01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrý správce majetku uměl městům vydělat i v době krize

Pokud během finanční a ekonomické krize města svá aktiva ponechala na termínovaných vkladech u bank, kvůli propadu úrokových sazeb od roku 2008 se dočkala jejich podstatně nižšího zhodnocení, než kdyby tytéž prostředky investovala především do domácích státních dluhopisů. Zejména loni, ale i letos se totiž na takové investici mohlo slušně vydělat.

Připomíná to Ing. Vratislav Svoboda, MBA, člen představenstva a ředitel prodeje institucím ATLANTIK Asset Management (ATLANTIK AM). »Samozřejmě také v municipální sféře lze uvést případy, kdy některá města v roce 2008 přišla o část svých peněz vložených třeba do islandských dluhopisů. Ale to se netýkalo ani jednoho z našich klientů, protože ve společnosti ATLANTIK AM jsme se vždy, dávno před krizí, při správě volných finančních prostředků a jejich zhodnocování programově vyhýbali jakýmkoliv dluhopisům s vyšším rizikovým profilem. Všichni naši municipální klienti vyšli z krize v letech 2008 a 2009 - a také z letošního roku, velice úspěšně. Po dohodě s nimi jsme totiž investovali velmi konzervativně a prakticky vyloučili taková riziková aktiva, jako jsou akcie či komodity. A pokud jsme s nimi přece jen pracovali, pak jen v minimální míře, jak nám to dovolovala investiční strategie předem sjednaná s klientem. Naopak svou pozornost jsme soustředili převážně na dluhopisy a dluhopisové instrumenty,« poznamenává Ing. Vratislav Svoboda, MBA.

ATLANTIK Asset Management investiční společnost, a. s. , je členem finanční skupiny ATLANTIK. Ta je od letošního roku součástí J&T FINANCE, a. s.

Nevedla však krize k tomu, že si někteří klienti z municipální sféry kvůli nižším daňovým příjmům přece jen začali předčasně vybírat zisky z investic na kapitálových trzích?

Ačkoliv by taková reakce byla vcelku logická a očekávaná, ani u jednoho našeho klienta z řad měst jsme ji nezaznamenali. Připouštím však, že municipální klientela některých jiných obchodníků s cennými papíry takové kroky mohla udělat. Je pravda, že někteří z našich klientů zvláště ve druhém pololetí loňského roku zvažovali, že si přilepší k nižším daňovým příjmům výběrem zisků na kapitálových trzích. Naši klienti však byli na krizi dobře připraveni, takže jsme nakonec dostávali spíše pokyny investice ještě zvýšit. Disponujeme totiž produkty, které dokážou reagovat i na krátkodobé úložky a zhodnocovat je pomocí reverzních repooperací. Jak loni, tak letos jsme registrovali postupný nárůst prostředků měst v naší správě.

Měly tedy municipality během krize spíše zájem o zhodnocení krátkodobějších přebytků likvidity?

Vliv krize byl skutečně znát ve zkracování investičních horizontů do řádu měsíců či nanejvýš jednoho roku až dvou. Existovaly pro to dva důvody. Města se obávala, zda jejich příjmy porostou tak jako před krizí a bude-li zaručena jejich určitá úroveň. Radnice se svými prostředky totiž potřebují kalkulovat ve svých plánech. Druhý důvod vidím v tom, že panovala obava z dlouhodobější budoucnosti a případného nástupu inflace. Proto jsme v roce 2009 v podstatě nebyli schopni prodat instrumenty či portfolia s delší dobou splatnosti.

Lze u některých produktů zaručit, že dosažený výnos nebude nižší než vklad?

Pokud jde o správu aktiv podle obhospodařovávací smlouvy, tuto garanci neposkytujeme - a neviděl by ji rád ani regulátor finančního trhu, tedy Česká národní banka. Nicméně chce-li mít klient vysokou míru jistoty, potom pro něho pracujeme s již uvedenými státními dluhopisy. Dokážeme totiž sestavit portfolio z domácích státních dluhopisů s různou délkou splatnosti, přičemž se zavážeme držet je pro klienta až do splatnosti, takže jejich výnos lze velmi přesně předem spočítat. Tento výnos by mohl být ohrožen jen bankrotem České republiky, což - jak se na tom jistě shodneme - není příliš pravděpodobné.

Vysokou jistotu poskytují i reverzní repo-operace založené na tzv. rolování - krátkodobém zapůjčení finančních prostředků protistraně. Pro zajištění tohoto obchodu slouží výhradně vysoce likvidní cenné papíry, přičemž hodnota zajištění je významně vyšší než investice. Cenné papíry pro zajištění se po celou dobu trvání obchodu drží na účtu investora v registru cenných papírů. Je-li správce majetku dostatečně zkušený a pro zajištění vybere kvalitní cenné papíry, dovolím si tvrdit, že i u těchto jen po několik měsíců rotujících instrumentů je jistota výnosu téměř stoprocentní.

Dalším instrumentem, který zařazujeme do portfolií municipálních klientů, jsou certifikáty se zajištěným výnosem. Jak už název napovídá, s jejich výnosem se dá také počítat už dopředu. Jejich funkční mechanismus je velmi zajímavý, ale poměrně komplikovaný, a proto jeho popis raději vynechám. Kdyby však kohokoliv blíže zajímal, najde ho vysvětlený například na webu ATLANTIK.cz.

Jak vidíte, prostředků pro správu (nejen) municipálních financí je poměrně hodně. Kombinací všech těchto možností umíme vytvořit velmi bezpečné portfolio s dopředu vysoce známým výnosem. Pochopitelně však platí pravidlo, že vyšší jistota je zákonitě vykoupena nižším výnosem.

Municipality jsou pro nás velmi zajímavý typ klientů. Vzhledem k tomu, že spravují veřejné finance, nemohou si dovolit s nimi riskovat. Pro nás, jako správce těchto peněz, je jejich obhospodařování v podstatě dvojím závazkem - vůči radnici i vůči veřejnosti. Proto spolu s vedením měst a obcí se vždy snažíme nastavit investiční strategii co nejlépe podle konkrétní situace té které municipality.

S jakými minimálními objemy volných finančních prostředů pracujete?

Pokud by byla řeč o dluhopisovém portfoliu, pak by se mělo začínat někde na 20 mil. Kč, protože české státní dluhopisy se obchodují po desetimilionových lotech. Ale i s pěti miliony umíme zkombinovat dluhopisová portfolia s kvalitními dluhopisovými fondy. U repooperací krátkodobě zhodnocujeme prostředky ve výši okolo 3 %, a to už od investice 5-10 mil. Kč. Ovšem možnost naším prostřednictvím zhodnotit volné finanční prostředky - třeba pouze v objemu statisíců korun, má také každé menší město nebo obec. I během finanční a ekonomické krize se totiž osvědčil náš Flexibilní dluhopisový fond, který bez několika setin vynesl 5 %, zatímco některé jiné konkurenční dluhopisové fondy tou dobou ztrácely. Municipálním klientům navíc tento produkt nabízíme bez vstupních poplatků. A konečně: Nedávným spojením s J&T Bankou se otevírá prostor pro výše úročené termínované obchody, které jsou vhodné pro města, případně pro další produkty z oblasti speciálních fondů.

Ing. Vratislav Svoboda, MBA

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down