O finanční příspěvky na obnovu a regeneraci nemovitých památek je možné žádat také ze strukturálních fondů EU a z Norského finančního fondu. Jaké konkrétní možnosti tyto evropské zdroje skýtají?
Ve stávajícím programovém období lze čerpat dotace na památky zejména z regionálních operačních programů (ROP), Integrovaného operačního programu (IOP) a Programu rozvoje venkova České republiky na období 2007-2013.
ROP: VAZBA NA CESTOVNÍ RUCH
Regionální operační programy nabízejí financování obnovy, rekonstrukcí kulturně-historických a technických památek (zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek ČR na základě zákona o státní památkové péči č. 20/1987 Sb. ve znění zákona ČNR č. 425/1990 Sb. a pozdějších předpisů) v rámci rozvoje cestovního ruchu (CR). Bude podporována ta rekonstrukce či obnova památky, která bude mít jasnou vazbu na cestovní ruch. Typovým projektem je záměr na zpřístupnění částí památek pro návštěvníky - věže, vyhlídky, opevnění a podobně nebo vytvoření nových expozic, muzeí. O dotaci lze žádat také na budování či rozšíření parkoviště u hradů a zámků, popřípadě na přístupové komunikace apod. Tyto programy jsou určeny pro obce nad 500 obyvatel. Maximální výše podpory může dosahovat až 92,5 % všech uznatelných nákladů. Ale pozor. V případě, že projekt bude přinášet zisk, respektive výnosy budou vyšší než náklady, podpora klesne až na úroveň 40 %, v Jihočeském a Plzeňském kraji dokonce na 36 %. Takový projekt se bude řídit podobnými pravidly jako v případě podnikatelských subjektů formou tzv. veřejné podpory. Toto pravidlo bude platit také u všech následujících operačních programů.
IOP: POUZE NA VÝZNAMNÉ PAMÁTKY
Jasnou a přímou vazbu na rozvoj cestovního ruchu vyžaduje rovněž Integrovaný operační program. Jelikož jde o program národní úrovně, je podpora zaměřena pouze na významné památky zapsané do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO (celkem 12 památek) a památky se statutem Národní kulturní památky. Výše dotace by neměla přesáhnout 85 % všech uznatelných nákladů, přičemž velikost projektu se bude počítat na desítky milionů korun.
PRV: PRO MALÉ OBCE
Pro malé obce do 500 obyvatel je připraven Program rozvoje venkova ČR na období 2007-2013. Konkrétně opatření Ochrana a rozvoj kulturního dědictví venkova bude řešit jednak zpracování studií obnovy a využití kulturního dědictví, zpracování programů regenerace památkově chráněných území, plánů péče o krajinné památkové zóny, jednak samotnou stavební obnovu (rekonstrukci, modernizaci, statické zabezpečení, restaurování), revitalizaci a zhodnocení památkových budov, ploch, kulturních objektů a prvků (kulturních památek, objektů v památkových rezervacích a památkových zónách a v krajinných památkových zónách), kulturních prvků vesnic a venkovské krajiny. Maximální míra spolufinancování bude na 90 % všech uznatelných nákladů projektu.
Projekty budou podléhat režimu veřejnépodpory de minimis. To znamená, že jeden žadatel nemůže v kterémkoliv tříletém období (rozumí se od data podpisu Dohody) v souhrnu všech podpor de minimis získat více než 200 tisíc eur.
NFF: MINIMÁLNĚ 10 MILIONŮ
Peníze na opravu kulturních památek lze také získat v rámci Finančního mechanismu EHP/Norsko, známého pod názvem Norský finanční fond (NFF). Tento fond principiálně podporuje projekty, které nefinancují fondy EU. V tomto případě se fond zaměřuje na prostou obnovu památek bez dalších nutných vazeb (například na cestovní ruch). Obsahově se nejvíce blíží státním fondům a grantům. Svědčí o tom i fakt, že projekty zaměřené na rekonstrukci památek hodnotí přímo ministerstvo kultury. Fond je otevřen všem obcím a městům bez ohledu na jejich velikost. Je vyhlašován jak celostátně, tak krajově.
Žadatel může požádat až o 85 % všech uznatelných nákladů, přičemž minimální uznatelné náklady projektu by se měly pohybovat kolem 10 milionů korun. Žadatel by měl u tohoto programu počítat s relativně dlouhým schvalovacím procesem, mnohdy až s celým rokem. Navíc oprávněné náklady u tohoto programu se počítají až od schválení dotace, proto se tomuto faktu musí přizpůsobit zejména časový harmonogram aktivit projektu.
Informace o Norských fondech lze získat na adresách www.eeagrants.cz, czp@mfcr.cz. Řídící funkci v rámci Finančního mechanismu EHP/Norsko vykonává ministerstvo financí jako tzv. Národní kontaktní místo.
MIROSLAV KADLEC
projektový manažer pro oblast komunální sféry
a regionálního rozvoje
RAVEN EU Advisory, a. s.
Přehled programů a opatření zahrnující podporu památek