Už v sobotu 18. dubna se ve všech sedmi lokalitách předběžně vytipovaných pro vybudování trvalého hlubinného úložiště radioaktivních odpadů po celém území Česka uskuteční protestní akce Den proti úložišti. Například obce v lokalitě Březového potoka na jihozápadě Čech plánují na tento den pochody a štafetové běhy, varovné vyzvánění kostelních zvonů či koncerty. K dispozici budou i petiční listy se společným prohlášením obcí ze všech sedmi lokalit v Česku, kde by případně mohlo být úložiště radioaktivního odpadu vybudováno.
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na základě Koncepce nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem schválené vládou už v roce 2012 a rovněž v souladu s Politikou územního rozvoje ČR, jejíž první verze byla vládou schválena v roce 2008, vybrala s přihlédnutím ke geologickým výzkumům sedm možných lokalit.
Jde o lokality:
Kraví hora (území obcí Bukov, Věžná, Střítež, Moravecké Pavlovice, Drahonín, Olší a Sejřek v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina);
Čihadlo (území města Deštná a obcí Světce, Lodhéřov a Pluhův Žďár v Jihočeském kraji);
Březový potok (území obcí Pačejov, Kvášňovice, Olšany, Maňovice, Chanovice a Velký Bor v Plzeňském kraji);
Hrádek (území obcí Rohozná, Dolní Cerekev, Cejle, Hojkov, Milíčov a městyse Nový Rychnov v Kraji Vysočina);
Magdaléna (území obcí Jistebnice, Nadějkov a Božetice v Jihočeském kraji);
Čertovka (území obcí Blatno, Lubenec, Tis u Blatna a Žihle v Ústeckém a Plzeňském kraji);
Horka (území obcí Hodov, Rohy, Oslavička, Budišov, Nárameč, Vlčatín, Osové, Rudíkov a Oslavice v Kraji Vysočina).
Starosta obce Chanovice Petr Klásek (obec se nachází lokalitě Březový potok) je přesvědčen o tom, že snaha státu o vybudování úložiště radioaktivního odpadu není věcí pouze dotčených vytipovaných obcí. "Jde o problém celé republiky," poznamenává a připomíná, že v lokalitě Březový potok všechny obce postupují proti hrozbě vybudování úložiště na jejich území jednotně. "Například v naší obci se po každých volbách pravidelně mění volená zastupitelstva – a to je máme patnáctičlenná. Přicházejí noví členové zastupitelstva různého politické zaměření, různého věku a vzdělán – a přesto již čtvrté zastupitelstvo za sebou má na celou záležitost jednoznačný a jednomyslný názor. A podobné je to ve všech dalších dotčených obcích zde v Pošumaví," vysvětluje Petr Klásek.
Už v pátek 17. dubna má být zveřejněno společné prohlášení všech sedmi lokalit z celého Česka ke Dni proti úložišti. "K prohlášení při samotné akci připojíme petiční archy pro veřejnost. Hodně lidí se totiž ptá, jak může vyjádřit svůj postoj a podpořit náš protest," vysvětluje Petr Klásek. Podle jeho slov stát nesmí upírat územním samosprávám jejich nezadatelné právo rozhodovat o všech významných záležitostech na jejich území. "Mezi takové otázky umístění úložiště vyhořelého jaderného paliva a ostatních radioaktivních odpadů bezesporu patří," konstatuje starosta Chanovic.*
/rš/