Dočetla jsem se, že novela zákoníku práce umožňuje zaměstnavateli dočasně přidělit svého zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Zajímalo by mě, zda je to pravda a za jakých podmínek to bude možné? Právní úprava předtím skutečně neumožňovala zaměstnavateli, aby dočasně přidělil svého zaměstnance k...
Dočetla jsem se, že novela zákoníku práce umožňuje zaměstnavateli dočasně přidělit svého zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Zajímalo by mě, zda je to pravda a za jakých podmínek to bude možné?
Právní úprava předtím skutečně neumožňovala zaměstnavateli, aby dočasně přidělil svého zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Dočasné přidělení mohly provádět pouze agentury práce, a to na základě povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. Praxe však prokázala potřebnost »institutu dočasného přidělení« při spolupráci mezi zaměstnavateli. Proto novela zákoníku práce umožňuje dočasné přidělení zaměstnanců mezi zaměstnavateli, přičemž podmínky přiděleného zaměstnance nesmí být horší než pracovní podmínky srovnatelných zaměstnanců zaměstnavatele, ke kterému byl zaměstnanec dočasně přidělen.
Zákoník práce nově stanoví, že kromě agentur práce může dočasné přidělení provádět na základě dohody též zaměstnavatel, přičemž zákon stanoví podstatné náležitosti dohody. Pro zaměstnavatele však na rozdíl od agentury práce jde o činnost nevýdělečnou, za dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli nesmí být poskytována úplata.
Z důvodu zamezení zneužívání institutu dočasného přidělení (s výjimkou agentury práce) zákoník práce umožňuje dočasně přidělit zaměstnance až po uplynutí šesti měsíců ode dne vzniku pracovního poměru. Po dobu dočasného přidělení ukládá zaměstnanci pracovní úkoly, řídit a kontrolovat jeho práci zaměstnavatelem, k němuž byl zaměstnanec přidělen. Tento zaměstnavatel rovněž zajišťuje přidělenému zaměstnanci příznivé pracovní podmínky a bezpečnost a ochranu zdraví při výkonu práce. Nesmí však vůči přidělenému zaměstnanci činit jménem zaměstnavatele, který zaměstnance dočasně přidělil, právní úkony.
Mzdu nebo plat, popřípadě náhradu cestovních výdajů zaměstnanci poskytuje zaměstnavatel, který zaměstnance dočasně přidělil, přičemž zákoník práce současně nevylučuje dohodu o tom, že výše uvedené náležitosti bude poskytovat zaměstnavatel, ke kterému je zaměstnanec přidělen. Zaměstnavatelé mohou rovněž uzavřít dohodu o tzv. refundaci poskytnutého plnění.
I při dočasném přidělení může být zaměstnanec vysílán zaměstnavatelem, k němuž byl přidělen, na pracovní cesty k plnění pracovních úkolů.
Nespornou předností dočasného přidělení zaměstnance z hlediska flexibility je plné využití pracovní síly na pracovním trhu. Výhodou je rovněž pokračování výkonu práce u jiného zaměstnavatele v případě, kdy zaměstnavatel dočasně nemá pro zaměstnance práci.
Mgr. OLGA BIČÁKOVÁ