Klíčovým faktorem úspěšnosti jakékoliv aktivity je způsob, rychlost, kvalita zpracování a vyhodnocování informací. Žijeme v informační éře bez ohledu na to, zda se to někomu líbí nebo ne. Bohatství je v současnosti vytvářeno distribuovanými znalostmi - programy a koncepty, které jsou...
Klíčovým faktorem úspěšnosti jakékoliv aktivity je způsob, rychlost, kvalita zpracování a vyhodnocování informací. Žijeme v informační éře bez ohledu na to, zda se to někomu líbí nebo ne.
Bohatství je v současnosti vytvářeno distribuovanými znalostmi - programy a koncepty, které jsou prostřednictvím globálních sítí (internet) zpřístupňovány na jakémkoli místě naší planety. "Digitální město" se tedy primárně orientuje na integraci všech svých podstatných energo-materiálních a informačních toků (znalostní pole) prostřednictvím informačních a komunikačních technologií tak, aby co nejefektivněji realizovalo strategii svého rozvoje, a tu pak distribuovalo v globálním informačním prostředí (internet).
ADEKVÁTNÍ MODEL
Informační systém města by měl vytvořit co nejadekvátnější model skutečnosti, jehož prostřednictvím by umožňoval racionální řízení energo-materiálních a informačních zdrojů. Srozumitelněji řečeno to znamená, že informační systém města by měl:
[*] být schopen shromažďovat informace nutné k zabezpečení dalších úkonů (buď automaticky nebo prostřednictvím referentů),
[*] být schopen vstřebat strategii rozvoje města (navrhované politiky) a tu, ve vazbě na aktuální bázi dat, automaticky korigovat tak, aby došlo k realizaci sledovaných cílů s maximální efektivitou,
[*] distribuovat jednotlivé úkoly strategie ke kompetentním referentům a zajistit automatickou kontrolu jejího naplňování,
[*] zajišťovat transformaci organizační struktury úřadu vzhledem k potřebám zvolené strategie a měnícím se aktuálním podmínkám,
[*] zajišťovat referentům přístup a zpracování otevřených zdrojů (internet), nutných pro zpracování strategií určených projektů,
[*] být schopen zabezpečit správní úkony, pokud možno v automatizované podobě, a ty pak zpřístupňovat přes unifikované rozhraní v podobě služeb občanům,
[*] zajišťovat komunikaci mezi občany, volenými zástupci a úředníky,
[*] sloužit jako katalyzátor a eventuální platforma rozvoje elektronického podnikání ve městě - umožnit integraci externích služeb s přidanou hodnotou do systému.
Z pohledu občana tento informační systém poskytuje samoobslužným způsobem široké spektrum informací a služeb prostřednictvím digitálních terminálů (PC, infokiosky na veřejných místech, mobilní telefony, digitální televize etc.).
OTEVŘENÉ STANDARDY
Dosavadní informační systémy jsou v lepším případě řešeny agendovým způsobem, který petrifikuje dosavadní organizační strukturu úřadu se všemi jejími nedostatky (v horším případě jsou budovány nekoncepčně, "systém" se začíná budovat nákupem hardwaru, na který se pak postupně dokupuje účelově pořizovaný software, ten je však většinou vzájemně nekompatibilní, a proto dochází k roztříštění datové struktury - nejsou integrována prostorová a nestrukturovaná data).
Město si buduje svoje WWW stránky bez vazby na vlastní informační systém, který je postaven v architektuře klient-server, ten je uzavřený, pevně strukturovaný a spojený s jednou dodavatelskou firmou prostřednictvím proprietárních standardů.
Pro budování Digitálního města je výše popsaný typ systémů naprosto nedostatečný. Agendovému způsobu organizace úřadu a architektuře klient-server odpovídá souborový systém ukládání a prezentace prostorových a nestrukturovaných dat.
PROBLÉM DVOUKOLEJNOSTI
Informační systém Digitálního města užívá k ukládání a prezentaci dat relační databázi s jejími extenzemi - veškerá data a obslužné programy jsou uloženy ve vícerozměrné matrici, která umožňuje prezentaci a využití dat v různých kontextech paralelně při centralizované fyzické lokalizaci.
Tím je odstraněn problém dvoukolejnosti statických webových systémů (kde jsou data uložena v hierarchické adresářové struktuře a jejich prezentace pak realizována prostřednictvím provázaných URL odkazů), a umožněno tak rozvolnění organizační struktury směrem k procesnímu modelu úřadu. Tak je dosaženo potřebné dynamiky a aktuálnosti systémem poskytovaných informací a služeb - HTML dokumenty jsou tvořeny na základě konkrétní poptávky přímo z údajů a procedur uložených v databázi.
Vše je realizováno v prostředí otevřených standardů HTTP, TCP/IP, FTP, CORBA... Klíčovou roli sehrává takzvaný "Systém řízení metadat". Informační systém Digitálního města lze tedy označit za systém integrovaný (integrována jsou veškerá data v souvislosti s jejich časovou dimenzí) a distribuovatelný (vzhledem k rozhraní, jež tvoří pouhý WWW prohlížeč, je možno do systému vstupovat dle definovaného oprávnění z libovolného místa, a tak distribuovat informace a služby v otevřeném prostředí).
Distribuovatelný integrovaný informační systém Digitálního města tak vede ke zvýšení bezpečnosti provozu, radikálnímu snížení provozních nákladů, usnadnění správy systému a zvýšení efektivity organizace prostřednictvím operacionalizace její organizační struktury.
ZKUŠENOSTI Z MORAVSKÉ TŘEBOVÉ
Jako pilotní projekt pod názvem "InfoPolis" se takový informační systém realizuje v Moravské Třebové. V tomto městě na pomezí Čech a Moravy, které trpí nezaměstnaností a nedostatkem kvalifikované pracovní síly, se osvícení představitelé radnice (bývalý starosta Mgr. Radko Martínek, tajemník ing. Stanislav Zemánek a vedoucí odboru vnitřních věcí ing. Pavel Šafařík) rozhodli vsadit na nové technologie a využít jejich předností k řešení místních problémů.
Přesvědčit k netradičnímu přístupu budování informačního systému se nechali též partneři projektu - konkrétně firmy Oracle, Berit, Sefira, CCA, Vita, dále dodavatelé hardwaru Lucent Technologies a Dell - a poskytli řadu hmatatelných výhod.
Jistá tolerance k experimentům byla zpočátku ze strany představitelů města nezbytná, postupně byl zpracován Dokument informační strategie (s jistou nadsázkou je možno říci, že informační strategie slouží v první řadě k ochraně investic, a tím i k ochraně daňových poplatníků - při tvorbě informačního systému lze totiž, vzhledem k abstraktní povaze a složitosti těchto systémů, utratit nekonečné množství peněz bez jakéhokoliv užitku) a následně realizováno jeho naplňování.
Koncepčním přístupem, výhodami ze strany partnerů došlo k podstatnému snížení investičních nákladů, orientace na zvolené technologie (datová ústředna Oracle je chápána od počátku jako platforma integrace) se osvědčila - ve zvoleném prostředí je Distribuovatelný integrovaný informační systém Digitálního města plně uskutečnitelný.
Projekt se v současné době nachází v období přechodu mezi první a druhou fází: je realizována technologická základna, před spuštěním se nachází městský portál, který bude integrovat služby organizacím ve správě města a přidruženým obcím.
ZDENĚK HAVELKA,
A-21, s. r. o.