Ve středisku Města a obce online se vytváří Archív dokumentů a informací úřadů územní samosprávy České republiky na internetu. Internet se stává vhodným nástrojem komunikace veřejné správy s občanem. Proto také zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, na internet pamatuje a ukládá...
Ve středisku Města a obce online se vytváří Archív dokumentů a informací úřadů územní samosprávy České republiky na internetu.
Internet se stává vhodným nástrojem komunikace veřejné správy s občanem. Proto také zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, na internet pamatuje a ukládá v § 5 zákona zveřejnit vybrané informace způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Pro pracovníky radnice je to výhodné řešení, neboť na zveřejněnou informaci postačí jen odkázat a není nutné odpovídat na opakující se dotazy. Internet je dnes již běžně dostupný ve firmách, veřejných knihovnách a stále častěji v domácnostech. Mnohde se budují informační kiosky, tedy speciálně upravené počítače pro veřejnost.
OFICIÁLNÍ STŘEDISKO
Branou do internetových informací našich měst a obcí se po třech letech provozu stává středisko Města a obce online (MOOL) na adrese mesta.obce.cz. Více než dva roky je na základě smluvní spolupráce se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) provozováno jako oficiální středisko měst a obcí pro zveřejňování informací z úřadů územních samospráv. Velký úspěch zaznamenala soutěž Zlatý erb o nejlepší internetovou stránku obce. Nový ročník bude vyhlášen na konferenci ISSS 2000 v Hradci Králové.
Středisko se postupně vytvářelo podle potřeb měst a obcí. Nabízí úplný přehled municipalit ČR. Nyní se vyvíjí v plnohodnotné specializované publikační prostředí pro úřady územní samosprávy. Jaké služby nabízí?
[*] Každá obec má ve středisku svou Základní stránku úřadu. Tu lze po bezplatné registraci online aktualizovat. Ke dni 18. 2. 2000 je registrováno 492 obcí. Spolupracuje více než 1300 měst a obcí.
[*] Ve středisku má každá obec prostor pro bezplatné zveřejnění informací podle zákona č. 106/1999 Sb.
[*] Vytváří se Archív dokumentů a informací z úřadů územní samosprávy ČR jako standardní řešení zveřejňování informací z obcí na internetu. K tomu slouží program vismo.
[*] Umístění a tvorba internetových stránek měst a obcí (více než 120 měst a obcí)
[*] Konzultace, poradenství a osvětová činnost.
O atraktivnosti střediska svědčí rostoucí návštěvnost s rekordem více než 200 000 stažených stránek za měsíc.
SYSTÉM VISMO
Na potřebu radnic zveřejňovat dokumenty reaguje středisko MOOL novou službou. Byl vytvořen specializovaný program pro zveřejňování dokumentů a informací vismo (zkratka Veřejné Informační Služby Měst a Obcí). Program umožňuje zveřejňovat dokumenty přímo z textového editoru, např. MS Wordu nebo 602Text na internetové stránky obce.
Cílem je vytvořit Archív dokumentů a informací úřadů územní samosprávy České republiky. Jedná se vlastně o rozsáhlou databázi textů na internetovém serveru, kde jsou přístupné vyhlášky, usnesení zastupitelstva, úřední deska, nabídky nemovitostí a například věstníky a kulturní kalendáře měst a obcí. Takové systémové řešení na úrovni celé republiky má oproti lokálním řešením řadu výhod. Především usnadňuje přístup k informacím těm, kterým jsou především určeny: občanům, podnikatelům a také ostatním pracovníkům samospráv. Dokumenty jednotlivých úřadů jsou totiž prezentovány jednotným způsobem na zavedené adrese mesta.obce.cz. Další výhodou řešení je cena. Systém využívá velký počet úřadů, a náklady na jeho vývoj a provoz mohou proto zůstat velmi nízké.
