01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čištění vyžadují nejen kulturní památky

Počátkem minulého desetiletí se společnost Kärcher při vstupu na český trh uvedla i tím, že zdarma očistila kašnu na druhém nádvoří Pražského hradu od nánosů špíny, prachu a zoxidovaného povrchu. Volila přitom jednoduché vysokotlaké čištění studenou vodou za pomoci tlakové myčky o výkonu 250...

Počátkem minulého desetiletí se společnost Kärcher při vstupu na český trh uvedla i tím, že zdarma očistila kašnu na druhém nádvoří Pražského hradu od nánosů špíny, prachu a zoxidovaného povrchu. Volila přitom jednoduché vysokotlaké čištění studenou vodou za pomoci tlakové myčky o výkonu 250 bar a průtoku 1000 l/hod. Na některá místa použila i pískování, tedy kombinaci vysokotlaké vody s pískem.

Proměna kašny, která se od černé barvy vrátila k původní světlé, demonstrovala možnosti, jež ze společnosti Kärcher už před desetiletími učinily "mezinárodního specialistu na čištění". Koneckonců vůbec první vysokotlaký čistič na světě si Alfred Kärcher nechal patentovat už v roce 1950.

Česká pobočka společnosti Kärcher je připravena charitativně vyčistit i další kulturní památku u nás. "Výběr použité technologie by záležel na charakteru projektu, typu znečištění a povrchu stavby - a pochopitelně také na konzultaci s památkáři," říká Milada Skutilová, ředitelka společnosti Kärcher Česká republika, a vyzývá českou municipální sféru, aby neváhala obrátit se na její firmu s případnými náměty či požadavky tohoto druhu.

Ovšem čištění má své místo i v realitě všedního dne. Třeba pro odstranění načerno vylepených plakátů, které v mnoha vrstvách hyzdí sloupy veřejného osvětlení, zastávky městské hromadné dopravy či zdi budov, je vhodné použít čištění párou. Naopak na odstranění žvýkaček z kamenných či keramických dlažeb, je účinné krátké podchlazení tuhým oxidem uhličitým (suchým ledem) a následné mechanické odstranění žvýkačky. Kärcher však má ještě další, velmi efektivní metodu: Jako tryskací médium používá k čištěnému povrchu šetrné pelety oxidu uhličitého. Žvýkačka se tak současně ochladí a proudem vzduchu oddělí od podložky. K výhodám metody patří, že nejde o mokrý proces, nedochází k otěru ani erozi čištěného materiálu, nepoužívá se žádná chemie a nezůstávají žádné zbytky tryskacího materiálu (pelety se vypaří do vzduchu). Metoda je navíc velice účinná rovněž pro odstraňování graffiti.

Milada Skutilová podotýká, že municipality obvykle komunální techniku pořizují z plánovaného ročního rozpočtu - a pak už nevyužívají žádné speciální formy financování. "Naopaki technické služby nejčastěji sahají k leasingu," říká.

"Nabízíme řešení i městům, která nedisponují dostatetkem peněz na nákup komunálního zametače. Tyto stroje se totiž často pohybují na atraktivních místech v centrech, což se přímo nabízí využít k reklamě. Spolupracujeme s firmou, která zametač pro město koupí, opatří jej reklamními plochami a ty za spolupráce s radnicí pronajme. Z výtěžku se platí nájem za stroj. K tomu je však nutná spolupráce s městem, aby pomohlo nalézt vhodné inzerenty, například mezi místními největšími "znečišťovateli"," uzavřela Milada Skutilová.

IVAN RYŠAVÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down