01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doporučení ke smlouvě na tvorbě webu

Po právní stránce je možné na smlouvu o vytvoření webu pohlížet jako na smlouvu o dílo, a to zejména s ohledem na předmět této smlouvy, kterým je vytvoření webu - díla. OBECNĚ KE SMLOUVĚ Smlouva o dílo jako smluvní typ upravují obchodní a občanský zákoník. Pokud ji uzavírají mezi sebou dva...

Po právní stránce je možné na smlouvu o vytvoření webu pohlížet jako na smlouvu o dílo, a to zejména s ohledem na předmět této smlouvy, kterým je vytvoření webu - díla.

OBECNĚ KE SMLOUVĚ

Smlouva o dílo jako smluvní typ upravují obchodní a občanský zákoník. Pokud ji uzavírají mezi sebou dva podnikatelé a je zřejmé, že se týká jejich podnikatelské činnosti, použijí se na úpravu smlouvy o dílo ustanovení § 536-565 obchodního zákoníku. To však neznamená, že by smlouvu o dílo podle obchodního zákoníku nemohla uzavřít s podnikatelem i osoba, která není podnikatelem. V tomto případě je však nutná výslovná písemná dohoda smluvních stran o tom, že se jejich smluvní vztah bude řídit obchodním zákoníkem (§ 262 obchodního zákoníku). Bude-li však smluvní vztah podnikatele a osoby, která podnikatelem není, podřízen občanskému zákoníku, bude třeba zvážit mimo jiné ustanovení občanského zákoníku a jiných právních předpisů ochraňující nepodnikatele jako spotřebitele. Ustanovení směřující k ochraně spotřebitele je třeba použít vždy, je-li to ve prospěch smluvní strany, která není podnikatelem.

V dalším se budeme zabývat pouze smlouvou o dílo podle obchodního zákoníku, která je uzpůsobena potřebám podnikatelské činnosti smluvních stran lépe než smlouva o dílo upravená občanským zákoníkem.

Smlouva o dílo podle obchodního zákoníku (dále pojmenovaná také jako smlouva o vytvoření webu) nemá předepsanou písemnou formu. Písemná forma je však s ohledem na právní jistotu smluvních stran doporučeníhodná. Vhodné je též sjednat, aby i veškeré následné změny smlouvy byly písemné, například ve formě písemných číslovaných dodatků ke smlouvě, které by měly být její nedílnou součástí.

Zákonná úprava smlouvy o dílo je kromě kogentního ustanovení § 536 občanského zákoníku dispozitivní povahy. To znamená, že smluvní strany se mohou od ustanovení podle svých potřeb smluvně odchýlit. Úprava obsažená v obchodním zákoníku má tedy povahu pouze určité "předlohy chování" smluvních stran.

Smluvní strany si mohou pojmy, které nejsou stanoveny obchodním zákoníkem, definovat samy. To je velmi vhodné zejména s ohledem na různorodost jednotlivých potřeb smluvních stran.

Při uzavírání smlouvy by měli zejména objednatelé zvážit zařazení ustanovení o významu a účelu smlouvy do smluvních ustanovení smlouvy, a to zejména s ohledem na stávající právní úpravu náhrady škody a penalizace.

SPECIFIKACE A TESTOVÁNÍ

Smlouvou o vytvoření webu se zhotovitel zavazuje k vytvoření webu. Vzhledem k potřebné specifikaci díla (vytvářeného webu) je vhodné, aby smlouva obsahovala zejména požadavky na vytvoření webu (obsah a struktura webových stránek, jejich grafický design a technické zpracování atd.). Vzhledem k množství různých informací, které mohou web specifikovat, je možné specifikaci díla s patřičným odkazem ve smlouvě vymezit také v příloze smlouvy, která by měla být nedílnou součástí smlouvy.

S ohledem na objednatelem požadované vlastnosti webu je vhodné si ve smlouvě dohodnout také jeho testování zhotovitelem. Testování webu je vhodné uskutečnit v rozsahu nutném pro prověření jeho úplnosti a jeho funkcí a současně pro ověření jeho řádného provedení. Jestliže mají podle smlouvy řádné provedení webu prokázat zkoušky (otestováno), považuje se web za vytvořený až poté, co se zkoušky úspěšně uskutečnily. Úspěšným vykonáním zkoušek a předáním webu objednateli zhotovitel splní svůj závazek vytvořit web vyplývající pro něj ze smlouvy.

