Pokud zastupitel vznáší na jednání zastupitelstva dotazy, musí na ně starosta odpovídat? Je povinen zastupitel vše dávat písemně, pro ostatní členy zastupitelstva to množit, nebo může vznášet návrhy i ústně? Na dotazy je starosta povinen odpovídat, a nejen on. Člen zastupitelstva obce má při výkonu...
Pokud zastupitel vznáší na jednání zastupitelstva dotazy, musí na ně starosta odpovídat? Je povinen zastupitel vše dávat písemně, pro ostatní členy zastupitelstva to množit, nebo může vznášet návrhy i ústně?
Na dotazy je starosta povinen odpovídat, a nejen on. Člen zastupitelstva obce má při výkonu své funkce právo vznášet dotazy, připomínky a podněty na radu obce, a dokonce na její jednotlivé členy, tj. na starostu, dále na předsedy výborů (ale ne na výbory jako celek a jeho členy), na statutární orgány právnických osob, jejichž zakladatelem je obec (jednatelé, představenstva) a rovněž na vedoucí příspěvkových organizací a organizačních složek, které obec založila nebo zřídila a písemnou odpověď musí obdržet do 30 dnů.
Zastupitel má dále právo požadovat od zaměstnanců obce zařazených do obecního úřadu, jakož i od zaměstnanců právnických osob, které obec založila nebo zřídila, informace ve věcech, které souvisejí s výkonem jejich funkce; informace musí být poskytnuta nejpozději do 30 dnů.
Zastupitel není povinen dávat vše písemně, i když písemný návrh má nejvyšší projednací hodnotu. Návrh však může vznést kdykoli na jednání, nebo v úvodu při schvalování programu. Není povinen množit počet paré pro své kolegy - pokud by to jednací řád ukládal, měl by zastupitel právo na úhradu za kopie.
Mgr. JANA HAMPLOVÁ advokátka
členka redakční rady MO