01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dlouhodobá řešení veřejných ploch, nebo »rychlokvašky«?

Ideová architektonická soutěž o Cenu Petra Parléře vnáší slovy svých zakladatelů architekturu do běžného života měst a obcí, v němž se na dlouhou dobu odmlčela.

Zdvanácti námětů zaslaných do soutěže městy a obcemi jich odborná porota do letošního, již IX. ročníku soutěže, vyhlašované Společností Petra Parléře, o. p. s., (SPP) vybrala devět (více na www.cenapp.cz). Jsou mezi nimi zadání na revitalizaci a úpravy veřejných prostranství, historických budov a poprvé i veřejného koupaliště. Náměty byly dány k dispozici architektům, kteří si mezi nimi sami vybírali ty, jež je nejvíce zaujaly a na něž se rozhodli vytvořit soutěžní architektonickou studii. Výsledky soutěže budou známy v červnu.


Vloni nebyla udělena první cena, 1. druhou cenu získali Ing. arch. Martin Čeněk a Ing. arch. Petr Synovec za projekt úpravy a dotvoření Dolního náměstí v Odoleně Vodě (obr. 2). 2. druhá cena připadla Ing. arch. Gabriele Elichové a Ing. arch. Martinu Elichovi za řešení prostoru návsi v městské části Most-Vtelno (obr. 3). Třetí cenu si odnesla Ing. arch. Eva Brandová a Ing. arch. Jakub Svatoň za přístup k řešení Dolního náměstí v Odoleně Vodě (obr. 1).

ODOLENA VODA ZAPOJILA OBČANY

Účast městečka Odolena Voda (okr. Praha-východ) v soutěži okomentoval Ing. Martin Dvořák, zastupitel a manažer rekonstrukce Dolního náměstí: »Potěšil nás počet získaných studií (5) i jejich kvalita. Nyní na jaře vybereme jeden návrh a vypíšeme vyběrové řízení na pořízení projektové dokumentace, na niž jsme si v rozpočtu zajistili peníze. Sám chystám sbírku na financování nějakého dílu náměstí, aby lidé měli pocit spoluúčasti na projektu. Pokusíme se získat dotaci a oslovíme i místní podnikatele.«

Celý projekt je podle Ing. Dvořáka ojedinělý zapojením občanů. Na začátku byli vyzváni k účasti ve skupině na přípravu revitalizace náměstí. Přihlásilo se deset zájemců. Skupina připravila dotazník, v němž se mohli občané vyslovit k revitalizaci náměstí. Výsledky ze tří stovek vyplněných dotazníků byly podkladem pro zadání námětu pro soutěž. Po získání studií mohli občané hlasovat o tom, která je nejlepší.

MOST VYUŽIJE JEDNOTLIVÉ NÁPADY

Most podle vyjádření tiskové mluvčí Městského úřadu Mgr. Aleny Sedláčkové na soutěži oceňuje příležitost získat tak za přijatelný peníz i více architektonických studií, možnost zviditelnit se v rámci celé republiky i u odborníků a samozřejmě poukázat na problémy, které je nutno ve městě řešit. Městská část Vtelno byla vybrána mj. proto, že se v ní staví rodinné domy a zvýší se i počet obyvatel. »Náves Vtelna si odborné úpravy jistě zaslouží. Bylo by dobré, aby náměstíčko bylo reprezentativní a mohli se tam scházet občané,« říká mluvčí.

Se získanými návrhy (5) bylo město rovněž spokojeno a vystavovalo je tři měsíce v budově magistrátu. Studie byly veřejně projednány vloni v říjnu za účasti 50 osob. Jejich realizace se zatím neplánuje, poslouží však jako zdroj nápadů do budoucna.

NÁZORY OCENĚNÝCH ARCHITEKTŮ

Zeptali jsme se autorů oceněných návrhů, čím je zaujalo zvolené téma a jaké zkušenosti mají s architektonicko-urbanistickými soutěžemi u nás. Odpovědi poskytl vždy jeden zástupce každé dvojice.

Ing. arch. Eva Brandová: »Město a prostory náměstí včetně jeho neduhů dobře známe. Soutěž je příležitostí zdůraznit stávající kvality a pracovat s malebností náměstí maloměsta, které vždy zůstane tak trochu návsí. Únorová prezentace všech studií v místě proběhla se zájmem obyvatel, což dává soutěži další rozměr.«

»Soutěží spíše ubývá a jen málo z nich je skutečně ideových. Ty zcela konkrétní jsou spíše formální a zejména ty architektonické často končí obchodní soutěží na dodavatele,« uzavírá Ing. arch. Brandová.

