mj. bylo vyhlášeno i výběrové řízení formou soutěžního dialogu na dodání 11 nejvhodnějších výkonných zametacích strojů pro systematický a komplexní úklid chodníků.
Není od věci nechat Ing. Tomáše Chytku, aby soutěžní dialog, na jehož regulérnost velmi bedlivě dohlížela najatá právní firma, okomentoval z pozice představitele společnosti Profigrass, která jej vyhrála. »Nikdy jsem nic tak náročného nezažil,« říká. »Nejprve jsme řešení převedli nadvakrát úklidové firmě. S ní jsme následně stroj předváděli v rámci oficiálního soutěžního dialogu - šlo o opakované předvádění na Praze 1 s odstupem několika týdnů, a to na znečištěných úsecích vedle konkurence, přičemž se hodnotil finální vzhled chodníku. Radnice vznesla i požadavky na doplňující řešení. Na jejich základě byl náš stroj Green Machines 414 RS vybaven čelním zařízením pro tvorbu vodní mlhy pro pohlcování prachu, aby nebylo nutné kropit standardně kartáče, které by jinak vytvořily šmouhy na specifické pražské dlažbě.«
K přednostem této techniky vedle vysoké produktivity patří rovněž to, že pohltí téměř vše: plechovky, skleněné či plastové lahve, listí nebo nečistoty a drtí je na třetinu jejich původního objemu.
SÁZKA NA MÍSTNÍ PATRIOTISMUS
Inspirativní může být fakt, že z 11 strojů radnice zaplatila pouze jediný. Deset ostatních zakoupily firmy, které sponzorsky vstoupily do projektu Společně pro čistou Prahu 1. Stroje opatřené jejich logem jsou nasazeny v lokalitách, kde mají tyto firmy sídlo.
Patří k nim také společnost BH Securities a. s., která je jedním z největších českých nebankovních subjektů působících na domácím kapitálovém trhu. »Nepřehlížíme své okolí a záleží nám na tom, kde a v jakém prostředí se pohybujeme. A protože naše společnost je dlouholetým rezidentem Městské části Praha 1, bylo jen přirozené, že jsme se do projektu Společně pro čistou Prahu 1 zapojili,« vysvětlil Zdeněk Lepka, ředitel BH Securities a. s.
Techniku Green Machines 414 RS si pro úklid chodníků vybrala radnice MČ Praha 1. Více než dvě stovky těchto strojů se používají v Londýně, přes stovku jich pracuje v Paříži, dvě stě v Římě či dvacet v Amsterodamu. Znají je též v dalších metropolích i mimo Evropu.
FOTO: PETR NAŠIC
Zametací stroj Green Machines 636 HS s pohonem všech kol je s odpovídajícím příslušenstvím vhodný i pro zimní údržbu.
FOTO: ARCHIV