05.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čistička odpadních vod vytápěná kapalným propanem

Dlouhé roky byl systém vytápění rozsáhlého provozu čistírny odpadních vod postaven na dodávkách nízkotlaké páry z nedaleké chemičky. Pomocí výměníku slouží pára nejen k vytápění několika budov, ale rovněž k sušení kalů, které jsou posléze likvidovány ve spalovně. Jednoho dne se však tento zaběhlý systém změnil, protože modernizací provozu byla zrušena spalovna. V ten moment klesl odběr dodávané páry a logicky stoupla její cena. Nastala tady otázka, jak dál? Energetický audit, který celou záležitost posoudil a vyhodnotil, doporučil jediné možné ekonomické řešení. Postavit kotelnu s novými kotli vysoké účinnosti spalující propan. Hlavním důvodem tohoto doporučení byla absence přívodu zemního plynu, neboť ČOV se nachází na samém okraji města a investice do přípojky by byla velmi nákladná, a navíc složitá.

Z výběrového řízení na realizaci dodávek plynu vyšla vítězně rodinná firma TOMEGAS z jihočeského Milevska, která je tradičním dodavatelem technických plynů včetně kapalného propanu již od roku 1992. Hlavním kritériem byla ekonomika realizace i provozu. Nejprve byla vybudována pro potřeby ČOV nová kotelna a poté následovala instalace čtyř nadzemních zásobníků na kapalný propan objemu necelých 5 m3 (4850 litrů) s max. tlakem 15,6 baru. Ukazatele prvních měsíců provozu ukázaly, že energetické náklady jsou výrazně nižší v porovnání se situací před realizací, a návratnost investice bude v horizontu několika let. Kapalný plyn (propan), který je na veřejnosti znám jako LPG (Liquid Petroleum Gas) má vysokou výhřevnost (46,44 MJ/kg) a jeho spalování je ekologické, což je důležité nejen pro komerční projekty. Propan má navíc jednu obrovskou výhodu – je možné ho v kapalném stavu jednoduše dopravovat pomocí autocisteren k zákazníkům. Odpařováním opět vzniká plyn, který pak spalují efektivní kondenzační kotle. Zásobníky plynu lze zakoupit, nebo také pronajmout za výhodných podmínek, ke kterým patří i pravidelný servis. U pardubické ČOV je systém nastaven tak, aby čidlo instalované na zásobníku plynu předalo dispečinku distributora plynu zprávu, že je potřeba doplnit v některém z nich plyn. Na základě této informace vyjíždí v relativně krátkém horizontu autocisterna a zásobníky doplní. Řídící středisko ČOV celou situaci monitoruje, aniž by se muselo zatěžovat vlastní pravidelnou kontrolou zásobníků.

Vytápění kapalným plynem - propanem – je efektivní nejen z pohledu nákladů, ale i ekologického hlediska, protože při jeho spalování vzniká tak minimální množství emisí, které v současné době nelze ani spolehlivě změřit. Pokud není v lokalitě přípojka zemního plynu, pak se jedná o palivo budoucnosti, které umí ve velmi krátkém čase celý systém vytápění nastavit afektivně a ekonomicky. Připomeňme, že firma TOMEGAS dodává zásobníky různých velikostí, podle toho jak velká je spotřeba určitého provozu (od 4 m3 do 250 m3).*

Další informace najdete na www.tomegas.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down