01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co brání renovacím panelových domů

Jaké jsou hlavní bariéry urychlení a zkvalitnění renovací a zateplování panelových domů? Které lze nejrychleji odstranit? Existují dostatečné možnosti státní podpory? Těmito i dalšími otázkami v souvislosti se zateplováním panelových domů se zabýval tým...

Jaké jsou hlavní bariéry urychlení a zkvalitnění renovací a zateplování panelových domů? Které lze nejrychleji odstranit? Existují dostatečné možnosti státní podpory? Těmito i dalšími otázkami v souvislosti se zateplováním panelových domů se zabýval tým expertů pod vedením SEVEn v rámci projektu Sustainable Renovation of High-rise Residential Buildings for Central and East European Countries - the Case of the Czech Republic (Renovace obytných budov ve střední Evropě - příklad České republiky).

Projekt iniciovalo nizozemské Ministerstvo pro územní plánování, bydlení a životní prostředí (VROM). Cílem bylo najít řešení, které přinese vedle vyšší úrovně kvality bydlení i významné snížení energetické náročnosti staveb.

Analýza stávající legislativy, forem vlastnictví a technického stavu vícepodlažních obytných panelových domů v České republice včetně současných možností veřejné finanční podpory odhalila řadu závažných problémů. Nicméně původní předpoklad, že hlavní překážkou rekonstrukce bytových domů je nedostatek finančních prostředků, se nepotvrdil. To je v podstatě dobrá zpráva. Naznačuje, že bariéry spojené s obnovou této části bytového fondu je možné v současné době odstranit. Dále projekt prokázal, že o nedostatku dotačních prostředků na rekonstrukce bude nutné hovořit až v případě jejich masového rozšíření v rámci existujících státních programů (i mimo panelovou výstavbu).

Na základě podrobného rozboru byly identifikovány hlavní současné překážky většího počtu renovací. Následně bylo navrženo 14 konkrétních opatření, která by je pomohla překonat. Opatření se týkají celého rozhodovacího řetězce postupu obnovy - od aktivizace a motivace majitelů bytů přes přípravnou fázi projektu, vlastní realizaci až po způsoby jejího financování. Souhrn některých hlavních překážek a stručný návrh jejich možného řešení uvádíme v rámečku. V řadě případů je však žádaný účinek popsaných řešení podmíněn přijetím některého z dalších navrhovaných opatření. To naznačuje, že současné problémy lze úspěšně překonat jen v případě společné, popřípadě postupné implementace uvedených opatření.

V zásadě se též potvrdilo, že těžiště podpůrných nástrojů renovací by mělo nadále směřovat spíše do oblasti neinvestičních forem, jako jsou úrokové dotace, státní podpora spoření na bytové potřeby, daňová zvýhodnění apod. Opodstatnění přímých dotací je pouze v akutních případech (havarijní stav domu).

Jedním z konkrétních výsledků, k nimž projekt přispěl, bylo zrušení povinného 100% kvóra při rozhodování majitelů bytových jednotek o rekonstrukcích domů. Připomeňme, že předtím se vyžadoval jednomyslný souhlas všech vlastníků bytových jednotek v domě. Nicméně komplexní legislativa i nadále komplikuje situaci, protože všichni majitelé bytů musí být stále účastní stavebního řízení, které zahrnuje i vnější tepelné izolace.

Výsledky, které jsme získali v průběhu projektu, jsou významným argumentem pro podporu renovací bytového fondu v nových členských zemích střední a východní Evropy ze strukturálních fondů Evropské unie po roce 2006.

Souhrn některých hlavních překážek a stručný návrh jejich možného řešení

 

Tomáš Voříšek
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down