01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrý plán výstavby zohlední bezpečnost

O způsobech zabezpečení objektů proti trestné činnosti bylo napsáno již hodně článků. Málo se ale rozebírají okolnosti ovlivňující bezpečí, které svým obyvatelům poskytují.

Zajímavý pohled na tuto problematiku poskytuje nová předběžná česká technická norma ČSN P TS 14383-3 Prevence kriminality - Plánování městské výstavby a projekce budov - Část: 3 Objekty pro bydlení, která vznikla z iniciativy evropského výboru pro normalizaci (CEN).

STAVBA A JEJÍ OKOLÍ

Kromě toho, že je důležité podrobně posuzovat vlastní budovu, je podstatné do návrhu zahrnout vlivy, které plynou z lokality i z rozmístění sousedících objektů (např. vedení komunikací, infrastruktura a orientace objektů). Součástí projekčního týmu by měli být urbanisté, projektanti, investoři a také experti prevence kriminality. Společný přístup by měl zvažovat různé okolnosti, které mohou snižovat nebezpečí páchání kriminálních činů. Cílem je, aby situování veřejného prostranství zaujalo obyvatele tak, aby je brali za své a cítili se za ně odpovědni.


Vhodné je smíšené využívání prostoru, protože se tím prodlužuje jeho oživení v delším úseku dne. Uliční mobiliář by měl být navržen tak, aby poskytoval dobré průhledy a umožňoval tak přirozené pozorování. Z téhož důvodu by měly být vchody objektů orientovány směrem do veřejného prostranství. Samozřejmostí jsou bezpečné podmínky pro chodce a cyklisty, evokující pocit bezpečí, ale také zabezpečení možného příjezdu pro vozidla IZS, zejména z pohledu požárního nebezpečí. Technická ochranná opatření budou pomáhat předcházet trestným činům a bránit neoprávněnému přístupu k objektům.

NÁVRHY OPATŘENÍ

Strategie prevence kriminality je jedním ze základních prvků řízení rizik. Abychom se dobrali účinné strategie, je důležité identifikovat a porozumět existujícím rizikovým faktorům. Je třeba provést diagnostický průzkum kriminality v bezprostředním okolí objektů a identifikovat současné problémy.

První dojem působící na potenciální pachatele bude mít velký vliv na rozhodnutí, zda se o vloupání vůbec pokusí. Dobře udržované obytné soubory mohou být pro pachatele atraktivní, avšak současně je pravděpodobné, že si je obyvatelé více chrání. Lze předpokládat, že domácnosti, které spolupracují na ochranných opatřeních a aktivitách, budou méně vystaveny kriminalitě a poskytne jim to vyšší kvalitu života. Předpokladem je, aby měl obytný soubor jasnou identitu a rozmístění jednotlivých objektů umožňovalo přehlednost obytného prostoru. Je také vhodné, aby byly promíchány různé typy objektů a jejich osídlení.

Obecně lze předpokládat, že se potenciální pachatelé trestné činnosti budou vyhýbat konfrontaci. Neobývaný dům je zranitelnější než obydlený dům. Riziko zvyšuje také špatný výhled z ulice nebo z ostatních domů. Nepřáteli potenciálního pachatele jsou čas, světlo, hluk a riziko přítomnosti lidí (odhalení policií nebo někým jiným).

Kromě vloupání může pocit strachu ze zločinu vyvolávat také pouliční kriminalita, zejména ničení soukromého a veřejného majetku (vandalismus, sprejerství, zakládání požárů v nádobách na odpadky), kriminalita v oblasti dopravních prostředků (krádeže automobilů, jízdních kol, motocyklů, mopedů a jejich součástí) a stupňující se útoky proti osobám.

BEZPEČNÁ INDIVIDUÁLNÍ VÝSTAVBA

Okolnosti, které mohou ovlivňovat ochranu obytných objektů proti krádeži, vloupání nebo agresivnímu jednání, působí:

v okolním prostředí (zahrnuje přístupové cesty, dohled nad přístupovými cestami pro pěší a vozidla, osvětlení);

v bezprostřední blízkosti objektů nebo jejich okolí;

v objektech a vnitřním prostoru.

Přístupové cesty (pro pěší nebo vozidla), by měly být otevřené a viditelné od vstupu na území, aby zamezovaly úkrytu potenciálních pachatelů. Toho lze dosáhnout např. uspořádáním jednotlivých domů tak, aby jejich průčelí sousedila s relativně malým úsekem komunikace.

OCHRANA VOZIDEL

Garáže by měly být umístěny těsně vedle domu, pokud možno se vstupními dveřmi orientovanými do ulice a nejméně na délku automobilu od chodníku nebo veřejné cesty. Jestliže má garáž spojovací dveře s domem, je nutné tyto dveře posuzovat, jako by to byly vchodové dveře.

Vše musí být opět aplikováno v závislosti na stupni zabezpečení a hodnotě majetku, který je třeba chránit v souladu s platnou legislativou. Zejména u garáží je třeba řešit oblast požární ochrany.

Všeobecně lze považovat garážování automobilu nebo motocyklu za dostatečnou ochranu proti krádeži nebo poškození. V úvodu zmíněná norma doporučuje vyvarovat se parkování na ulici nebo na veřejném parkovišti vzdáleném od domu, na němž není hlídání ani osvětlení. Při parkování na ulici by měla být vozidla vybavena např. mechanickým, mechanicko-elektronickým či elektronickým zabezpečením proti krádeži.

ZÁVĚREM

Norma TS 14383-3 upozorňuje také na záležitosti kolem ochrany pláště budovy (zejména dveře a okna) a vnitřních prostor budov (poplachové systémy, mechanické zábranné prostředky). Pojednává o obsluze a údržbě výtahů, o podzemních parkovištích. Řeší i jednotlivé bytové jednotky, věnuje se okolí budov (chodníky, pasáže, dětská hřiště) a správě bytových domů.

Veřejná prostranství kolem obytných souborů by měla být co nejvíc přehledná.

Oživení veřejného prostoru a prodloužení doby pobytu v něm pomůže např. umístění odpočinkových míst.

Ulice plné parkujících aut ztěžují průjezd vozidel integrované záchranné služby.

FOTO: ARCHIV AUTORŮ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down