01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do zimy mnoho času nezbývá

Srpnová povodeň postihla 505 obcí v jedenatřiceti okresech. Voda se rozlila z větší či menší části po území hlavního města Prahy a dalších sedmi krajů. Jako jedny z prvních prožily povodeň města a obce na jihu a západě Čech. Sledovali jsme v minulých týdnech tři z nich - Švihov, Červené Poříčí a...

Srpnová povodeň postihla 505 obcí v jedenatřiceti okresech. Voda se rozlila z větší či menší části po území hlavního města Prahy a dalších sedmi krajů.

Jako jedny z prvních prožily povodeň města a obce na jihu a západě Čech. Sledovali jsme v minulých týdnech tři z nich - Švihov, Červené Poříčí a Dolany na řece Úhlavě.

ŠKODY

Městečko Švihov s 1200 obyvateli, které lidé znají hlavně díky vodnímu hradu, bylo v Plzeňském kraji zřejmě postiženo nejvíce. "V obci je 12 domů určeno k demolici. Další dvacítku budov drží podpěry a musejí být rychle opraveny. S odklízením sutin pomáhali vojáci. V obytné části bylo vyplaveno zhruba 50 objektů. Podle laického odhadu škody v první fázi dosáhly 30 miliónů korun," řekl nám místostarosta Zdeněk Urbánek

Na 7,8 miliónu korun. odhadl předběžné škody na majetku v Červeném Poříčí starosta Karel Karásek. "Jde o domy a plodiny u soukromě hospodařících rolníků, škody na majetku obce, fyzických a právnických osob. Zaplaveno bylo 25 čísel popisných, z toho v devíti byly i obytné místnosti. Povodeň poškodila koryto řeky Úhlavy, odplavila zhruba patnáct metrů potrubí z čistírny odpadních vod.," uvedl starosta.

V Dolanech starosta obce Václav Zeman odhadl škody na státním majetku na 5 - 6 miliónů, na majetku obce 3 milióny a na majetku fyzických osob na 16 až 17 miliónů korun. Jde o domy a vnitřní zařízení, o dva podemleté mosty státu a dva obce.

LIKVIDACE

"V první fázi jsme zabezpečovali likvidaci aktuálních škod a zajišťovali statická posouzení prvních demolicí. Chceme plně využít vládních programů, které se týkají zabezpečení ubytování pro občany. Stavební věci musí dělat odborné firmy. Město funguje vlastně jako prostředník a tyto věci pomáhá občanům zabezpečovat," konstatoval místostarosta Švihova Zdeněk Urbánek. V září ve Švihově vyhlásila přednostka okresního úřadu Jaroslava Preslová stav nebezpečí. Mimo jiné byly uzavřeny některé komunikace, na něž by se mohly zřítit porušené stavby.

Podle starosty Karla Karáska náprava škod v Červeném Poříčí probíhala v podstatě okamžitě, jakmile se lidé dostali do svých usedlostí, začali napravovat škody sami. "U nás bylo vytopeno 40 domů s byty, z toho 5 je neobyvatelných. Postiženo je dost občanů, ale jsou to domy z cihel. Je třeba vysoušet a sanovat. Lidé jsou většinou ubytováni po příbuzných nebo u kamarádů, známých. Obec je může ubytovat v kulturním zařízení nebo sále, ale to je jenom na tu první vlnu povodňovou - tam nejde bydlet stále," tvrdil starosta Dolan Václav Zeman.

"Tam, kde jsou drobnější opravy, které bychom do zimy chtěli zvládnout, tam pomůžeme finančně občanům ze sbírky, kterou jsme prostřednictvím krajského úřadu vyhlásili s tím, že její výtěžek je určen na úhradu škod vzniklých fyzickým osobám z důvodů povodně. Tyto prostředky skončí u konkrétních postižených osob. Urychleně budeme nebytové objekty předělávat na provizorní byty. Jsou to prostory bývalého zdravotního střediska, kde vybudujeme tři byty 2+1. Dále jsme v základní škole nechali vyklidit prostory družiny, které rovněž budou dočasně sloužit jako byt 2+1. Máme rozestavěno 32 bytových jednotek. Domlouváme se s firmou, aby alespoň jedna bytovka byla dokončena o devět měsíců dříve, čili v letošním roce. To by znamenalo dalších 8 bytů, většinou 2+1, čímž by vlastně do konce roku bytová potřeba těch nejpostiženějších občanů mohla být vyřešena," vysvětloval místostarosta Švihova Zdeněk Urbánek..

