01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace z EU po roce 2013 nevyschnou, ale bude jich méně

Ačkoli ČR rozhodně nepatřila mezi nejchudší státy EU, pro rozpočtové období 2007-2013 se jí podařilo vyjednat z fondů EU příslib nejvyšší průměrné částky v přepočtu na obyvatele - téměř 2670 eur. To souhrně znamenalo 26,7 mld. eur. Pro příští »sedmiletku« od roku 2014 do roku 2020 však odhadujeme, že těchto peněz bude o zhruba 15-18 % méně.

Finální rozhodnutí o budoucí podobě tzv. kohezní politiky padne napřesrok, případně začátkem roku 2013. Již nyní však máme určité indikace, kolik peněz a za jakých podmínek bude k dispozici či které oblasti budou preferovány. Hlavním vodítkem je červnový návrh Evropské komise (EK) na rozpočtový rámec EU na roky 2014-2020. Pro kohezní politiku se v něm počítá s 376 mld. eur, což v relativním vyjádření činí 0,39 % hrubého národního důchodu (HND) celé unie. V letech 2007-2013 pracuje evropský rozpočet s částkou na kohezi ve výši 308 mld. eur neboli 0,37 % HND. Je však realistické očekávat, že Evropský parlament a ministři členských států tuto navrženou sumu o několik miliard sníží.


MENŠÍ DOTACE PRO STŘEDNÍ ČECHY A JIHOVÝCHOD?

Inovací navrženou EK je nový typ regionů - tzv. přechodové regiony. Ty lze statisticky popsat jako regiony, jejichž ekonomická výkonnost (měřena HDP v přepočtu na obyvatele) dosahuje 75 % až 90 % průměru unie. Do těchto regionů bude směřovat méně peněz než do chudších regionů cíle Konvergence (s ekonomickým výkonem pod 75 % průměru EU) a bude zde požadována vyšší míra spolufinancování z vlastních veřejných zdrojů. Zatímco u regionů cíle Konvergence zůstane spolufinancování v poměru 85 % prostředky fondů EU vs. 15 % národní veřejné zdroje, u přechodových regionů bude tento poměr 60:40 .

Všechny české regiony soudržnosti (s výjimkou Prahy) zatím stále hranici 75 % průměru EU nepřekonaly. Jen Střední Čechy a Jihovýchod (sdružuje Jihomoravský kraj a Vysočinu) mají na její pokoření zdárně našlápnuto. V roce 2008 jejich ekonomiky dosahovaly 74 % úrovně celé EU a není vyloučeno, že v době rozhodování o konečné podobě Kohezní politiky 75% hranici překonají a rázem postoupí (či spíše spadnou?) do kategorie přechodových regionů.

Ačkoli je Praha šestým nejbohatším regionem EU, ani ta o evropské dotace nepřijde. Oproti ostatním krajům však bude čerpat řádově méně a jako u každého regionu cíle Konkurenceschopnosti bude požadavek na spolufinancování projektů vlastními veřejnými zdroji dosahovat 50% hranice.

PĚT ČESKÝCH PRIORIT

Pět preferovaných oblastí, kam bude směřovat nejvíce prostředků z fondů EU, vybrala na návrh MMR vláda již koncem srpna. Z pětice priorit - Zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky, Rozvoj páteřní infrastruktury, Zvýšení kvality a efektivnosti státní správy, Podpora sociálního začleňování, boje s chudobou a systému veřejného zdraví a Integrovaný rozvoj území - bude obce a města patrně nejvíce zajímat posledně jmenovaná. Priorita Integrovaný rozvoj území by totiž měla naplňovat regionální rozvojové priority, přičemž víceméně půjde o intervence realizované současnými Regionálními operačními programy (ROP). Na rozdíl od současnosti však bude výrazněji akcentován princip partnerství. Více šancí tedy budou mít projekty uskutečňované obcí spolu s místním podnikatelským subjektem, neziskovkou, školou apod.

Podle našich odhadů by částka z fondů EU alokovaná pro ČR na roky 2014-2020 mohla být o 15-18 % nižší než nyní. Po přepočtu na koruny by to však stále ještě mohlo být celkem bezmála 600 mld. Kč. Na krácení vůči současné »sedmiletce« doplatí i města a obce. Největší snižování lze očekávat u OP Doprava a OP Životní prostředí. V OP Životní prostředí u budování kanalizací a čistíren odpadních vod.

Po roce 2013 se bude klást i větší důraz na konkurenceschopnost. Zvelebení návsi, osazení nových laviček a oprava historické kašny určitě obec zkrášlí a zpříjemní život občanům, ale na konkurenceschopnost kraje nebo Česka to bude mít nulový vliv. Opačný dopad lze předpokládat třeba u projektu regenerace místního brownfieldu, na jehož místě díky penězům z EU vyroste nové vzdělávací či vědeckovýzkumné pracoviště.

Příští operační programy budou představeny na jaře 2012 a první výzvy k předkládání žádostí budou patrně vypsány v polovině roku 2014. Už teď je však správnou strategií pozorně sledovat diskuse o vyjednávání budoucí kohezní politiky, aktualizovat obecní rozvojové dokumenty a připravovat konkrétní projektové záměry.

 

JAN JEDLIČKA
EU Office ČS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down