Idea bezbariérového webu spočívá v tom, že uživatelé se zdravotním postižením mohou používat internet bez závažnějších omezení. Ještě přesněji jde o to, aby handicapovaným uživatelům bylo umožněno web vnímat, porozumět mu, používat jej a pracovat s ním a tento web byl pro ně užitečný.Zatím však...
Idea bezbariérového webu spočívá v tom, že uživatelé se zdravotním postižením mohou používat internet bez závažnějších omezení. Ještě přesněji jde o to, aby handicapovaným uživatelům bylo umožněno web vnímat, porozumět mu, používat jej a pracovat s ním a tento web byl pro ně užitečný.
Zatím však ještě velké množství webových stránek obsahuje bariéry, které handicapovaným lidem práci s ním ztěžují, nebo ji činí přímo nemožnou.
Základním principem bezbariérového webu je navrhovat takové webové stránky, které vyhoví nejrůznějším uživatelským potřebám, preferencím i situacím. Tato flexibilita pomáhá v určitých situacích i lidem bez handicapu, třeba uživatelům s pomalým připojením k internetu, lidem s dočasným zdravotním postižením, jakým je třeba zlomená ruka, či seniorům.
Hlavním důvodem pro vytváření bezbariérového webu je poskytnout rovný přístup a rovné příležitosti lidem se zdravotním postižením. Bezbariérový web tak může pomoci lidem s handicapem zapojit se aktivněji do společnosti.
Web jako takový nabízí zcela nový přístup k informacím a interakci pro mnoho postižených lidí. To je důvod, proč běžné bariéry v tiskových, zvukových a vizuálních médiích mohou být díky webovým technologiím velmi snadno překonány. Web bez bariér proto lze vnímat i jako aspekt společensko-sociální zodpovědnosti.
Neméně významným důvodem je to, že bezbariérový web už vyžadují zákony v mnoha vyspělých zemích. V České republice je tato potřeba nově zakotvena v novele zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech státní správy a samosprávy.
Vytvoření bezbariérových webových stránek může být velmi jednoduché nebo naopak velmi komplikované. Vždy totiž záleží na mnoha faktorech, jako je obsah, rozsah a komplexnost stránek i použité vývojové nástroje a prostředí. Mnoho rysů přístupnosti lze velmi lehce implementovat, pokud se s nimi počítá již na počátku vytváření nebo redesignu webových stránek. Úprava nepřístupných webů může vyžadovat mnoho úsilí, zvláště pokud původní kód neodpovídá standardům XHTML, nebo obsahují-li stránky určitý druh obsahu, například multimediálního.
Pro více informací můžete navštívit náš web na adrese www.dobryweb.cz/pristupnost.
VLADIMÍR MATĚJÍČEK
Dobrý web (matejicek@dobryweb.cz)