01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Díky programu LEADER ČR koupili sekačky i sněžný skútr

Až o letošní zimě opět zatoužíte postavit se na běžky a možná právě na Vysočině mezi Telčí a Řásnou k tomu využijete některou z tamních četných běžeckých tratí s perfektně upravenou stopou, vězte, že zásluhu na tomto ráji běžkařů má spolu s TJ Řásná nyní nově i Místní akční skupina (MAS) Mikroregionu Telčsko.

MAS na svůj projekt Mikroregionem Telčsko na kole, na koni i na lyžích obdržela dotaci 2,5 mil. Kč z programu LEADER ČR 2007, podprogram 229220 Podpora rozvoje - LEADER, a tuto částku rozdělila mezi čtyři žadatele o podporu. Jedním z nich byl Mikroregion Telčsko, který tak na projekt Stezky Mikroregionu Telčsko dostal 1,151 mil. Kč a mj. je použil na nákup sněžného skútru pro údržbu běžeckých tratí.

PROPOJILI DVA PROJEKTY

Zakoupení skútru v mikroregionu plánovali už několik let, ale potýkali se s problémem nalézt vhodného provozovatele. S příchodem podnikatelů do místní akční skupiny se nakonec jeden takový našel. Podnikatel v cestovním ruchu, člen MAS, se smluvně zavázal k údržbě zhruba třiceti kilometrů běžeckých tratí v závislosti na sněhových podmínkách tak, aby minimálně o víkendu byla zajištěna jejich sjízdnost. Díky tomu se mohly propojit dva projekty - podnikatelův i mikroregionu, přičemž skútr byl zakoupen mikroregionem s podnikatelovou finanční spoluúčastí. Podnikatel bude stroj provozovat na základě smlouvy o výpůjčce zdarma po dobu pěti let a pak mu bude převeden do vlastnictví.

Vedoucí kanceláře mikroregionu Eva Skálová podotýká: "Toto řešení je výhodné pro obě strany. Podnikatel nemusel zaplatit plnou cenu stroje, ale stačil mu na to menší podíl spolufinancování, přičemž provozní náklady mu zůstanou stejné. Mikroregion si zase naopak smluvně zajistil údržbu tratí." Dodržování smlouvy ze strany podnikatele si pohlídají nejen starostové a další volení zastupitelé obcí, na jejichž území běžecké trasy vedou, ale, jak Eva Skálová podotýká, "podnikatel samozřejmě bude i pod drobnohledem veřejnosti".

POMOC NEJEN PĚTI OBCÍM

Mikroregion z uvedené dotace zakoupil rovněž pět sekaček na údržbu veřejných prostranství obcí, jimiž prochází zhruba 120 kilometrů stávajících cyklotras a nově také dva úseky (viz rámeček) plánované odbočky Greenways Regionu Renesance (volného sdružení mikroregionů Jemnicko, Dačicko, Telčsko a Třešťsko). Na nákup každé ze sekaček bylo z přijaté dotace uvolněno po 72 tisících korun, zbytek do plné ceny dorovnaly příslušné obce.

Mikroregion Telčsko má 49 členských obcí. Jak mezi ně rozdělit pět sekaček? Pro odpověď tam vycházeli ze skutečnosti, že mikroregion je rozdělen do deseti okrsků a že "nositelská" obec, jíž bude zakoupená sekačka zapůjčena, bude zajišťovat sečení trávy (ovšemže vždy po předchozí dohodě) i pro okolní obce a za úhradu provozních nákladů. Ve třech okrscích už sekačku měli. Další okrsek sestává pouze z malých obcí, z nichž žádná by nákup sekačky nemohla spolufinancovat a hradit ze svého i provozní náklady. Navíc by obtížně hledala pracovníka pro její obsluhu, nemluvě o tom, že by ani nebyla s to zajistit převozy sekačky do sousedních obcí. V pátém okrsku se obce o provozu sekačky nedokázaly mezi sebou dohodnout..

Na Telčsku se nevydali cestou hromadného nákupu pouze jednoho konkrétního typu sekačky stejného výrobce i prodejce s vidinou případné množstevní slevy. Mikroregion na každé příslušné obci i okrsku ponechal rozhodnutí, jaký typ sekačky jim bude v jejich podmínkách nejlépe vyhovovat. A také to, aby si rovněž sami zvážili, kolik jsou ochotni a schopni přispět na dofinancování nákupu vybraného stroje. Podle Evy Skálové při tom kromě požadovaných technických parametrů a ceny sekačky hrála významnou roli i vzdálenost odborného servisu. Výsledkem je, že každá z pěti zakoupených sekaček je jiného typu od celkem tří dodavatelů.

Přesto mikroregion u každého nákupu získal podzimní slevu, takže ceny sekaček se pohybují od 85 tisíc do 155 tisíc korun. Rozdíl mezi obdrženou dotací ve výši 72 tisíc korun a konečnou cenou stroje každá obec, které je stroj zapůjčen k jeho provozování, dorovnala mikroregionu formou příspěvku na projekt. Právě tuto formu na rozdíl od pronájmu stroje či proplacení faktury za něj obcí Eva Skálová vyzvedává jako nejjednodušší. Sekačka je obci na základě smlouvy o výpůjčce svěřena na dobu pěti let, poté bude obci převedena do vlastnictví.

IVAN RYŠAVÝ

Podpora z LEADER ČR pro projekt Stezky Mikroregionu Telčsko

Celkové náklady projektu: 1,5 mil. Kč

Poskytnutá dotace: 1,151 mil. Kč

Spolufinancování obcemi, jimiž trasy procházejí: 10 Kč/1 obyv.

V rámci projektu bude: - vyznačeno 20 km jezdeckých tras (zaokruhované), 30 km lyžařských tras (mezi Telčí a Řásnou, zaokruhované), zhruba 40 km cyklotras (dva úseky plánované odbočky Greenways Regionu Renesance; celá trasa: Vratěnín - Nová Říše - Třešť - Telč - Dačice - Slavonice /nebo Staré Město pod Landštejnem/, s napojením na páteřní Greenways Praha - Vídeň);

- vybudován mobiliář tras včetně stojanů s mapami (spolufinancují obce, na jejichž katastru je umístěn); - zakoupen sněžný skútr na údržbu lyžařských tratí (spolufinancuje provozovatel skútru, jímž je podnikatel v cestovním ruchu);

- zakoupeno pět sekaček na údržbu veřejných prostranství v obcích, jimiž procházejí jednotlivé trasy.

Financování sekaček: zbytek dotace rozdělen na pět stejně velkých částek po 72 tisících Kč; každá tato částka určuje výši dotace na nákup sekačky - zbytek doplatí obce, jimž byly sekačky zapůjčeny.

ZDROJ: MIKROREGION TELČSKO

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down