01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cykloportál zatraktivní region

Málokterý region má tak hustou síť cyklotras a cyklostezek jako Jihomoravský kraj. Proto se před dvěma lety pustil do budování cykloportálu, který by na jeho trasy přivábil další milovníky cykloturistiky a poskytl jim k tomu komplexní informace o atraktivitách na celém území a službách pro ně.

JAROSLAV WINTER

Projekt nazvaný Portál cykloturistiky Jihomoravského kraje v návaznosti na Dolní Rakousko zvládl krajský úřad uskutečnit od dubna do října 2007. Už zpočátku bylo jasné, že portál bude mít dvě cílové skupiny. Pro neveřejnou část jsou to města a obce regionu, zájmová sdružení, pracovní skupiny pro koordinaci rozvoje cyklistické dopravy či projektanti cyklotras.

VÍKEND ZAČÍNÁ PÁTKEM

Cílovou skupinu veřejné části představují informační turistická centra v regionu, sportovní kluby, cestovní kanceláře a samozřejmě široká veřejnost a zahraniční turisté. Nejčetnější návštěvy zaznamenává portál v sezoně vždy během pátečního odpoledne, takže zjevně slouží lidem k plánování aktuálního víkendového cyklovýletu. Portál je přístupný pro veřejnost na adrese www.cyklo-jizni-morava.cz a je současně provázaný s turistickým portálem Jižní Morava (www.jizni-morava.cz). Součástí projektu bylo i zřízení 14 informačních kiosků. Po dohodě s krajem zajišťují jejich obsluhu obce, v nichž byly umístěny. Kiosky umožňují i tisk vygenerované mapy včetně profilu cyklotrasy a itineráře za poplatek.

Informatiky ovšem zajímají i další součásti projektu. V prvé řadě je to datový model, vytvoření geografické sítě cyklotras, která je vhodná jak pro vyhledávání trasy pro cykloturisty ve vazbě na informace cestovního ruchu, atraktivity regionu, ubytování, koupaliště, cykloservisy či další služby pro cyklisty, tak pro analytické úlohy, jako je plánování rozvoje sítě cyklotras a zajištění financování údržby cyklotras i doprovodné infrastruktury (značení, infotabule, odpočinková místa). Experti rovněž studují, jak byl vytvořen redakční systém pro plnění informací a komunikaci s obcemi a organizacemi, zabývajícími se cykloturistikou. Na tvorbě obsahu se podílí stovka partnerů. Sběr a vkládání informací o cyklotrasách jsou dílem hlavně Klubu českých turistů a Nadace Partnerství, informace o tematických výletech, otvírání cyklostezek apod. vkládají obce, informacemi o akcích z oblasti cykloturistiky přispívají na portál turistická informační centra atd.

METODIKA I PRO OSTATNÍ

»V průběhu projektu jsme zpracovali jednotnou metodiku pro vytvoření sítě cyklotras a metodiku sběru dat týkajících se cyklotras a doprovodné infrastruktury, jako je druh povrchu, stavební stav, náročnost, informační tabule či odpočívky,« uvádí Ing. Jaroslav Keprt, který měl na starosti koordinaci projektu. »Ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu byla nabídnuta i dalším krajům a využily ji Plzeňský, Středočeský a Jihočeský.«

V době svého vzniku byl projekt jedinečný a v takovém rozsahu nebyl nikde žádný jiný uskutečněn. Mnohé jeho výstupy jsou použitelné i jinde. Tu část cykloportálu, která řeší vyhledávání trasy včetně doprovodných informací, převzaly do svých turistických portálů Karlovarský a Plzeňský kraj. Způsob publikování mapových podkladů po ověření na cykloportálu Jihomoravského kraje použila dodavatelská firma také pro cykloportál Karlovarského kraje i do aplikací v oblasti sběru a publikování dopravních informací.

PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE

Velký zájem projevila rakouská strana a Trnavský samosprávný kraj, s nímž už Jihomoravský kraj zahájil společný projekt v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika. »Projekt nám umožní pro příští sezonu zejména nový způsob aktualizace dat, zavedení rubriky Tipů a rad pro cykloturisty, vytvoření prostředí pro rubriku Tipů na výlety s propojením na vlastní mapu ve vyhledávací části portálu, možnost stáhnutí dat cyklotras do GPS, vyhodnocení pohybu cyklistů na cyklotrasách pomocí automatických sčítačů s přenosem technologií GMS,« vypočítává Jaroslav Keprt.

Součástí projektu je i logo cykloturistiky v Jihomoravském kraji, provázející veškeré prezentační materiály typu leták o cykloturistice, informační průvodce cykloturistiky kraje s vloženou mapou 1:200 000 či brožura cykloturistiky v kraji s popisem vybraných cyklotras, jejich profilu a fotografií. Výstupem projektu bylo i propagační CD.

NEJEN CENA ZA INOVACI

V souvislosti s projektem se kraji dostalo i několik významných ocenění. Vedle ocenění Asociací cestovních kanceláří ČR v rámci soutěže Grand Prix Regiontour 2008 za komplexní propagační materiál na téma Cykloturistika jižní Moravy je to evropská známka BYPAD, udělovaná Ministerstvem dopravy ČR a Státním fondem dopravní infrastruktury za ochotu politiků a úředníků naslouchat možnostem podpory cyklistiky. Naposledy pak Cena Ministerstva vnitra ČR za inovaci ve veřejné správě za rok 2008.

A které ze získaných zkušeností lze doporučit případným dalším zájemcům o podobné řešení? »Určitě je důležité využít metodiku sběru dat a datový model aplikace, který je již v praxi odzkoušen, a přizpůsobit jej na vlastní specifické podmínky,« říká Jaroslav Keprt a dodává: »Výsledky projektu mohou být podkladem pro přípravu, projednání tvorby koncepčních materiálů o cykloturistice. Slouží také k přehledu financování a realizace cyklostezek.«

 

Cykloportál Jihomoravského kraje vábí do regionu další milovníky aktivní dovolené v sedle jízdního kola.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ONDŘEJ BESPERÁT

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down