Zhruba pěti tisícům obyvatel třinácti obcí, ležících v části historických Blat na Českobudějovicku, teče od začátku listopadu z kohoutků kvalitnější voda. Zasloužila se o to dokončená oprava posledních 2,3 kilometru řadu mezi Zahájím a Olešníkem. Při ní Jihočeský vodárenský svaz za 14,7 milionu korun nahradil problémové ocelové potrubí novým z kvalitního plastu. Práce na tomto úseku vodárenské soustavy trvaly od května.
Přestože z úpravny vody Plav odtéká voda ve špičkové kvalitě, vyhovující všem hygienickým nárokům, dálková doprava v podzemních sítích ji může ovlivnit. Zdrží-li se voda v ocelovém, nechráněném potrubí dlouho, dochází k jejímu druhotnému zaželeznění.
„Zvýšená koncentrace železa pak zhoršuje chuťové vlastnosti vody a způsobuje zakalení. A právě tento letitý problém se na Olešnicku podařilo odstranit,“ vysvětluje František Rytíř, provozní náměstek ředitele JVS. Týká se to obcí Zahájí, Mydlovary, Olešník, Zbudov, Chlumec, Purkarec, Velice, Nákří, Dříteň, Kočín, Strachovice, Malešice a Chvalešovice.
V jihočeské vodárenské soustavě, měřící 556 kilometrů, se voda zdrží i 10 dnů, teče-li například do obcí, vzdálených od úpravny Plav až 80 kilometrů. Celou dobu se její kvalita monitoruje a na odběrných místech opakovaně laboratorně kontroluje. Pro zachování zdravotní nezávadnosti se na vybraných objektech provádí také zdravotní zabezpečení pomocí chlornanu sodného.
Nejdále voda z úpravny Plav teče až na hranice kraje do Čimelic. Nejvýše pak do vodojemu Šibeniční Vrch na Prachaticku, který je 697 metrů nad mořem. Přitom překoná výškový rozdíl téměř 300 metrů, neboť úpravna vody Plav leží 405 m n. m.*
/zz/
K foto:
Jihočeský vodárenský svaz nahrazuje ocelové nechráněné potrubí novým z kvalitního plastu
Foto: archiv JVS