Zajistit důstojnou a potřebnou péči starším občanům patří k zásadním úkolům měst a obcí. Domažlicím se podařilo prostřednictvím dotací z ROP Jihozápad vybudovat komplexní bezbariérové zařízení pro osoby s nízkou soběstačností, které pojme 70 klientů a přineslo i nová pracovní místa. »V roce...
Zajistit důstojnou a potřebnou péči starším občanům patří k zásadním úkolům měst a obcí. Domažlicím se podařilo prostřednictvím dotací z ROP Jihozápad vybudovat komplexní bezbariérové zařízení pro osoby s nízkou soběstačností, které pojme 70 klientů a přineslo i nová pracovní místa.
»V roce 2006 uskutečnilo město projekt Komunitní plánování sociálních služeb na Domažlicku, z něhož vzešla potřeba zvýšit kapacity sociálních služeb pro seniory,« osvětluje historii vedoucí odboru správy majetku MěÚ Domažlice a zároveň projektový manažer Bc. Michal Hájek. »Ve spolupráci s ředitelkou a zaměstnanci organizace, která pro město činnost pečovatelské služby zajišťuje, vznikla projektová dokumentace. Zpočátku se podmínky ROPu ještě dotvářely a měnily, takže bylo nutné vše konzultovat s pracovníky Úřadu Regionální rady.« Žádost o dotaci město podalo v březnu 2008 ve výzvě v ose Stabilizace a rozvoj měst a obcí, oblasti podpory Rozvoj infrastruktury pro sociální integraci a o rok později se začalo stavět. Domov byl slavnostně otevřen v červenci 2010.
NEJTĚŽŠÍ BYLA PŘÍPRAVNÁ FÁZE
Celý záměr byl konzultován s širokou veřejností i s uživateli stávajícího penzionu. Tříměsíční příprava projektové žádosti probíhala ve spolupráci s externí firmou, která vypracovala přílohy k finančnímu a ekonomickému hodnocení projektu. Projektový tým tvořil starosta města, vedoucí odboru investic, vedoucí odboru správy majetku, vedoucí finančního odboru, projektant, ředitelka centra sociálních služeb a zaměstnanec regionálního rozvoje.
»Nejtěžší avšak zásadní fáze byla podání žádosti a kroky po přidělení dotace. Realizace projektu v tak velkém rozsahu a v tak krátkém časovém úseku přinášela nemalé překážky např. při výběru zhotovitele, technickém dozoru investora (TDI) aj. Problémy byly v každé fázi, ale snažili jsme se je operativně řešit,« říká Bc. Michal Hájek.
SLUŽBY VYUŽÍVÁ I VEŘEJNOST
Městský domov nabízí dlouhodobé pobytové služby seniorům, kteří jsou ubytováni ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, na každém patře je společenská místnost. V zařízení má svou ordinaci praktický lékař a je zde i kaple. Denní stacionář nabízí ambulatní služby seniorům a osobám se zdravotním postižením. Odlehčovací služby doplňují domácí péči blízkých osob. Sociálně zdravotní služby zahrnují vyšetření odborných lékařů, jako např. diabetologa, kardiologa, chirurga, dermatologa či urologa. V areálu je k dispozici také zázemí pro rehabilitační služby (bazén, vodoléčba, elektroléčba či tělocvična) sloužící i veřejnosti. Školicí centrum s audiovizuální technikou je určeno především k průběžnému vzdělávání pracovníků v sociálních službách, nelékařských zdravotníků a v případě zájmu i laické veřejnosti. Součástí provozu je prádelna a půjčovna rehabilitačních a kompenzačních pomůcek.
Městský domov pro seniory nezůstává osamoceným počinem Domažlic na poli čerpání evropských dotací. »Spolu s žádostí o dotaci na Domov pro seniory byly podány ještě dvě další žádosti. Jedna se týkala modernizace výuky na základní škole a s ní jsme také uspěli. Snažíme se podávat žádosti v každé výzvě - úspěšně i neúspěšně. Většinou jde o projekty z oblasti volného času, dopravní infrastruktury či vzdělání,« komentuje Bc. Michal Hájek neutuchající aktivitu města.
Pohled na vybavení pokoje.
FOTO: ARCHIV