01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drobné památky mají své ochránce

Při Muzeu v Aši pracuje dobrovolná Společnost pro výzkum kamenných křížů (dále jen Společnost), která se zaměřuje na ochranu a evidenci drobných památek u nás. Sdružuje zájemce z řad odborné i laické veřejnosti o historickou a přírodní vlastivědu.

Činnost Společnosti je založena na dobrovolné práci členů, kteří se o její výsledky vzájemně dělí. V počátcích se jejich badatelský zájem soustřeďoval na relativně menší část drobných památek, na tzv. kamenné kříže, veřejnosti známější spíše pod označením smírčí kříže. Výsledky práce Společnosti byly dvakrát publikovány v knize Kamenné kříže Čech a Moravy, která vyšla v roce 1997 a v roce 2001.

Zájem Společnosti se postupně rozšiřoval i na ostatní drobné památky, jejichž situace nebyla zejména na přelomu 80. a 90. let minulého století příznivá. Její členové vytrvale dokumentovali aktuální stav památek, uskutečnili a iniciovali množství oprav. Pátrali u pamětníků, v archívech a obecních kronikách po příbězích, které jsou s památkami spojené. Snažili se oživit odkaz předků, který nám uložili do krajiny. Výsledky své práce publikují v článcích a knížkách, popularizují na výstavách, muzejních expozicích a přednáškách.

SOUČASNÉ ZAMĚŘENÍ SPOLEČNOSTI

Společnost se dnes zaměřuje zejména na kapličky, zvonice, monolitické kříže, křížové kameny, železné kříže, dřevěné kříže, sochy, boží muka, sv. obrázky, křížové cesty, kalvárie, památníky, pranýře, pamětní desky, hřbitovní památky, studny, kašny, milníky, vztyčené kameny, mezníky a další. Kromě toho poskytuje badatelský a informační servis, vede rozsáhlou specializovanou knihovnu a aktualizuje tematickou bibliografii. Mladší členové prezentují část výsledků své práce na internetových stránkách http://smircikrize.euweb.cz/, http://krize.webpark.cz/krize.htm.

Za 23 let činnosti naší Společnosti se podařilo zatím shromáždit informace o téměř pěti tisících drobných památkách, což představuje nejucelenější soubor evidence u nás. Další předností tohoto soupisu je jeho maximální otevřenost všem zájemcům. Každá položka znamená návštěvu lokality zaměření, fotodokumentaci a pátrání v pramenech. Zařazením do evidence nevznikají žádná nová práva ani povinnosti, je však zachycen stav památky v době evidence, umožněna možnost porovnání vývoje stavu objektu v čase a srovnání s ostatními evidovanými objekty. Jelikož drobné památky nemívají jinou ochranu než dobrou vůli lidí, slouží někdy evidence Společnosti i jako podklad k řešení přestupků spojených s vandalismem, nebo jako důkaz v trestním řízení při jejich zcizení. Cílem naší práce je mít evidenci drobných památek co nejúplnější, k tomu však povede ještě dlouhá cesta.

NOVÍ SPOLUPRACOVNÍCI JSOU VÍTÁNI

Naše Společnost ráda poskytne další informace a přivítá nové spolupracovníky. Pro prvotní evidenci a kontakt postačí stručný popis památky a místa s fotografií. V posledních letech registrujeme zvýšený zájem o drobné památky, kdy po době nezájmu, ničení a krádeží přichází postupně doba oprav a vznikají i památky nové. Iniciátory a podporovateli pozitivních změn bývají i obce a jiné subjekty veřejné správy.

Mezi největší akce patří rekonstrukce stovek drobných památek uskutečněná Národním parkem Šumava ve spolupráci s obcemi, nebo dokumentace a rekonstrukce drobných památek na Broumovsku, za spolupráce CHKO Broumovsko, místních obcí a dobrovolníků. Zachované drobné památky v udržované krajině jsou významným prvkem vazby k našemu domovu, ale i lákadlem pro turisty, kteří v takové krajině naleznou možnost příjemného odpočinku a budou se rádi vracet.

Kontakty:

Muzeum Aš: e-mail: muzeum.as@tiscali.cz
správce soupisu drobných památek: Adolf Kučera, e-mail: ark.kucera@tiscali.cz
autor článku: Michal Streubel, e-mail: m.streubel@seznam.cz


 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down