01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

DO BARTOŠOVIC SE VRACÍ SPOLEČENSKÝ ŽIVOT (III)

MÍSTNÍ AGENDA 21 Obec Bartošovice na Novojičínsku trpí problémy, které jsou typické pro oblasti bývalých Sudet. Několik spolků se ve spolupráci s radnicí snaží situaci změnit. Využívají při tom principů Místní agendy 21. Po válce došlo v Bartošovicích k odsunu německého obyvatelstva a umělému...

MÍSTNÍ AGENDA 21

Obec Bartošovice na Novojičínsku trpí problémy, které jsou typické pro oblasti bývalých Sudet. Několik spolků se ve spolupráci s radnicí snaží situaci změnit. Využívají při tom principů Místní agendy 21.

Po válce došlo v Bartošovicích k odsunu německého obyvatelstva a umělému znovuosídlení. Lidé, kteří se tu usadili, neměli vlastní místní tradici. Nebylo na co navazovat a jen pomalu zde vznikaly zárodky společenského života.

"V 90. letech však došlo k útlumu i těch aktivit, které zde po válce vznikly. Lidé se zaměřili více na individuální starosti, snad proto, že se musejí víc "ohánět", aby se uživili," tvrdí nynější starostka MVDr. Kateřina Křenková. Poklesl zájem lidí o věci veřejné a objevily se obavy, že zejména mladí lidé, kterým obec "nemá co nabídnout", skončí u drog nebo u hracích automatů.

S touto situací se nehodlala smířit skupina aktivistů z několika subjektů v obci. Na principech Místní agendy 21 chtějí opět rozběhnout v obci bohatý společenský život.

"Bylo by nesmyslné čekat, že naši situaci bude někdo řešit zvenčí. Rozhýbat život v obci se ale nemůže podařit ani obecnímu úřadu, pokud nebude mít podporu a spolupráci veřejnosti. Uspět ovšem nemohou ani sebeaktivnější organizace nebo instituce, pokud nebudou spolupracovat navzájem," soudí Mgr. Antonín Slezák, předseda Školního sportovního klubu v Bartošovicích. Klub se podílí na projektu Spolky společně, který se snaží vdechnout obci ztracený život. Hlavními iniciátory byly Základní škola v Bartošovicích a Osvětová beseda.

Cílem nebylo shora "vnutit" lidem nějaké společenské aktivity, ale především zahájit veřejnou diskuzi o tom, co by v obci mohlo uspět, a také dohodnout se, kdo a co je ochoten pro jednotlivé akce udělat. Na počátku roku zorganizovala škola spolu s obecním úřadem první kulatý stůl. Na něj navázala anketa v Obecním zpravodaji a v místní škole a pak už realizace jednotlivých nápadů.

ÚSPĚCH SE DOSTAVIL

Ačkoliv oficiální vyhodnocení projektu se teprve chystá, už před prázdninami bylo vidět, že vynaložené úsilí nebylo marné. Uskutečnila se řada úspěšných akcí, od sportovně zaměřených až po kulturní.

"Díky několika výletům a cyklistickým vyjížďkám řada místních lidí teprve zjistila, v jak hezké krajině žijí," uvedl Antonín Slezák. "Velký úspěch měly například Hry bez venkovských hranic, kde se soutěžilo v netradičních disciplínách, jako je stavění pyramidy z balíků slámy, hod řepou, nebo dojení umělého vemene. Přilákali jsme spoustu mladých lidí, kteří jindy celé dny znuděně postávali na zastávkách nebo před hospodou."

Během jara a počátku léta se uskutečnila také řada akcí ke Dni Země, jejichž cílem bylo upozornit na hodnoty přírody, dále Slet čarodějnic, rafting na bartošovickém rybníce, sraz padesátníků u příležitosti pouti či ekojarmark, kde se prodávaly mj. výrobky místního keramického kroužku.

Navzdory tomu, že slibovaná skupina Maxim Turbulenc nedorazila, vydařily se i oslavy ke Dni dětí. Organizátoři zajistili místní imitátory a společně celou akci zachránili. Den dětí se slavil ve škole, letos si však děti mohly samy vybrat, jak jej chtějí prožít. Jednohlasně prosadily, že se nebude celý den vyučovat. Pak si každá třída nebo skupina zvolila program. Někdo udělal výlet nebo výjezd na kolech, žáci z několika tříd se spojili a hráli fotbal.

ŠKOLA SRDCEM VESNICE

Kromě jednorázových akcí je nyní v obci bohatá nabídka kroužků a jiných pravidelných aktivit pro děti i dospělé. Ke zvýšení počtu těchto příležitostí přispívá dílčí projekt Škola srdcem vesnice, jehož smyslem je co nejvíce využít školní prostory pro sportovní a další činnost. Ve škole je pěvecký kroužek, autoškola, jezdí sem dvě učitelky hudby ze Základní umělecké školy ve Studénce, je zde posilovna, cvičí se aerobik a hraje volejbal. V otevřeném venkovním areálu je hřiště i vybavení k míčovým hrám. Na sportovním vyžití v obci se významně podílí i fotbalisté: čtyři fotbalová družstva za sezónu odehrála na 80 zápasů. K letní sezóně pak patří dětské tábory.

Jedním z největších plánů do blízké budoucnosti je internetová čajovna, zatím jí však chybí připojení k síti a odpovídající technické vybavení.

V listopadu se chystají další kulaté stoly na téma "veřejný život v obci" a veřejné slyšení "náctiletých", kde by se mělo ujasnit, co by mladí lidé uvítali a co jim obec může zajistit. Jedno podobné jednání už se konalo, a sice na půdě školního parlamentu.

"To, co jsme si předsevzali, se zatím daří," říká starostka Kateřina Křenková. "Na společenské akce začali chodit lidé, které léta nebylo na veřejnosti téměř vidět. Navíc se ukázalo, že když jim pomůžeme, aby si kulturu zorganizovali sami, daleko víc je to baví a je to dokonce levnější. V tom je naše cesta směrem k naplnění cílů dalšího dílčího projektu, který jsme nazvali Bavme se sami."

EVA RÁZGOVÁ,

Ústav pro ekopolitiku, o. p. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down