Česká republika se aktuálně řadí mezi země EU s nejnižším tempem růstu HDP. I proto je Vláda ČR nucena hledat prorůstová opatření, která pomohou českou ekonomiku opět nastartovat. Národní ekonomická rada vlády (NERV) i samotná Vláda ČR mezi tato opatření řadí i rychlejší digitalizaci státní správy, efektivnější práci s daty a využívání nových technologií. Nejen to se diskutovalo na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi (IVD) na téma Může být digitalizace státní správy cestou ke snížení schodku rozpočtu?
Vyšší digitální využívání
Že má Česko v oblasti digitalizace stále na čem pracovat, ukazují poslední výsledky Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), který každoročně zpracovává Evropská komise. Česko se v žebříčku umístilo až na 20. místě z 27 členských zemí EU. Problematickým bodem je podle hodnocení komise úroveň digitálních dovedností občanů a nedostatečné využití technologií v podnicích. Česko se také stále potýká s nedostatkem odborníků na informační a komunikační technologie, jak ve veřejném sektoru, tak i v soukromé sféře. Naopak pozitivní trend lze pozorovat v rozvoji eGovermentu. Zatímco v roce 2018 se státem přes internet komunikovalo 53 % české populace, nejnovější data ukazují až 68 %.
„Každá vláda za posledních 20 let hovořila o tom, že digitalizace je prioritou. Při srovnání s ostatními evropskými zeměmi se zejména kvůli silnému resortismu výsledek příliš nedostavoval,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Uvedl konkrétní kroky, které mají digitalizaci urychlit. Klíčovou roli podle něj hraje Digitální a informační agentura jako expertní centrum.
Za efektivní cestu k digitalizaci státní informace ukládat, a cesty, kterými budou informace proudit. A zejména schopnost zaměstnat a zaplatit špičkové odborníky na digitalizaci. „V tomto roce je ještě před námi sjednocení státních domén na gov.cz, nový Portál občana a mobilní aplikace k Portálu občana. A především je potřeba popularizovat digitalizaci mezi lidmi,“ dodal ministr Ivan Bartoš.
Sledovat trendy
Podle Aleše Roda, člena NERV a ředitele výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz, v Česku stále chybí komplexní procesní audit, který by určil, jaké agendy státní správy je prioritní digitalizovat. „Čas je největším nepřítelem efektivní digitalizace. Některé procesy a lhůty dodavatele trvají dlouhé roky, což je v oblasti IT technologií šíleně dlouhá doba, a navíc se často překrývá s koncem volebního cyklu. Stát byv těchto případech měl poptávat hotová řešení, kde to jde, a ne se měsíce zabývat tvorbou jejich parametrů,“ uvedl Aleš Rod.
Lukáš Kintr, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), uvedl, že je třeba se vždy zajímat o trend. „Vnímám na všech úrovních trend nedostatečnou úroveň digitalizace zlomit. Aktuální potřeba zkonsolidovat veřejné finance může nicméně tento trend změnit,“ uvedl Lukáš Kintr. Oblast digitalizace není podle něj zdaleka jen o technických pozicích. „Na řadu pozic jsou například mnohem vhodnější ženy,“ dodal Kintr.
Do konce volebního období je podle ministra Ivana Bartoše reálně možné realizovat eDoklady, tedy občanku v mobilu, dále Registr zastoupení, který je použitelný pro řadu agend od přepisu vozidel až po finanční záležitosti. V roce 2025 pak Open Data umožňující občanům komunikovat se státem digitálně, Katalog služeb a Elektronické formuláře. Za naprosto klíčovou a prioritní považuje řešení obrany a bezpečnosti státu se zapojením kvantových technologií.*
O problematice jsme psali i zde.
/zr/