01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Digitalizace přichází také na Ústecko

Po Českobudějovicku, kde bylo vypnuto analogové televizní vysílání koncem června 2010, přichází na řadu Ústecko. Začala již informační kampaň, aby tam konec analogového vysílání 31. srpna nezastihl veřejnost nepřipravenou. Obce si mohou objednat bezplatně na vhodný termín tzv. digihlídku.

Z hlediska postupu digitalizace televizního vysílání byla Česká republika rozdělena do 11 územních oblastí. Z nich Plzeň, Praha, Sušice a České Budějovice již mají kompletní přechod na digitální vysílání za sebou.

MOTORIZOVANÍ PORADCI

Podle technického plánu přechodu probíhá vždy v posledních měsících před vypnutím zemského analogového televizního vysílání v dotčené oblasti státní informační kampaň, kterou zajišťuje Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v České republice. Kampaň zahrnuje letákovou a novinovou kampaň či reklamu v dalších médiích, distribuci speciálních Diginovin, semináře se starosty měst a obcí (pro Ústecko se uskutečnil 10. června v Děčíně).

Významným informačním pilířem je web www.digitalne.tv s přehledně uspořádaným množstvím potřebných informací k digitálnímu televiznímu vysílání. Jeho prostřednictvím si mohou obce objednat i digihlídky, tedy motorizované skupiny poradců, kteří zodpovědí konkrétní otázky lidí na téma digitalizace. Po domluvě s obcí mohou přijet i na samostatný seminář, anebo lze naplánovat jejich příjezd na den, kdy se v obci koná akce, na níž se schází hodně místních občanů. Například v květnu digihlídky zavítaly do 32 a v červnu do 56 míst na Českobudějovicku.

PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

Důležitou součástí kampaně jsou informační střediska pro osoby se zdravotním postižením, pro něž se navíc pořádají i specializované semináře. Tato střediska vznikají ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. Na Ústecku budou v provozu od 12. července do 3. září, a to v Ústí nad Labem, Dolní Poustevně, Děčíně, Teplicích, Mostu, Litoměřicích a Varnsdorfu.

V těchto centrech si lze vyzkoušet třeba práci se set-top-boxem, novým dálkovým ovladačem a přijít si pro radu a pomoc ohledně přechodu na digitální televizní vysílání. Jako školitelé pro tuto cílovou skupinu jsou proškolování i občané se zdravotním postižením. Adresy informačních středisek, kontaktní údaje a provozní doba jsou uvedeny na speciálních webových stránkách www.ozp-digitalne.tv, které se zaměřují na pomoc s přechodem na digitální vysílání osobám se zdravotním handicapem.Stránky rovněž obsahují instruktážní videa nebo textové návody na zapojení různých set-top-boxů.

»Koncept informačních středisek pro handicapované občany se nám osvědčil. Tam, kde k vypínání zemského analogového televizního vysílání docházelo dříve, tuto službu vítali a byl o ni velký zájem,« uvedl Zdeněk Duspiva, národní koordinátor pro digitalizaci.

DIGITALIZACE PROBÍHÁ V TERMÍNU

Občané v hojném počtu využívají také poradenskou sekci na webu a bezplatnou telefonickou linku podpory na telefonním čísle 800906030. Téměř devadesát procent dotazů je technického rázu, kdy volající řeší spíše individuální problémy,« upřesnil Zdeněk Duspiva. Na mapě, která je společná pro oba weby, může dále každý zjistit, kdy bude ukončeno analogové vysílání i v jeho obci. Letos čeká přechod na digitální televizní vysílání ještě brněnský region.

»Evropskou unií stanovený termín - rok 2012 - bychom měli bez problémů splnit. Digitalizace bude v České republice až na výjimky ukončena 11. listopadu 2011,« podotýká Zdeněk Duspiva. Sami provozovatelé televizního vysílání navíc usilují o urychlení celého procesu.

Jen velmi málo domácností v ČR není vybaveno televizním přijímačem; podle poslední statistické ročenky na 100 domácností připadá 128,6 televizoru. Přechod na digitální televizní vysílání proto představuje velmi rozsáhlý projekt, který není vůbec snadné zajistit ani po informační stránce. Dosavadní průběh však napovídá, že se to díky dobré přípravě daří.

Motorizovaní poradci mohou po domluvě s obcí přijet na samostatný seminář, anebo lze naplánovat jejich příjezd na den, kdy se v obci koná akce, na níž se schází hodně místních obyvatel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down