Dnes se veřejnosti otevřel monitor financování politických stran a hnutí

Nástroj PolitickéFinance.cz mapuje finance 157 stran a hnutí, najdete na něm všechny jejich podporovatele i dluhy. Pomůže v rozhodování veřejnosti, novinářské práci a předcházení střetu zájmů.

Kdo dává nejvíc peněz do politiky? Které strany se topí v dluzích? Nový web (www.politickefinance.cz) dává přehledné odpovědi. Pár „ochutnávek“:
* Ivo Valenta střídavě podporuje šest různých stran.
* Zatímco předlužené ODS a ČSSD ročně na mzdách svého aparátu vydají ke 40 milionům, vyzyvatelé z Pirátů či Starostů nemají na výplatních páskách ani desetinu.
* Historicky největší podporovatelkou SPD je paní Pynelopi Valsamisová z Ostravy.
* ANO už dávno nežije z peněz Andreje Babiše, ale státních dotací.
* Ročně podpoří politiku cca 200 firem napojených na veřejné zakázky a dotace. Dáváme nástroj, jak s tímto rizikem pracovat.

Takto spolek Datlab institut dnes na svém facebookovém profilu uvedl spuštění svého nového nástroje – webu Politické finance (www.politickefinance.cz). „V roce 2020 zatím evidujeme 200 darů od firem získávajících veřejné zakázky a dotace. Náš web je nechce očerňovat. Soukromá podpora politiky je nejen legální, ale v rozumné míře i prospěšná. Zviditelněním dárců však omezujeme reálné riziko střetu zájmů – skrze kontrolu veřejnosti ,ale i praktická opatření úřadů,“ okomentoval cíle projektu jeho manažer Jiří Skuhrovec ze spolku Datlab institut, který web připravil.

Největším dárcem roku 2020 se stane Spolek pro podporu liberální demokracie podnikatelů Jana Barty a Dušana Šenkypla, který středopravým parlamentním stranám poskytnul cekem 12,5 milionu jako motivaci k spojování do koalic. Ještě masivnější transfery Andreje Babiše, Iva Valenty však jsou minulostí – nová legislativa jim zamezila. Zatímco v roce 2015 šla od 50 největších dárců téměř polovina darů, dnes už to není ani třetina.

Transparentní legislativu pro politické strany pomohla prosadit Rekonstrukce státu, která podpořila i vznik nástroje. „PolitickeFinance.cz jsou dílčím vyústěním našich snah – široké veřejnosti totiž zpřístupňují data, sbíraná podle nové legislativy. Od parlamentních gigantů po komunální politiku jsou rozkryti nejen dárci, ale i poskytovatelé půjček, bezúplatných služeb či slev. Prostor pro obcházení zákona je teď díky veřejné kontrole menší,” uvedl k projektu Jakub Černý z platformy Rekonstrukce státu.*

/zr, rš/

Ilustrační foto: FB profil Poslanecké sněmovny

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down