01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deggendorf a Písek: Jak vzniká partnerství

Jen zhruba dvě a půl hodiny cesty autobusem dělí jihočeský Písek od bavorského Deggendorfu. Obě města pojí nejen geografická blízkost a zájem o spolupráci, ale také loni v listopadu podepsaná deklarace o přátelství jako předstupeň budoucího partnerství. Deggendorf má dlouhou historii: První písemná...

Jen zhruba dvě a půl hodiny cesty autobusem dělí jihočeský Písek od bavorského Deggendorfu. Obě města pojí nejen geografická blízkost a zájem o spolupráci, ale také loni v listopadu podepsaná deklarace o přátelství jako předstupeň budoucího partnerství.

Deggendorf má dlouhou historii: První písemná zmínka o tomto malebném sídle na Dunaji je z roku 1002; jako město se poprvé uvádí od roku 1316, kdy mu vdova po Ottu III. Dolnobavorském propůjčila městské právo. V roce 1266 jej neúspěšně obléhala vojska českého krále Přemysla Otakara II. Novodobou historii lze připomenout rokem 1991, kdy nádražím v Železné Rudě, jehož středem vede hranice s Německem, více než po 40 letech slavnostně projel první zvláštní vlak s tisícovkou nadšených pasažérů vypravený právě z Deggendorfu.

NÁRUČ ČECHŮM OTEVŘENÁ

Město má 33 tisíc obyvatel a rozkládá se od břehů Dunaje až po zalesněné vrcholy bavorské Šumavy ve výšce přes 1100 m n. m. Právě tato ideální poloha na jižní straně tzv. předního Bavorského lesa láká stále více turistů, a to nejen z širokého okolí, ale i z Čech.

Díky prozíravé politice deggendorfské radnice v čele s primátorkou Annou Ederovou se tam daří nejen sportu (lyžování na svazích hor, cyklistice na stovce kilometrů dlouhé stezce podél Dunaje, vodním sportům na největší evropské řece a v plaveckém komplexu Elypso či golfu), ale i kultuře. Počátkem letošního roku byla otevřena moderní kulturní hala s kapacitou téměř 4000 míst a v bohatém programu, který se v hale trvale nabízí, nechybějí ani čeští umělci a soubory. Návštěvníky láká městské muzeum se stálou výstavou hospodářského, kulturního a sociálního rozvoje města, Muzeum řemesel (jediné v celém Dolním Bavorsku) zase zprostředkuje přehled o vývoji rukodělné práce v regionu.

"Máme otevřenou náruč a nabízíme toho návštěvníkům z České republiky opravdu hodně," říká Anna Ederová. "Jsme rádi, že si naši sousedé již nacházejí cestu k nám, stejně jako Deggendorfští do Čech. Máme na co navazovat, ale také co dohánět. Proto jsme ve městě otevřeli Německo-českou kontaktní kancelář s česky hovořícími pracovníky, která je připravena zprostředkovat nejrůznější formy spolupráce," dodává primátorka.

MĚSTA ZALOŽILA SPOLEČNOSTI PRO VZÁJEMNOU SPOLUPRÁCI

Podle vedoucí oddělení cestovního ruchu a zahraničních vztahů městského úřadu v Písku Ing. Edity Kučerové od září 2007, kdy město do Deggendorfu poprvé vypravilo autobus se svými občany, zájem o spolupráci stále roste. Obdobně jako němečtí partneři také v Písku založili Společnost pro česko-německou spolupráci města.

"Nejde jen o kulturní spolupráci - počátkem října byla například v Deggendorfu otevřena výstava loutkáře Jiřího Linharta, naše skupiny se v létě zúčastnily tradiční Sommertraumparty, aktuální je fotosoutěž Písek a Deggendorf očima dětí. Kromě partnerských výměn se utvářejí kontakty mezi mladými politiky z Deggendorfu a aktivní mládeží píseckého gymnázia, probíhají konzultace při rekonstrukci památek - například u oprav barokních soch či při budování podzemních garáží, s jejichž výstavbou má Deggendorf dobré zkušenosti. Deggendorf nabídl také pomoc Písku při letošních hrozících záplavách. Již nyní je v přípravách bavorsko-český kulturní týden, který se uskuteční v září 2010," uzavřela Ing. Edita Kučerová.

JAN ŠTOLBA

 

Primátorka Deggendorfu Anna Ederová a starosta Písku Ing. Miroslav Sládek loni v listopadu podepsali deklaraci o přátelství mezi oběma městy jako předstupeň budoucího partnerství.

 

Stará radnice v Deggendorfu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down