01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Díky EU si pomohla i centra obcí

Upravit centra obcí včetně jejich přilehlých částí je jedním z cílů, které si v letech 2007 až 2013 stanovilo všech sedm regionálních operačních programů v České republice.

Podle Ivana Matulíka, ředitele Úřadu Regionální rady, který zajišťuje rozdělování peněz z ROP Střední Morava v Olomouckém a Zlínském kraji. jde především o obce s počtem obyvatel od 500 do 5000. »Důvodem je nutnost dodržení rozhraní mezi Programem rozvoje venkova a regionálními operačními programy tak, jak v době vyjednávání vyžadovala Evropská komise,« upřesnil ředitel. A právě obce nad 500 obyvatel dokázaly nabízené finanční prostředky beze zbytku využít.


»V této oblasti jsme zatím zaznamenali nejvyšší poptávku,« pokračoval ředitel. Většina z předložených projektů je již provedena. Za všechny lze zmínit úpravu veřejného prostranství ve Velké Bystřici, Citově, Vlčnově či ve Vysokém Poli na Zlínsku. Do poloviny letošního července mají starostové obcí s 500 až 5000 obyvateli na Střední Moravě v podstatě poslední příležitost, jak s podporou z ROP zvelebit centra svých obcí. »Začátkem května jsme vyhlásili výzvu, v níž bylo z ROP Střední Morava vyčleněno 227 mil. Kč právě na úpravy centrálních částí obcí. Za ty je považováno území s převažující koncentrací služeb a občanské vybavenosti,« vysvětlil Ivan Matulík.

Omezení na centrální místo v obci je oproti předchozím výzvám z ROP Střední Morava v této oblasti novinkou. »Na fyzickou revitalizaci území jsme již v letech 2007 a 2010 vyhlásili dvě výzvy. Obě se setkaly s enormním zájmem ze strany obcí, kde poptávka převyšovala finanční možnosti až osminásobně. Proto bylo přistoupeno k zúžení na centrální část obcí,« doplnil ředitel. Z celkem 160 předložených projektů za 1,3 mld. Kč jich bylo Výborem Regionální rady podpořeno 79 za 688 mil. Kč. Většina z těchto investic je již zrealizována a slouží obyvatelům obcí.

Obdobnou zkušenost s vysokým zájmem o evropské peníze v obcích nad 500 obyvatel učinili i pracovníci z ROP Moravskoslezsko. Podle nich se rekonstrukce veřejných prostranství podpořené z tohoto ROP úzce pojí s podporou další občanské vybavenosti měst a venkova. »Evropské peníze v podobě klidových zón dávají prostor pro procházky a odpočinek. Na bezpečnější a hezčí náměstí a parky po celém kraji jdou stovky milionů korun,« uvedl David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

PŘÍKLADY USKUTEČNĚNÝCH INVESTIC

Revitalizace centra v Němčicích nad Hanou. Na náměstí Palackého se po mnoha letech opět objevila tradiční hruška. »Je to náš tradiční strom, který dříve stával snad před každým statkem,« konstatovala starostka Ivana Dvořáková. Radnice však v centru nechala také položit nové silnice, chodníky a vybudovala i příjezdy k domům. Revitalizované náměstí zdobí zeleň, lavičky, koše a veřejné osvětlení. Tím proměny náměstí nekončí. »Chceme je ještě osadit mobilní zelení, kterou budeme moci při pořádání kulturních akcí odklidit. Také tam už brzy bude vybudována fontána,« dodala starostka. Přibližně 27 mil. Kč město získalo z ROP Střední Morava, tři miliony doplnilo z vlastního rozpočtu.

Nové centrum Starého Hrozenkova. V obci ve středu Moravských Kopanic s pomocí pětimilionové dotace z ROP Střední Morava upravili střed obce kolem kulturního domu, nákupního střediska a pošty a vytvořili několik parkovacích míst. Obec s devíti stovkami obyvatel se může od roku 2009 pyšnit reprezentativní úpravou své centrální části, kterou ocení zejména návštěvníci řady kulturních a společenských aktivit, jakými jsou například vyhlášené Kopaničářské slavnosti či hody a dožínky.

Zelené srdce v Třinci. »Lesopark je 24hektarové zelené srdce v centru našeho města, které má své kouzlo v každé roční době. Je to prostor pro všechny věkové skupiny, prostor s širokými možnostmi aktivit, kde si každý najde své místo,« představila využití nové klidové zóny Jana Gawlasová, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Třinci. Revitalizovaný lesopark netrpí nouzí o návštěvníky, které vítá hned šesti novými vstupy. Vznikla tam nová dětská hřiště, lesní učebna, pobytové loučky, odpočinkové plochy doplněné výtvarnými a dětskými hracími prvky tak, aby každé místo nabídlo návštěvníkům různé druhy vyžití. Pro procházky nebo jogging je ideálních 4,5 km pěšin z přírodního materiálu s doplněním mostků přes vodní toky. Na své si přijdou in-line bruslaři na zrenovovaných asfaltových cestách a v zimě tam mohou milovníci běžek využívat upravený osvětlený okruh. Celkové náklady na vybudování lesoparku přesáhly 10 mil. Kč, z toho 8,6 milionu obstarala dotace z ROP Moravskoslezsko.

Relaxační zóna v Hněvošicích. V centru obce na Opavsku s pouhou tisícovkou obyvatel nyní nedaleko kostela lidé naleznou klidné posezení a zejména množství herních prvků pro děti. Areál v létě září zelení, je celý oplocen, a tak zejména rodiče s dětmi v něm mohou bez starostí dohlížet na své ratolesti. Náklady akce se vyšplhaly na 1,8 mil. Kč, z toho bezmála 1,7 milionu činila dotace z ROP Moravskoslezsko.

 

RENATA ŠKROBÁLKOVÁ
Úřad Regionální rady Střední Morava

MICHAL SOBEK
Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

 

Projekt Revitalizace centra města Němčice nad Hanou mj. obsáhl 0,4 km nových a rekonstruovaných místních komunikací, 0,02 ha nově založené či obnovené veřejné zeleně a 0,1 ha regenerovaného a revitalizovaného území.

V relaxační zóně v Hněvošicích převažují herní prvky pro děti, ale je určena i seniorům, mládeži a všem dalším obyvatelům.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down