Kam vyhazujete náplně do tiskárny, když tiskárna zahlásí, že jsou prázdné a nastal čas je vyměnit? Existují mnohem ekologičtější způsoby než jejich vyhození do koše. Některé z nich vám vylepší karmu a na jiných můžete i něco vydělat.
Tonery, tedy náplně do laserových tiskáren, jsou tvořeny z více různých materiálů, mezi kterými převládá plast. Základ tvoří plastová krabička s dalšími komponenty především z kovů a plastů. Určitě proto nepatří do tříděného odpadu mezi plasty ani elektroodpad.
Samotná náplň – tonerový prášek – je velmi jemně namletý plast, který může obsahovat až 95 % polyesteru (a samozřejmě další příměsi). Jedná se o stejný materiál, ze kterého se dnes vyrábí plastové PET lahve pro balené nápoje. Dříve se do tonerů používaly i jiné druhy plastu, později se ale zjistilo, že jsou pro lidský organismus toxické. Nemluvě o ohrožení dalších živých organismů!
Pokud použitý toner vyhodíte do koše, neuděláte nic protizákonného. Oficiálně jsou totiž tonery do tiskáren označeny jako “ostatní odpad”. V případě jejich vyhození do směsného odpadu ale buď skončí na skládce, kde se pouze plastové části toneru budou rozkládat desítky let, nebo ve spalovně, což také není příliš ekologickým řešením. Co tedy s použitými tonery můžete udělat?
V zásadě máte 3 možnosti, jak se ekologicky zbavit použitých tonerů:
O něco lepší volba než vyhození do koše je odnesení prázdných tonerových kazet do sběrného dvoru, kde použité kazety (a inkoustové cartridge) zlikvidují v souladu s příslušnými zákony a nařízeními. Pokud máte sběrný dvůr daleko, pravděpodobně pro vás budou jednodušší následující možnosti.
Běžné tonerové kazety se vyrábí tak, aby se daly znovu naplnit, tzv. repasovat. Použité tonery tak můžete prodat některé ze společností, které se zabývají jejich výkupem a následným prodejem repasovaných tonerů. Nebo jim je poslat a nechat si je opět naplnit. Prázdný toner ale zpravidla můžete naplnit pouze jednou. Pozor, toto se netýká originálních (kompatibilních) tonerů. Ty repasovat nelze.Tip: Pokud vás zajímá téma ekologie, recyklace a života bez obalů, zkuste do své každodenní rutiny zařadit jednoduché triky ze Zero Waste blogu.
*