Listopadové komunální volby se blíží, a pro představitele samospráv i budoucí voliče tedy nastal čas bilancování. Na to, jaká pozitiva a negativa stávající volební období přineslo, se v pravidelné anketě budeme ptát starostů měst i obcí.
Miloš Valenta, starosta Městce Králové:
Naše městečko s 3000 obyvateli se nachází v Polabské nížině, 15 km na východ od Poděbrad v okrese Nymburk. Díky převažujícímu zemědělství, které nebývá nijak finančně atraktivní, u nás dochází k postupnému úbytku obyvatel i jeho stárnutí. Úkolem příštího vedení města bude tuto skutečnost omezit. Jako slibné se nabízí budování průmyslové zóny v Kolíně.
Nechci vyjmenovávat vše, co se za uplynulé čtyři roky udělalo. Za zmínku ale rozhodně stojí kompletní plynofikace města, rozsáhlá oprava veřejného osvětlení a průběžné opravy místních komunikací. Samostatnou kapitolu tvoří naprosto nejrozsáhlejší oprava náměstí. Přestože příjmy rozpočtu se každým rokem vylepšují, byla rekonstrukce náměstí hrazena z desetimiliónového úvěru. Byla zde opravena splašková kanalizace, byl vybudován vodovod a nové komunikace a chodníky. Dále byl nově upraven park a novou fasádu dostala budova radnice a přilehlý objekt knihovny a zvláštní školy. Náměstí dostalo úplně novou tvář. Uvědomila si to i většina soukromých podnikatelů, kteří pomalu začínají opravovat fasády svých provozoven.
Co se nám však nepodařilo dotáhnout do konce, je oprava fasády kostela. Tato budova není naším majetkem, ale jelikož je v bezprostřední blízkosti náměstí, je naším zájmem, aby oprava byla provedena. Nemáme však dostatek financí a zástupci církve se k finančnímu podílu staví velice neochotně. Na co ovšem nesmím zapomenout, je rozvíjející se městská nemocnice, které před časem hrozilo úplné uzavření. V současné době je na vyšší úrovni než před restrukturalizací.
Myslím že většina občanů bude změny ve městě hodnotit kladně. Trend pozitivních změn se nezastaví. Již teď připravujeme akce, které ještě více život občanům zpříjemní. Malou skvrnou je všeobecný problém - úbytek českých podnikatelů, který nahrazují občané cizích národností. Ale jen těžko se tento problém řeší. Velkým výhledem do budoucna je pro občany města již zmíněná průmyslová zóna u Kolína, která by mohla pomoct vyřešit nedobrou situaci v zaměstnanosti, přinést vyšší výdělky a také příliv obyvatel do města.
Bohuslav Schwab, starosta Doks (okres Česká Lípa):
I přes některé nedořešené problémy a chyby se současné zastupitelstvo může na základě výsledků své čtyřleté práce ve prospěch města s 5000 obyvateli podívat se ctí do očí svým nástupcům. Předáváme město s poměrně dobrou občanskou vybaveností. Již v dřívějších letech byl zřízen domov důchodců, zdravotní středisko, azylový dům pro matky s dětmi, městské kulturní a informační středisko a zajištěn menší dům s pečovatelskou službou. Je vybudována kanalizace s napojením na čistírnu odpadních vod a dokončena plynofikace.
Pozitivní také je,. že jsme se zařadili mezi města se stabilním finančním hospodářstvím, s vyrovnaným ročním rozpočtem kolem 70 mil. Kč a s výhodně uloženou finanční rezervou Za celé volební období jsme se nedostali ani krátkodobě do platební neschopnosti a naopak na investice bylo možné z prostředků města uvolnit více než 65 mil. Kč. Máme pouze úvěr od Státního fondu životního prostředí ve výši 4,5 mil. Kč k částečné úhradě 20 miliónových nákladů na asanaci havarijní divoké skládky odpadů. V souvislosti s likvidací odpadů se nám osvědčil sběrný dvůr, kam občané bezplatně odkládají velkoobjemový a nebezpečný odpad.
