Podvýbor pro bydlení ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí horní parlamentní komory dnes uspořádaly kulatý stůl na téma Aktuální témata pro řešení dostupného bydlení. Cílem byla diskuse nad konkrétními návrhy, které by měly situaci nízké dostupnosti bydlení v ČR zlepšit, a to především aktuálně projednávaný zákon o podpoře bydlení. Senátoři Hana Kordová Marvanová, Jan Holásek, Eva Rajchmanová a další navíc představili senátorskou legislativní iniciativu na podporu družstevní bytové výstavby.
Předsedkyně senátního Podvýboru pro bydlení Hana Kordová Marvanová k tomu uvedla: „Situaci nedostupnosti bydlení nemůže změnit jeden zákon, například nyní projednávaný zákon o podpoře v bydlení, protože se soustředí jen na pomoc sociálně slabým skupinám obyvatel, ale problém s nedostupností bydlení se dotýká i střední vrstvy. Podporu výstavby dostupného družstevního bydlení považuji za jeden ze způsobů, jak se na trh může dostat i cenově levnější bydlení.“
Právě to, že v České republice se neustále zhoršuje dostupnost bydlení nejen pro sociálně slabé skupiny obyvatel, ale i pro střední vrstvy, bylo jedním z témat kulatého stolu. Česko patří mezi státy EU k zemím s nejméně dostupným bydlením pro občany. V bytové nouzi se nachází asi 150 tisíc osob, další statisíce jsou ohroženy ztrátou bydlení. V porovnání s rokem 2010 prudce vzrostly ceny všech kategorií nemovitostí.
„Bydlení je základní lidskou potřebou a musí být veřejným zájmem. Stát by měl podporovat všechny formy bydlení, a to celou řadou opatření zkrácení povolovacích procesů, zpružnění územního plánování, zmírnění přeregulovanosti stavebnictví. Důležitá je spolupráce se soukromým sektorem na výstavbě bytů, podpora formou dotací a zvýhodněných úvěrů, daňových opatření,“ upozornila místopředsedkyně Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Eva Rajchmanová.
Za účasti ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka a zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí se diskutovalo o zákonu o podpoře bydlení, u kterého dochází v Poslanecké sněmovně k zásadním změnám. K tomu na kulatém stolu vznesli své výhrady zástupci Svazu měst a obcí ČR, Sdružení tajemníků obecních a městských úřadů a iniciativy Za bydlení.
Výhrady se týkaly zejména změn provedených v Poslanecké sněmovně, které nebyly dostatečně konzultovány s obcemi. Není dostatečně vyřešeno financování nákladů obcí s provozováním kontaktních center. Výhrady zazněly i ke snížení počtu kontaktních center a nastavení příjmového stropu adresátů podpory. Po schválení zákona v Poslanecké sněmovně by měl zamířit do Senátu.
Odpolední část kulatého stolu byla věnována bytovému družstevnictví a podpoře výstavby družstevního bydlení, které může být vedle podpory výstavby obecních bytů důležitou formou, jak zajistit dostupnější bydlení pro střední vrstvy. Přitom umožňuje vícezdrojové financování a zapojení bytových družstev a jejich členů, obcí, developerů i bankovního sektoru.
Místopředseda Podvýboru pro bydlení Jan Holásek k tomu doplnil: „Je třeba vytvořit kvalitní bytovou politiku a legislativní pravidla podporující všechny formy bydlení – vlastnické, nájemní i družstevní. Je třeba umožnit maximální zapojení soukromého sektoru do bytové výstavby, aby byla zvýšena nabídka bydlení při nastavení kvalitní, férové a transparentní spolupráce.“
Senátoři Hana Kordová Marvanová, Jan Holásek, Eva Rajchmanová a další představili senátorskou legislativní iniciativu na podporu družstevní bytové výstavby – změnu zákona o daních z příjmů. Cílem návrhu je zavedení daňové úlevy pro členy družstev, kteří pomáhají splácet družstvu úvěr na pořízení bytů. V současnosti daňovou úlevou v podobě odečtů úroků stát podporuje pořízení vlastnického bydlení. U družstevních bytů tato daňová úleva není. Stát by tím tak mohl podpořit výstavbu družstevního bydlení.
Účastníci kulatého stolu uvítali, že v rámci projednávání zákona o podpoře bydlení předložili poslanci ve spolupráci s Ministerstvem financí obdobný pozměňovací návrh, který zavádí tuto daňovou úlevu. Tím by se podařilo prosadit tuto změnu rychle.
Kateřina Horáková za Svaz českých a moravských bytových družstev upozornila na vážný legislativní problém, který je nutné řešit a který souvisí s tím, že členové družstva jsou nuceni hradit dluhy za neplatícího člena družstva.
Účastníci kulatého stolu se shodli na tom, že podpora družstevního bydlení je jednou z důležitých forem řešení nedostupnosti bydlení pro střední vrstvu. V rámci diskuse vystoupili kromě zástupců bytových družstev rovněž zástupci bankovního sektoru, obcí, developerů, Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva financí.
„Je dobře, že se na dostupnost bydlení upírá větší pozornost, protože je to zásadní téma s významným makroekonomickým přesahem. Jak jej dosáhnout? Mixem opatření. V něm nesmí chybět družstevní bydlení, dekádami prověřený nástroj rozeznávaný českou legislativou, na který se při vymýšlení nových, líbivých a mnohdy nerealistických řešení pohříchu zapomíná,“ dodal ředitel Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod.*
/zr/
Na snímku: Z dnešního kulatého stolu, který byl v horní parlamentní komoře uspořádán senátním Podvýbor pro bydlení ve spolupráci se senátním Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Foto: Kancelář Senát