Národní síť Zdravých měst (NSZM) se dlouhodobě zaměřuje na oblast strategického řízení. Nový informační nástroj DataPlán NSZM je součástí snahy asociace zlepšit řídící procesy ve městech, obcích a regionech.
Co se týče zpracování nejrůznějších plánů a strategií, Česká republika si nezadá s nerozvinutějšími zeměmi Evropské unie. Problém však spočívá v tom, jak se obsah těchto plánů uplatňuje v praxi. Je totiž nejen důležité plánovat, ale především kvalitně, efektivně a transparentně řídit a vynakládat veřejné prostředky do podpory zdraví a kvality života v souladu s principy udržitelného rozvoje.
DataPlán slouží jako databázové prostředí, v němž lze přehledně pracovat s veškerou strategickou dokumentací jednotlivých měst, obcí a regionů. Může ho využívat každá municipalita k tomu, aby byla schopna sladit záměry, priority a cíle v jednotlivých oblastech svého rozvoje a zároveň mohla sledovat, jaké finanční prostředky a jak účinně jsou do těchto oblastí rozděleny.
K ČEMU SYSTÉM VYUŽÍVAT
Zatímco z technického hlediska je DataPlán jednoduché a příjemné webové prostředí, uvnitř jde o poměrně složitý systém databází, které propojují různé druhy strategických dokumentů včetně aktuálně probíhajících aktivit.
Na funkci DataPlánu se lze dívat v zásadě ze tří hledisek:
Sleduje koncepční a strategické dokumenty na úrovni municipalit, zejména samotný strategický plán rozvoje a další rozvojové programy (například program rozvoje kraje), ale i komunitní strategické plány, mapující názor veřejnosti (například Plán zdraví a kvality života). Informační systém rovněž zahrnuje dokumenty celostátního a mezinárodního významu. Kromě toho dovoluje pracovat i s dílčími koncepcemi a expertními hodnoceními.
Díky speciálním funkcím bude moci municipalita přehledně porovnávat svůj strategický plán (expertní i komunitní) s plány jiných měst, sledovat projektovou kapacitu pro řešení nejrůznějších problémů, či vystopovat souvislosti záměrů a aktivit na místní úrovni s krajskými a do budoucna i s národními a mezinárodními dokumenty (například Strategie udržitelného rozvoje ČR a EU, Agenda 21 aj.).
Sleduje ty nejlepší činnosti, které se v obcích, městech a regionech uskutečňují. Databáze příkladů dobré praxe, do které se inovativní a inspirativní projekty či aktivity naplňují, umožní sdílet dobrá řešení nejrůznějších problémů, s nimiž se municipality setkávají ve své každodenní praxi, a zároveň tyto příklady umožní porovnávat metodou benchmarkingu. Ve finální podobě bude možné přehledně monitorovat, kolik finančních prostředků se na jednotlivé aktivity vynakládá a zda se využívají efektivně.
PREZENTACE V BRNĚ
Prostřednictvím DataPlánu lze dále mapovat realizaci jednotlivých projektů a opatření na základě stanovených indikátorů, a získat tak přehled o tom, co se v dané municipalitě děje, kolik to stojí peněz a jaké výsledky aktivity přinášejí. Rovněž poslouží jako "zásobník" projektových návrhů, například při krajských projektech Společného regionálního operačního programu (3.3.). Praktické zkušenosti s DataPlánem v této oblasti má například Zdravý kraj Vysočina. V nejbližší době využije tento nástroj pro projekty a komunitní projednávání Jihomoravský kraj.
Nový informační systém podrobněji představíme na konferenci Dny krajů, měst a obcí, která je součástí doprovodného programu na veletrhu INVEX.
Více informací o tomto systému naleznete na adrese http://www.nszm.cz/dataplan.
Základní cíle DataPlánu NSZM
Dataplán je moderní informační nástroj k efektivnímu řízení municipalit.
Provazuje strategické plány, národní a mezinárodní dokumenty.
Umožňuje porovnání plánů, poukazuje na vzájemné souvislosti.
Efektivně prezentuje příklady dobré praxe.
Aktivity, záměry a plány přehledně provazuje s rozpočty.
Kancelář NSZM ČR