Letos jsme úspěšně dokončili komplexní modernizaci tepelného hospodářství. Podstatně se zvýšila tepelná účinnost výroby a rozvodu tepla a spotřeba tepla klesla o více než 20 %. Efektivní je rovněž výměna svítidel veřejného osvětlen (více než 30 % snížení spotřeby elektrické energie). Občané mohou být též spokojeni s úplnou telefonizací města s možností zřízení samostatné přípojky na internet. Pro seniory stavíme nový dům s pečovatelskou službou s 20 byty, který bude dokončen na jaře roku 2003.
Ten, kdo Doksy navštívil naposledy před 3 - 4 lety, jistě zaznamená podstatné zlepšení vybavení a vzhledu města včetně nabídky služeb na všech plážích u Máchova jezera. Občané, rekreanti i lidé z okolí k naprosté spokojenosti využívají novou velkoprodejnu potravin. K významným investicím patří i vybudování vodovodu v přidružené obci Kruh.
Pro zajištění dalšího cílevědomého rozvoje města předáváme našim nástupcům rovněž nový územní plán, návrh energetické koncepce města, energetický audit centrálního zásobování teplem a pasport městské zeleně.
Nedostatků a nedořešených problémů byla samozřejmě také celá řada. Nejpodstatnějším je nedostatečné zajištění bytové výstavby. Připravovaná stavba 16 bytů a domu pečovatelské služby je pouze první krok. Nepodařilo se nám zajistit vyšší počet pracovních příležitostí pro místní obyvatele.
Věřím, že nové zastupitelstvo dokáže na dobré výsledky navázat a přispět k rozvoji města novými iniciativami.
Pavel Smolka, starosta Vítkova (okres Opava):
Pokud bych měl stručně říct, co se nám podařilo a co ne, asi bych použil slova investiční akce a nezaměstnanost.
Velké finanční prostředky jsme investovali do životního prostředí. Ve městě jsme zplynofikovali za podpory Státního fondu životního prostředí kotelny ve dvou mateřských školách a v domě dětí a mládeže, celkem za 2,75 mil. Kč. Dokončujeme plošnou plynofikaci naší největší místní části Klokočov, kde celkové náklady přesahují 17 mil. Kč. Také na tuto akci jsme získali státní příspěvek. Projekčně máme připraveny k plynofikaci všechny obecní objekty v Klokočově: tři bytové domy, obchod s restaurací, sokolovnu a mateřskou školu. Předpokládané náklady jsou 2,8 mil. Kč. Plynofikaci výše uvedených objektů začneme provádět ještě letos a její dokončení očekáváme v příštím roce.
Pozitivní je, že jsme zahájili separaci odpadů. V letošním roce byla zkolaudována hala s dotříďovací linkou na separovaný odpad za 2,66 mil. Kč. Také na tuto investici jsme získali státní dotaci. Na této lince budeme třídit zejména plastový odpad, který budeme předávat k dalšímu zpracování. Sběr plastů a skla zajišťují Technické služby města Vítkova pouze v našem městě. Předpokládáme, že po zaběhnutí celého provozu nabídneme i okolním obcím možnost zpracovávat jejich separovaný plastový odpad.
Z vlastních zdrojů jsme investovali 2,7 mil. Kč do rekonstrukce školní jídelny, která slouží dvěma základním školám, gymnáziu a mateřské škole. Obnovili jsme fasádu základní školy za 2,9 mil. Kč. Letos také opravujeme sociální zařízení ve dvou základních školách za 1,5 mil. Kč. Výrazný posun nastal také v oblasti bydlení. Do konce roku vybudujeme 22 bytů, z toho 7 v domě s pečovatelskou službou. Jsou připraveny pozemky pro výstavbu rodinných domů, které nabízíme občanům. Za více než 6,1 mil Kč byly opraveny fasády městských bytových domů.
Zvláště ty největší investice jsme zafinancovali z peněz, které jsme získali prodejem akcií. Takové mimořádné příjmy se již nebudou opakovat a v budoucích letech budeme muset počítat pouze s prostředky z přerozdělovaných daní.
Nepodařilo se nám však v uplynulých letech snížit vysokou míru nezaměstnanosti, která dosahovala k 30. červnu t. r. 18,84 %. Možnosti města se 6500 obyvateli jsou v této oblasti velice omezené. Předpokládáme, že zlepšením dopravní dostupnosti, plánovaným vybudováním podnikatelské zóny a v souvislosti se zřízením pověřeného úřadu ve Vítkově se také u nás zvýší zájem o podnikání.
- mo -
|