Jednotnost systému však nikterak neomezuje možnost individuálního řešení svébytných internetových stránek města. Naopak, díky zvolené technologii mohou být dokumenty v systému vismo zakomponovány do stávajících stránek města mnoha různými způsoby a v požadovaném grafickém podání. Je dokonce možné, aby obce, které mají své stránky již vytvořené, založily archív dokumentů ve středisku MOOL a zřídily na něj ze svých stránek jen odkaz.
Shrňme si významné vlastnosti systému vismo. Program umožňuje přípravu a práci s archivem dokumentů v době, kdy úřad není připojen k internetu, a následný přenos na internet během krátkodobého připojení. Tím obci šetří telefonní poplatky. Při práci v síti umožňuje kontrolované zveřejnění dokumentů pořízených v různých odborech nastavením přístupových práv. Systém tak přináší významnou úsporu času a práce pracovníka odpovědného za obsah stránek, neboť je nemusí připravovat sám.
Dokumenty a jejich kategorie jsou uloženy v databázi, což umožňuje mnohostrannou práci s dokumentem na internetu. Dokumenty je možné řadit dle data vzniku, třídit dle zákaznických položek, spojovat související kategorie z různých obcí atd. Důraz je kladen na jednoduchost ovládání. Dokumenty zveřejní i začínající uživatel počítačů bezprostředně ze své kanceláře.
Program vismo byl pro svou jednoduchost obsluhy velmi dobře přijat. Věříme, že obcím maximálně usnadní vstup na internet. Největšími městy, která vismo využívají, jsou Kladno s 72 tisíci obyvateli a Jihlava (53 tisíc obyvatel). Nejmenší obcí je Malá Úpa se 128 obyvateli.
ZKUŠENOSTI Z MĚST
(mesta.obce.cz/kladno) Prvním uživatelem systému se stalo město Kladno. Z iniciativy Ing. Zdeňka Slepičky, ředitele organizačního odboru městského úřadu byly již v létě 1999 zveřejňovány dokumenty prvotní verzí programu vismo. Na základě zkušeností byl systém dobudován a nasazen na dalších úřadech.
(www.jihlava.cz) Na Městském úřadu Jihlava byl systém vismo nainstalován na 12 odborech a odděleních propojených v lokální počítačové síti. Ze všech těchto míst je možné ukládat dokumenty do archívu města Jihlavy. Navíc do archívu přispívají další detašovaná pracoviště, odbor správy realit a sociální odbor, které sídlí mimo hlavní budovu radnice. Napojeny jsou i dvě zřízené organizace: Městská policie a Služby města Jihlavy. Celkem jsou dokumenty pořizovány na 16 pracovištích s výhledem dalšího rozšiřování.
Implementace systému vismo v Jihlavě je zajímavá také tím, že dokumenty mohou být automatizovaně umisťovány do zvláštních sekcí stránky, například informace pro podnikatele, občany, samostatné stránky městské policie apod. Významné dokumenty je možno také nechat automaticky bez zásahu správce systému zařadit na titulní stránku ve vybrané kategorii. Všechny dokumenty v systému jsou přístupné ve společném archivu dokumentů radnice.
Na stránkách města Jihlavy je pomocí vismo zveřejněna také organizační struktura úřadu a adresář osobností. Standardně bude tato vlastnost obsažena ve verzi 2 programu vismo, která bude uvedena v březnu 2000.
Důležitá byla aktivní podpora a živý zájem vedení města a pracovníků odborů při zavádění systému.
(www.milevsko-mesto.cz) Systém vismo podporuje i intranet a informační kiosky na úřadu. Příkladem je nově realizovaný kiosek před budovou Městského úřadu v Milevsku. První reakce veřejnosti jsou pozitivní.
Věříme, že ve vzájemné spolupráci obcí, SMO ČR a provozovatele střediska MOOL vytvoříme standardní prostředí internetových služeb, které podpoří rozvoj územních samospráv.
JAN SAVICKÝ,
Česká vydavatelská pro internet, s. r. o.