"Budeme se snažit, aby ty největší jizvy po odstraněných domech, hlavně na náměstí, nezůstaly dlouho," slíbil starosta Švihova Václav Petrus. Město je ve výstavbě, ale omezeno tím, že se nachází v ochranné zóně hradu, který je národní kulturní památkou. Nepřipadá v úvahu, aby se na místech zbořených domů objevily například obytné buňky nebo celodřevěné srubové domky.

Podle starosty Karla Karáska devět rodinných domů v Červeném Poříčí je v takovém stavu, že je statik nechal jako obyvatelné. To jsou všechno cihlové zdi. Teď je nutné vysoušení. Jde o to, aby lidé měli nějaké náhradní ubytování. Potom budou postupovat podle svého uvážení, víceméně individuálně.

V Dolanech se podle starosty Václava Zemana v první fázi musely zprovoznit kanalizace a komunikace, aby se lidé dostali domů. Bylo zničeno dalších 30 km lesních a polních cest. Byly tam výmoly, které nepřejel ani traktor.

PENÍZE

Na pomoc při likvidaci následků záplav vyhlásil Švihov sbírku. Číslo konta je 823951309/0800 a peníze bude možné posílat až do poloviny příštího roku. Mezi prvními se ozvaly obce z Moravy, které před pěti lety dostaly pomoc od okresu Klatovy. Policisté Krajské správy v Plzni mezi sebou v polovině září vybrali 85 tisíc korun. Z toho věnovali 71 tisíc korun Švihovu, zbytek rozdělili mezi kolegy, kteří při povodni utrpěli osobně škody. "Peníze, které se sešly od dárců na speciálním sbírkovém kontě, chce radnice ve Švihově rozdělit mezi záplavami postižené občany," uvedl starosta Václav Petrus. Na konto, které město po ničivých záplavách založilo, zatím dárci věnovali čtyři milióny korun.

"Od státu jsme zatím dostali přibližně 780 tisíc korun. Rozdělování prostředků podle počtu obyvatel je divný způsob. Úředníky mohu podezřívat z toho, že si chtěli ušetřit práci. Vliv Prahy je tak silný, že šlo o to, aby hlavní město na tom bylo lépe. Další pomoc, 600 tisíc korun, jsme dostali od krajského úřadu jako dovyrovnání. Vzhledem k počtu obyvatel se na nás nedostalo. Samozřejmě jsme orientováni na pomoc, která by měla přijít z Programu obnovy venkova. Máme tu 14 demolic a lidi s neobyvatelnými byty. Tito lidé potřebují rychle opravit své domy, potřebují rychle peníze na opravu. Ministerstvo pro místní rozvoj tam vypsalo také titul na opravy zničených bytů. Jeden titul 50 až 200 tisíc korun jako nenávratná dotace. Maximálně to musí být 70 % z této opravy. Uzávěrka žádostí byla koncem října. Peníze přijdou v listopadu, spíše v prosinci. Podle neoficiálních informací došlo ke změně pravidel v tom, že to bude pouze pro domy, které statik označil za narušené. Náklady na opravu budou veliké a mám pocit, že dost lidí možnost žádat státní peníze na opravu bytů mine," tvrdí Václav Petrus.

"Ještě měsíc po povodni obec nedostala ani korunu. Udělali jsme si povodňové konto a na ně nám posílají peníze fyzické osoby, obce z Tachovska i z východních Čech. Na povodňovém kontě je zatím 300 tisíc korun a nedovedu si představit, kolik ještě přijde. Ted se budeme snažit opravit poškozené mosty. Máme stržený vodovod. Kanalizace, vodovody, mosty a komunikace - to je to nejnutnější. Ještě v září jsme od státu dostali 670 tisíc korun, z kraje nic," řekl nám na závěr starosta Dolan Václav Zeman.

KAREL ŽÍTEK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down