01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deset let přeshraniční spolupráce

Deset let přeshraniční spolupráce Po počáteční nedůvěře centrálních orgánů ČSR v přeshraniční aktivity měst a obcí, koordinované euroregionálními sekretariáty, začaly euroregiony vznikat a "legalizovat se" podél celé hranice republiky. Založením euroregionu "Silva Northica - Severní Les" na...

Deset let přeshraniční spolupráce

Po počáteční nedůvěře centrálních orgánů ČSR v přeshraniční aktivity měst a obcí, koordinované euroregionálními sekretariáty, začaly euroregiony vznikat a "legalizovat se" podél celé hranice republiky.

Založením euroregionu "Silva Northica - Severní Les" na hranicích s Rakouskem bude pokryto poslední volné místo v příhraničí. Myšlenka těsné spolupráce, budované na dobrovolných aktivitách příhraničních obcí a podporované Evropskou unií tak došla svého naplnění i v ČR.

Euroregion Nisa

Euroregion Neisse - Nisa - Nysa je dobrovolným sdružení měst a obcí ze tří hraničních oblastí nacházejících se v oblasti tzv. Trojmezí (Dreiländereck), v prostoru, kde se stýkají hranice SRN, ČR a Polska (ČR - okresy Semily, Jablonec n. N., Liberec, Česká Lípa a část okresu Děčín; SRN - saské zemské okresy Bautzen, Niederschlesischer Oberelausitzkreis, Löbau- Zittau a města Hoyerswerda a Görlitz; Polsko - části vojvodství dolnoslezského a lubuzského).

Sjednocujícím prvkem celého území a tradičním symbolem vzájemné spolupráce všech částí je řeka Nisa, která pramení u obce Lučany nad Nisou (okres Jablonec n. N.) a posléze tvoří také hranici mezi SRN a Polskem.

Společné problémy

Oblast tzv. Trojmezí byla až do počátku 90. let považována za jednu z nejvíce ekologicky postižených zón střední Evropy. Jednotlivé oblasti byly navíc znatelně omezeny hranicemi prostupnými bez omezení pouze na několika místech.

Důsledkem byl stav, kdy lidé, kteří žili v podstatě vedle sebe, neměli žádnou možnost se běžně stýkat či pořádat společné aktivity. Komunikační propojení až na výjimky nefungovalo.

Koordinované snižování znečistění, záchrana lesů Jizerských hor, navázání spolupráce a propojení starých komunikačních vazeb přerušených hranicí byly proto hlavní důvody, proč se řada lidi z oblasti veřejné správy (na české straně zejména obecní samosprávy) na začátku 90. let začala zajímat o přeshraniční spolupráci v této oblasti.

Dne 15. května 1991 byla jako první oficiální krok v přeshraniční spolupráci všemi třemi stranami podepsána Deklarace o spolupráci. Předběžná třístranná jednání následně vyvrcholila na "Konferenci Trojmezí", která se konala v květnu 1991 v Žitavě.

Během 10 let existence Euroregionu Nisa (ERN) se podařilo díky přeshraniční spolupráci vyřešit celou řadu problémů příhraničích oblastí v Trojmezí. Jedním z největších úspěchů bylo vyčištění řeky Nisy a jejích přítoků.

Díky podpoře z programu Evropské unie - Phare CBC zahájeného v příhraničí roku 1994 byly vybudovány čističky a kanalizační sběrače v Jablonci n. N., Liberci, Chrastavě, Hrádku nad Nisou či Hejnicích.

Program Phare CBC (Cross-Border Cooperation - přeshraničí spolupráce) podpořil i zlepšení infrastruktury v Euroregionu Nisa - plynofikace obcí Jiřetín pod Jedlovou, Rumburk, Jablonné v Podještědí, Krásná Lípa, Velký Šenov a další) či kanalizace - Šluknov, Rumburk, Varnsdorf.

Pozoruhodný projekt

Pozoruhodným projektem v této oblasti je propojení kanalizací Rumburku (ČR) - Seifhennersdorfu (SRN) a Varnsdorfu (ČR) do společné - předtím nevyužité - čističky ve Varnsdorfu. Celkem bylo v rámci přeshraniční spolupráce na tzv. velké investiční projekty v české časti ERN získáno více než 1 miliardy Kč, zejména z fondu Phare CBC přičemž realizováno bylo celkem 40 projektů tohoto charakteru.

Veliký přínos měly i drobné aktivity tzv. people - to - people podporované z Fondu malých projektů Phare CBC. Drobné občanské aktivity (spolupráce a společná cvičení hasičů, sportovní turnaje a závody, dětské aktivity) jsou i nadále každoročně spolufinancovány z Fondu malých projektů Phare CBC, z něhož bylo doposud podpořeno více než 400 přeshraničních aktivit. Zajímavou aktivitou je v této oblasti projekt Základní školy bez hranic Hrádek nad Nisou - Hartava, usilující o vytvoření smíšených tříd, složených z českých a německých dětí.

V oblasti cestovního ruchu byly realizovány projekty instalace 700 informačních tabulí na nejzajímavější místa ERN v rámci projektu Nisa - Vícejazyčná navigace turistů či zřizování informačních center (projekt Nisa - Turistický informační systém).

Intenzita přeshraničních styků a spolupráce v nejrůznějších oblastech života v Euroregionu Neisse - Nisa - Nysa stoupá. K ilustraci této skutečnosti může sloužit i vzrůstající počet hraničních přechodů - za posledních 10 let bylo na česko-německé a česko-polské hranici v ERN nově otevřeno 5 silničních a 15 turistických hraničních přechodů.

Marek Řeháček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down