01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dohoda spojuje, zavazuje a přináší výsledky

Dohodu ústavních činitelů a parlamentních politických stran o společném postupu proti nárůstu extremismu a rasismu jsme oficiálně představili veřejnosti 9. června. Je to první významné vystoupení politiků proti nárůstu extremismu a rasismu. Podařilo se shromáždit ústavní činitele bez ohledu na...

Dohodu ústavních činitelů a parlamentních politických stran o společném postupu proti nárůstu extremismu a rasismu jsme oficiálně představili veřejnosti 9. června. Je to první významné vystoupení politiků proti nárůstu extremismu a rasismu. Podařilo se shromáždit ústavní činitele bez ohledu na stranickou příslušnost. Prezident Klaus sice dohodu odmítl jako zbytečné gesto, svým projevem v Lidicích ji ale v podstatě podpořil. Celá politická scéna tedy stojí jednotně a vyjadřuje odpor vůči nebezpečnému radikalismu.

Deklarace dává také veřejnosti možnost kontrolovat počínání politiků a političek ve vrcholných funkcích. Právě jejich rozhodnutí a kroky resortů, které jim podléhají, může poměřovat podle toho, zda jdou proti pravicovému a levicovému extremismu; a podle toho, zda řeší problémy přímo tam, kde je vysoká podpora extremistických sil. Je rovněž dalším nástrojem pro obecní politiky, aby získali slyšení u politiků v centru. Jen ve spolupráci s městy a obcemi budou na druhou stranu centrální politici úspěšní v bránění řádění neonacistů či neostalinistů.

Zřídil jsem pracovní skupinu, jejíž členové, většinou právníci či znalci prostředí extremismu, pomáhají obcím s rozpouštěním demonstrací, když na nich dojde k porušení práva. Agentura pro sociální začleňování poskytuje poradenství také, zatím však pouze ve třinácti lokalitách. Při vládě chci založit poradní orgán, který by se zabýval extremismem z širšího odborného i politického hlediska. Poskytoval by veřejnosti i politikům nestrannou analýzu a orientoval by je v tom, co je řešením problematiky a co ne. V tomto úsilí je role měst a obcí naprosto klíčová! Starostky a starostové jsou v kontaktu s politiky v centru. Často zastávají funkce ve stranách. Dohoda jim pomůže zvýraznit tlak na politiky. Co je podepsáno, je dáno.

Města a obce naléhavě vyzývám k součinnosti se státními orgány i s odbornými autoritami, které jim pomohou s rozpouštěním extremistických shromáždění. Úkolem samospráv je zajistit sociální práci v ohniscích napětí. Zaangažovat tamní obyvatelstvo na pozitivním modelu soužití, na tvorbě společného prostoru, je velký úkol obcí. Starostové se na tomto poli mohou ukázat. Slýcháme pláč části z nich, že jim chybí to či ono. Jejich hlavní zbraní je však slovo! Návrhy jiných, jdoucí za hranici slušnosti (věznění pro dluhy nebo vystěhování tzv. neplatičů za hranice města... ), nejsou řešením. Jen zvyšují chuť neofašistů ke stále tvrdším útokům na ghetta.

Stát musí prosadit meziresortní přístup státní správy při řešení problémů v obcích. Samosprávy spolu s orgány státní správy, školami, policií, nevládními neziskovými organizacemi by měly vypracovat vlastní strategii boje s kriminalitou a prevence násilí. Významným úkolem obcí je předejít vzniku chudinských slumů na kraji měst!

První pozitivní výsledky deklarace již přináší. Významné osobnosti veřejného života se otevřeně ohradily proti extremismu. Věřím, že přispěje i k věcnější, méně populistické kampani před parlamentními volbami. Voliči i starostové obcí by měli chtít po stranách v kampani jasné návrhy na řešení - vyzkoušené a úspěšné, které nevedou k tvorbě ghett a nejsou protizákonné.

 

MICHAEL KOCÁB
ministr vlády ČR pro lidská práva

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down