Ostrava se spolu se statutárními městy Brnem, Plzní a hlavním městem Prahou jednoznačně staví proti změnám, které Ministerstvo financí připravuje pro přerozdělování inkasa sdílených daní mezi obce ČR.
V současné době platí systém rozpočtového určení (RUD) výnosů sdílených daní, podle něhož se každá obec v ČR podílí na procentní části jejich celostátního inkasa matematickým výpočtem podle výměry a počtu obyvatel. Pro zmíněná čtyři největší města se používají tzv. přepočítací koeficienty, pro ostatní obce tzv. koeficienty postupných přechodů. Nový model přerozdělování sdílených daní by výrazně poškodil velká města ve prospěch obcí s počtem obyvatel kolem 5 tisíc, které mají nejmenší daňové příjmy.
V ROCE 2017 BY OSTRAVA ZÍSKALA V RÁMCI RUD O 0,9 MLD. KČ MÉNĚ
»V případě přijetí stávajícího návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní, jak jej počátkem června představil ministr financí Miroslav Kalousek, mají od roku 2013 Ostravě daňové příjmy postupně klesat. V roce 2017 by schodek dosáhl objemu až 900 milionů korun,« zdůraznil primátor Ostravy Ing. Petr Kajnar s odkazem na další fakta.
»Stát se k nám chová macešsky. Přitom velká města, pro která představují sdílené daně rozhodující příjem rozpočtu, vytvářejí více než čtvrtinu hrubého domácího produktu. Ostrava investuje do projektů, které využívají občané města i lidé ze širokého regionu. Dotujeme oblasti, o které by se měl starat stát, například vysoké školství, kulturu, dopravu, údržbu komunikací, výkon státní správy. Ztrátu příjmu z daní bychom jen složitě hledali v městském rozpočtu. Měla by negativní dopad na investice, museli bychom zdražit veřejnou dopravu, přijmout další nepopulární opatření,« dodal ostravský primátor.
Odmítavé stanovisko čtveřice největších měst ministr financí nezměkčil ani tím, že do svého návrhu pro ni zakomponoval finanční kompenzace po přechodné období čtyř let od účinnosti novely v celkové výši 10,9 mld. Kč ze státního rozpočtu.
Výsledkem společných jednání primátorů Prahy, Brna, Plzně a Ostravy je odmítnutí návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní. Přestože jsou od roku 2008 daňové výnosy na jednoho obyvatele hlavního města - a zejména Brna, Ostravy a Plzně srovnatelné s několika desítkami jiných obcí ČR, model předložený minulý měsíc Ministerstvem financí předpokládá zkrácení daňových příjmů pouze u těchto čtyř největších měst v celkové roční výši přibližně 5 mld. Kč. Takto chce stát získat chybějící zdroje k posílení daňových příjmů rozpočtu obcí střední velikosti.
NÁVRH NOVELY UŽ DO PŘIPOMÍNKOVÉHO ŘÍZENÍ
Zastupitelstvo města Ostravy již na svém letošním březnovém zasedání přijalo nesouhlasné stanovisko ke změnám stávajícího systému rozpočtového určení daní podle zákona č. 243/2000 Sb. Během následného květnového jednání Ing. Petr Kajnar ostravské zastupitele informoval o schůzce primátorů čtyř statutárních měst s ministrem Ing. Miroslavem Kalouskem. Ministr financí potvrdil, že kontroverzní novelu zákona předloží vládě ke schválení. Její další osud tak bude v rukou zákonodárců.
Nyní by návrh kontroverzní novely měl již být - a to v paragrafovaném znění - odeslán do připomínkového řízení.
Primátor Ostravy Miroslav Kajnar: Ztráta příjmu ze sdílených daní by měla negativní dopad na investice, museli bychom zdražit veřejnou dopravu a přijmout další nepopulární opatření.
FOTO: ARCHIV