Do finále soutěže Adapterra Awards míří 21 nejlepších projektů. Pomáhají čelit suchu, povodním i změně klimatu

Začalo veřejné hlasování o nejlepší nápad, jak v naší zemi připravit města a krajinu na projevy změn klimatu, jako sucho, vedra nebo přívalové deště. Až do konce září tak mohou lidé vybírat z jedenadvaceti nejlepších českých projektů ozeleňování budov, ochlazování městských ulic nebo navracení vody do krajiny, které reagují na současné problémy změny klimatu.

Mezi finálovými řešeními se objevilo například Biocentrum Mokroš u obce Mořice na Prostějovsku. Z dříve holého pole vznikla zelená oáza, která pomáhá zadržovat vodu v krajině. Adaptační opatření však nejsou jen záležitostí volné krajiny. Inspiraci pro jednotlivce nabízí třeba rodinný Dům vody a tónů. Tato pasivní moderní dřevostavba má místo zahrady rovnou celý vodní biotop.
Do letošního ročníku soutěže Adapterra Awards se přihlásilo na osm desítek projektů, což potvrzuje zvyšující se povědomí o potřebě adaptací na změnu klimatu. "Přihlášené projekty pokrývají celou škálu adaptačních opatření a jsou hodnoceny porotou dle mnoha kritérií. V každé kategorii reprezentuje výběr to nejlepší. Na volbě finalistů je patrné, že úspěšné a dobře hodnocené mohou být nejen velké veřejné záměry, ale i iniciativy jednotlivců či komunit," shrnuje porotkyně Zuzana Rajchlová z Centra pro otázky životního prostředí UK.
Rozpálené sídliště Olšava v Uherském Brodě zase pomáhá chladit environmentální park, který nahradil bývalou skládku zarostlou náletovými dřevinami. V kategorii pracovní prostředí soutěží znovuoživení areálu Svatopetrská. Pasivní komplex vystřídal brownfield v centru Brna. Mezi finalisty je také několik příkladů dobré praxe z hlavního města, které se letos stalo novým partnerem soutěže. O sympatie veřejnosti se utká například obnova Královské obory Stromovka v Praze.
Celkem chytrých příkladů vybrala odborná komise hned jedenadvacet z bezmála osmdesáti přihlášených. Všechna kvalitních opatření se dostane do inspirativní databáze nejlepších příkladů z České republiky, ale pouze šest vítězů – v každé ze čtyř kategorií, vítěz veřejného hlasování a nejlepší projekt na území Prahy – se zároveň na jaře 2021 vydají na zahraniční exkurzi. Vítěz sekce volná krajina navíc získá dar v hodnotě 100 tisíc korun od hlavního partnera firmy Nestlé Česko.
"Nyní již tedy každý z nás může přidělit dva hlasy nejsympatičtějším finálovým projektům. On-line hlasování končí úderem půlnoci 30. září," dodává Martin Ander z Nadace Partnerství.

Hlasování běží na: https://www.adapterraawards.cz/cs/Hlasovani.
V závěrečném týdnu hlasování již nebudou zveřejňovány aktuální počty hlasů pro jednotlivé projekty, aby finále bylo napínavější.  Šestice vítězů si svá ocenění převezme 4. listopadu 2020 na konferenci věnované nejlepší praxi v adaptacích na změnu klimatu.*

/zr/

Na snímku: Biocentrum Mokroš u obce Mořice na Prostějovsku

Foto: archiv soutěže

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down