Ing. arch. Petr Synovec: »K naší účasti v soutěži přispěla její dobrá pověst, kvalitní zpracování soutěžních podmínek a povzbudilo nás i to, že vítězné návrhy z jiných ročníků byly dovedeny k realizaci. Náměstí v Odoleně Vodě má obrovský potenciál. Mezi jeho inspirační zdroje patří historická urbánní struktura jeho okolí a její vztah k morfologii terénu a městské zeleni i kvalitní architektura a památky.«

»Architektonických soutěží je velmi málo. Na vině je zřejmě špatná legislativa a podcenění jejich významu a přínosu politickou reprezentací. Často se vypisují výběrová řízení jen na dodavatele stavby, architektura je odsunuta do pozadí. Pak výběrové řízení řeší jen cenu, která se následně často překročí, neboť na začátku neexistuje kvalitní projekt. Problémem soutěží je morální selhávání porotců. Nejznámějším příkladem je hlavní město. V Česku ještě neplatí, že úspěchy v soutěžích jsou pro začínající architekty můstkem k úspěšné kariéře.«

Ing. arch. Gabriela Elichová: »Vtelno je krajinně i historicky zajímavé místo, které prošlo společenskou devastací a nyní se mohou uplatnit jeho kvality. Obyvatelům (nejen Vtelna) pomůže ideový návrh ujasnit si možnosti obce a také, jaké hodnoty stojí za to chránit, co naopak škodí a nelze přehlížet, s čím je nutno se smířit. Z těchto konkrétních představ by mělo vzejít konkrétní zadání nutné pro další fáze projektových prací. Veřejným zadavatelům umožňují ideové soutěže získat nezávislé názory na danou problematiku, prověřit své záměry, získat komplexní pohled na řešené téma a konkretizovat další požadavky.«

Ing. arch. Elichová zdůrazňuje, že stěžejní je důkladná příprava zadání. Tedy co nejpřesnější formulace požadavků a u ideových soutěží ponechání relativní volnosti autorům řešení za jasně definovaných kritérií, k čemu mají výsledky soutěže sloužit. To zahrnuje i rámec finanční, který je pro některé zadavatele zásadní. Pak je ale třeba zohlednit jej při hodnocení návrhů, neboť levné racionální řešení se může jevit jako »méně krásné« než to, které finanční či jiné omezující požadavky ignoruje.

CO SE CHYSTÁ U PETRA PARLÉŘE

Ačkoliv je soutěž o Cenu Petra Parléře v plném proudu, místopředseda Správní rady SPP PhDr. Allan Gintel upozorňuje už na chystaný říjnový Sympozion architektů měst, kterého se zúčastní řada specialistů z různých oborů. SPP tam představí nový program a také jubilejní desátý ročník soutěže, který bude poprvé mezinárodní.

Obr.1 Poetiku maloměsta uchovává návrh revitalizace náměstí v Odoleně Vodě architektů Evy Brandové a Jakuba Svatoně.

FOTO: SPOLEČNOST PETRA PARLÉŘE

Obr.2 Studie pro Odolenu Vodu architektů Martina Čeňka a Petra Synovce organizuje dopravu mimo střed náměstí.

FOTO: WWW.MARTINCENEK.COM

Obr.3 Návrh revitalizace centrálního veřejného prostranství Vtelna architektů Gabriely Elichové a Martina Elicha ocenila porota mj. za jednoduchý a přirozený systém cest.

FOTO: SPOLEČNOST PETRA PARLÉŘE

 

Box:

Odpovídá Ing. arch. Tomáš Hradečný, člen Správní rady Společnosti Petra Parléře (SPP) a jeden z porotců soutěže

Liší se letošní IX. ročník soutěže o Cenu Petra Parléře od těch předchozích?

Pravidla zůstávají v zásadě stejná, ale pestrostí a počtem témat je soutěž pro architekty atraktivnější. Snažíme se rovněž zvýšit důraz na zajištění kvalitní prezentace návrhů ve městech za účasti zpracovatelů a členů hodnotitelské rady. Odborná úroveň diskuse je základním předpokladem prosazení a obhájení jakéhokoli návrhu před reprezentací města i veřejností.

Jaká kritéria platí pro výběr měst?

Oslovených měst jsou každoročně stovky. Z přihlášených upřednostňujeme témata, která splňují tři kritéria: jejich řešení znamená přínos danému městu, jsou atraktivní pro zpracovatele, jsou určená k realizaci.

Jaký je zájem měst a obcí o služby Společnosti PP?

Zájem je stabilní. Některá města vidí v soutěži příležitost, jak zahájit diskusi o veřejném prostoru, jiná chtějí získat materiál, jímž by přesvědčila své oponenty uvnitř samospráv. Jiná bohužel přicházejí, aby ušetřila na výdajích za vlastní soutěž. Ze strany zastupitelů není zájem o vzhled veřejného prostoru jiný, než ve společnosti. Namísto strategických dlouhodobých konceptuálních řešení vznikají často předvolební rychlokvašky na pokleslé úrovni okrašlovacích spolků. Naproti tomu už ale přibývá starostů a starostek, jež přijímají odpovědnost za dlouhodobý rozvoj svých obcí a chtějí díky soutěži získat v architektovi partnera i oponenta pro své záměry.

Zvýšit úroveň debaty

o architektuře a urbanismu mezi zpracovateli architektonických návrhů a jejich posuzovateli na úřadech veřejné správy je ostatně cílem jedné z aktivit SPP - Malé školy architektury. Ta nabízí např. zástupcům místní samosprávy možnost získat a prohloubit si znalosti z oblasti architektury a urbanismu prostřednictvím interaktivních kurzů vedených špičkovými představiteli jednotlivých oborů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down