Ministerstvo zemědělství zorganizovalo v srpnu akci, která vstoupila do podvědomí veřejnosti pod názvem Domy velké vody. Projekt má lidem postiženým povodní v co nejkratší možné době zajistit rovnocenné náhradní ubytování.
Jde o podporu výstavby dřevěných montovaných domů, které v postižených obcích nahrazují domy stržené vodou či domy poškozené. Na domek v ceně zhruba 1,3 miliónu korun stát obci přispěje částkou až milión korun, pokud bude dokončen ještě letos. Zbytek připadá na dodávku dřeva od Lesů ČR. Jestliže bude výstavba trvat déle, přispěje 600 tisíci korunami. Montáž objektu trvá 14 dní a podle ministra zemědělství Ing. Jaroslava Palase je to jediný způsob, jak rychle zajistit postiženým osobám bydlení.
"Ministerstvo zemědělství spolupracuje na projektu tím, že obce mohou využít nabídky Pozemkového fondu České republiky k výměně či získání stavebních pozemků. Zároveň stavebník prostřednictvím státního podniku Lesy ČR získá zlevněné stavební dřevo. Na to máme zpracován program. Jde o desítky domků a je tu šance, že lidé, především v menších obcích, budou bydlet do Vánoc. To je podstatné," řekl nám ministr zemědělství Ing. Jaroslav Palas.
Organizace výstavby a výběr dodavatele je závislý pouze na rozhodnutí obce. Nejvíce "domů velké vody" bude v Blatné na Strakonicku - třicet. Soukromá firma je také staví v Předmíři a Metlích, které stejně jako Blatnou poničila voda z protržených rybníků. Další domy vyrůstají v Tuháni, Majdaléně a Zálezlicích.
BLATNÁ
V Blatné přišlo během srpnových povodní o byty 38 rodin, do poloviny prosince by však měli mít všichni opět střechu nad hlavou. Nové domky, které mají dřevěné konstrukce na betonových základech, vypadají na první pohled jako zděné. Do zimy by mělo být také upraveno jejich okolí a příjezdové komunikace.
Poslední říjnový den pochválil zastu pitele Blatné za rychlou pomoc lidem, kteří při letních záplavách přišli o střechu nad hlavou, premiér Vladimír Špidla. Prohlédl si tři desítky téměř hotových montovaných domků. "Tady vidím, že když se toho chopí schopné zastupitelstvo, které má vůli a obratnost, tak to doopravdy funguje a je takřka neuvěřitelné, že do Vánoc budou lidé bydlet," konstatoval. "Vládní pomoc byla zorganizována jistě s chybami, ale stačila na to, aby se to dokázalo," dodal předseda vlády po prohlídce jednoho z domků a rozhovoru s blatenským starostou Josefem Hospergerem.
KONKURENCE
Projekt Ministerstva zemědělství a podniku Lesy ČR však před časem kritizovala Asociace výrobců betonové prefabrikace (AVBP). Podle ní vláda při obnově bydlení předem vyřazuje firmy, které vyrábějí domy na bázi jiného materiálu, než je dřevo. "Přitom je to beton, který je schopen povodním odolat," uvedl předseda AVBP Petr Vorel. Do konce tohoto roku by firmy mohly postavit až 200 těchto domů. Cena montovaného domku, který má železobetonovou konstrukci a zastavěnou plochu 100 m2, je podle Petra Vorla 1 až 1,5 miliónu korun. "Hrubou stavbu jsou firmy schopny postavit za 14 dní. Do dvou až tří měsíců se mohou lidé do domku nastěhovat," doplnil předseda.
Zhruba 60 rodinných domů hodlá v obcích, které v severních Čechách zasáhly povodně, postavit ve spolupráci s dalšími stavebními firmami společnost YTONG. Jde o několik typů čtyř až pětipokojových domů s užitnou plochou od 80 do 125 m2. Společnost navázala kontakty s obcemi Kly, Švihov a České Kopisty, kterým poskytne technickou pomoc při stavbě domků včetně stavebního materiálu za sníženou cenu.
V obci Hořín na Mělnicku stavbaři postaví dům s 19 byty pro občany, kteří přišli při povodních o své domovy. Podle starostky Ivany Jakubičkové je ale jisté, že to nestihnou do konce roku, a nebudou tak moci získat nejvyšší možnou dotaci ve výši 1 miliónu korun na jeden byt.
Plánovaná novostavba vznikne na obecním pozemku v přidružené části Brozánky, který zůstal při povodních nad vodou. V novém domě budou byty různých velikostí s jedním až třemi pokoji. Podle starostky by tak obec měla vyřešit všechny žádosti o nové bydlení, které do této doby eviduje. Obec také získala od Pozemkového fondu ČR další pozemky v Zelčině a mezi Hořínem a Vrbnem, které budou určeny zájemcům o individuální výstavbu.
Hořín, Brozánky, Vrbno a Zelčín patří mezi nejvíce postižené obce na Mělnicku. Dosud tam bylo vydáno 65 demoličních výměrů a dalších asi 30 staveb patří mezi rizikové. Pro nejvíce postižené obyvatele obecní úřad zajistí náhradní ubytování. Objednal pro ně 11 mobilních buněk. Řada lidí žije stále u příbuzných a známých nebo si pronajala jiné byty. Celkové škody, které napáchala Vltava v Hoříně a jejich částech, se odhadují na 450 miliónů korun.
INFRASTRUKTURA
Jen v Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém a Středočeském kraji bylo podle zjištění Ministerstva pro místní rozvoj záplavami nenávratně zničeno na 1510 domů. Ministerstvo zemědělství se však nestará jen o to, jak některé z nich nahradit novými. "Máme také programy na obnovu a novou výstavbu vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod a rekonstrukce rybníků hlavně v jižních Čechách. Téměř u každé obce je rybník, který byl poničen povodněmi. Takže je budeme odbahňovat a opravovat hráze. Na některé akce použijeme peníze z Evropské investiční banky, na další z kapitoly Ministerstva zemědělství," uvedl na závěr ministr Ing. Jaroslav Palas.
- kk -
|