Ve smlouvě je možné sjednat také zkušební provoz webu. V rámci zkušebního provozu je možné identifikovat případné vady webu či jeho provozování a pružně na takové vady reagovat.

ODMĚNA ZHOTOVITELI

Dalším základním závazkem vycházejícím ze smlouvy o vytvoření webu je závazek objednatele zaplatit zhotoviteli odměnu za vytvoření webu. S ohledem na právní jistotu smluvních stran by odměna měla být ve smlouvě dohodnuta nebo by v ní měl být alespoň stanoven způsob jejího určení. Také případná platba záloh by měla spadat pod úpravu obsaženou ve smlouvě, a to z důvo- du předcházení budoucích možných sporů smluvních stran.

DOBA A ZPŮSOB VYTVÁŘENÍ

Ze smlouvy o vytvoření webu by měl také vyplynout závazek zhotovitele vytvořit web na svůj náklad a nebezpečí ve sjednané době.

Určení doby, v jaké by měl zhotovitel web vytvořit, je důležité zejména s ohledem na možnou penalizaci zhotovitele, byla-li tato penalizace pro případ prodlení zhotovitele s vytvořením webu smluvními stranami sjednána.

Při vytváření webu postupuje zhotovitel samostatně a není při určení způsobu provedení díla vázán pokyny objednatele, pokud se k tomuto postupu smlouvou o vytvoření webu nezavázal.

PŘEDÁNÍ A PŘEVZETÍ

Z ustanovení občanského zákoníku mimo jiné také vyplývá, že objednatel je povinen provedené dílo (vytvořený web) od zhotovitele převzít. O předání a převzetí webu je vhodné sepsat písemný zápis, který podepíší obě smluvní strany. Z tohoto zápisu by mělo zejména vyplývat, že web byl vytvořen podle požadavků objednatele uvedených ve smlouvě o vytvoření webu, že byl přede- psaným způsobem odzkoušen a že objednatel tento web přebírá. Zjistí-li objednatel vady webu, měly by být v zápise uvedeny a měla by být dohodnuta doba jejich odstranění zhotovitelem.

NABYTÍ VLASTNICKÉHO PRÁVA K WEBU

Spolu s předáním webu objednateli je vhodné ve smlouvě upravit i nabytí vlastnického práva k webu objednatelem. Přechod vlastnického práva ze zhotovitele na objednatele je možné spojit právě s okamžikem převzetí webu objednatelem. Po nabytí vlastnického práva objednatelem by měl objednatel být vlastníkem webu, tedy měl by mít zcela zajištěno užívání webu za smlouvou sjednaných podmínek i v případě zániku smlouvy (například v případě odstoupení od smlouvy kvůli porušení sjednaných povinností kteroukoliv ze smluvních stran).

Stejnou pozornost je třeba věnovat i vlastnickému právu k doméně. Ta by měla být od okamžiku vytvoření výhradně ve vlastnictví objednatele, a to z důvodu předejití budoucích možných sporů mezi zhotovitelem a objednatelem.

VADY A ZÁRUKA

Web má vady, jestliže jeho provedení nebude odpovídat výsledku určenému ve smlouvě. Zhotovitel odpovídá za vady, které má web zejména v době jeho předání objednateli. Za vady webu, na něž se vztahuje záruka za jakost, odpovídá zhotovitel v rozsahu této záruky.

Zárukou za jakost přejímá zhotovitel pí-semně závazek, že dodaný web bude po určitou dobu způsobilý pro použití ke smlu- venému, jinak k obvyklému účelu nebo že si zachová smluvené, jinak obvyklé vlastnosti. Závazek zhotovitele spočívající v tom, že web bude mít po smluvenou dobu vlastnosti požadované objednatelem a že ho objednatel bude moci užívat k požadovanému účelu by měl být ve smlouvě o vytvoření webu upraven.

To samé platí i o určení délky záruční doby a o stanovení okamžiku počátku jejího běhu (obvykle předáním/převzetím webu).

Při přípravě smlouvy o vytvoření webu je dále vhodné věnovat pozornost také například otázce autorství k webu a k podkladům použitých pro výrobu webu, úpravě smluvních pokut stanovených pro případ nedodržení sjednaných povinností smluvních stran nebo i úpravě náhrady případné škody.

JANA HLADÍKOVÁ

právní poradce

společnosti ANTEE s.r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down