Dobrá praxe v transformaci sociálních služeb: Domov Na cestě – z hradu do komunitního bydlení

Domov Na cestě je příspěvkovou organizací Pardubického kraje, která je nástupnickou organizací původní ústavní služby Domova na hradě Rychmburk. Klienti původní služby, lidé s vážným duševním onemocněním, žili v nevyhovujících podmínkách historického objektu. Možnost využívat běžné služby v komunitě, mít perspektivu a rozhodovat se o svém životě, nebylo v podmínkách ústavní služby pro klienty možné.

Transformační proces začal už v roce 2015, kdy byla pilotně zřízena služba chráněného bydlení ve Skutči pro 4 klienty z Domova na hradě Rychmburk, respektive v roce 2016, kdy byly podniknuty první kroky k úplné transformaci. Historický objekt hradu organizace opustila definitivně v lednu 2021 a objekt byl v dubnu téhož roku předán regionálnímu muzeu v Chrudimi a následně otevřen pro veřejnost.

Systém sociálních služeb má být prostupný, flexibilní a upřednostňovat nezávislost člověka. Aktuální kapacita Domova Na cestě je 45 klientů (32 domov se zvláštním režimem, 13 chráněné bydlení). Od roku 2020 pracovali s více než 100 klienty, z toho 30 přešlo do domácího prostředí a 20 do jiných pobytových služeb. Služba byla od roku 2020 poskytnuta 58 novým klientům – na rozdíl od stavu před transformací, kdy by se uvolnilo pouze 5 míst.

Vycházeli jsme z vytvořeného strategického plánu a 3 realizovaných projektů financovaných z ESF. Plánem bylo postupnými kroky zásadně proměnit původní ústavní službu v moderní pobytové prostupné služby zaměřené na zotavení, poskytované v běžných bytech a domácnostech komunitního typu. Budování nových domácností bylo financováno z prostředků IROP a Pardubického kraje,“ uvádí Jakub Vávra, ředitel organizace Domov Na cestě.

Do procesu byli zapojeni pracovníci, klienti, jejich blízcí a opatrovníci, komunitní služby, místní samosprávy, lékaři, psychiatři, adiktologové a další specialisté.

Díky projektům financovaných z ESF jsme využili možnost zapojení dalších externích odborníků, zejména z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví a zahraničních expertů z asociace CARe Network,“ doplňuje Jakub Vávra.

Jedním z prvních kroků byla změna organizační struktury

Místo původních úseků podle odborností, byla zřízena střediska reflektující specifické potřeby daných klientů. Na každém středisku funguje multidisciplinární tým vedený sociální pracovnicí. Profesní zastoupení a velikost týmů odpovídá míře potřebné podpory. Součástí týmů jsou také lidé s vlastní zkušeností s duševním onemocněním.

V rámci procesu transformace uplatnili v Domově Na cestě zahraniční zkušenosti s poskytováním dlouhodobé péče lidem se závažným duševním onemocněním. Pracovníci realizovali sérii stáží, vzdělávání a výcvik v metodě CARe.

V týmech se posunujeme od „provádění úkonů“ k vedení rozhovorů, k dovednosti dostávat se od přání k cílům, které jsou důležité pro toho konkrétního člověka. Cíleně pracujeme s rodinami a blízkými lidí v našich službách, přizýváme je do triády, společně hodnotíme spolupráci, ale také se zajímáme o jejich prožívání, postřehy, doporučení dovnitř služby. Předpokládáme, že se lidé posunou, posilujeme samostatnost a nezávislost na službě, na lidech v ní. Vytváříme podmínky, ve kterých lidé rostou, vědí o svých právech a mají příležitosti jako každý jiný,“ říká Michaela Růžičková, metodička a zástupkyně ředitele Domova Na cestě.

Metodika CARe se zaměřuje na zvýšení kvality života osob s duševním onemocněním a je v souladu s hlavním cílem reformy psychiatrické péče. Staví na budování a udržování rovnocenného vztahu s klientem, pomoci při formulaci jeho přání, při rozhodování, při plánování a uplatňování jeho schopností v činnostech či prostředí podle jeho výběru. Pracovníci pomáhají klientům objevovat jejich silné stránky, pracovat se zranitelností (zacházet se svou nemocí), posilovat naději, že zotavení je možné, tedy že lze překročit roli „pacienta“ a brát nemoc jako jednu z mnoha životních zkušeností.

Zotavení je individuální proces se vzestupy a propady. Forma a intenzita podpory je přizpůsobována aktuálnímu stavu klienta. Později byly začleněny prvky metody ART (Active Recovery Triad), které rozšířily možnosti práce týmu o úzkou spolupráci s dalšími odborníky a blízkými klientů. Získané zkušenosti byly implementovány do nových metodik práce.

Ocenění dobré praxe

Transformace Domova Na cestě v prostupné komunitní pobytové služby zaměřené na zotavení zvítězila v letošním roce v kategorii Deinstitucionalizace v sociálních službách v rámci 2. ročníku soutěže Cena inovace v sociálních službách. Podstatou inovace byla přeměna ústavu v prostupné komunitní pobytové služby zaměřené na zotavení.

Středisko Tyršova Domova Na cestě ve Skutči poskytuje prostupné komunitní pobytové služby.

Domov Na cestě také poskytuje stáže kolegům ze služeb, které hledají inspiraci při proměně svých služeb. Některým organizacím také pracovníci organizace poskytují systematické konzultace v rámci jejich procesu budování moderních pobytových služeb pro lidi s vážným duševním onemocněním.

V procesu transformace jsou důležité také komunikace s veřejností a systematické propojování s dalšími významnými složkami v komunitě. Patří sem i aktivní navazování spolupráce se službami, městem atd., zapojování rodin a blízkých klientů. Domov Na cestě pořádá mimo jiné v rámci svého komunitního centra akce, které přispívají k propojování lidí a destigmatizaci obtíží v oblasti duševního zdraví.*

Na snímku zcela nahoře: V obci Předhradí u Skutče disponuje Domov Na cestě i domky pro klienty se závažnými projevy nemoci, případně i se somatickými komplikacemi, s vysokou mírou podpory (24 hodin).

Ministerstvo práce a sociálních věcí realizuje projekt Podpora procesu deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb v ČR (2023–2026). Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus a státního rozpočtu České republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down