Efektivní nástroj Správa a údržba obecního majetku a související infrastruktury má dva základní aspekty - technický a ekonomický. Při hledání zdrojů zvýšení efektivity této činnosti je dnes stále častěji využíván moderní nástroj, tzv. Geografický informační systém (GIS). Z technického hlediska je...
Efektivní nástroj
Správa a údržba obecního majetku a související infrastruktury má dva základní aspekty - technický a ekonomický. Při hledání zdrojů zvýšení efektivity této činnosti je dnes stále častěji využíván moderní nástroj, tzv. Geografický informační systém (GIS).
Z technického hlediska je GIS města či obce přehledným systémem, který nabízí evidenci popisných a grafických informací o jeho zájmovém území. Základ systému pro správu a údržbu majetku přitom obvykle tvoří data digitalizované Katastrální mapy a Technické mapy. GIS eviduje skutečný a plánovaný stav území - tj. domy, ulice, chodníky, kanalizační vpustě, travnaté plochy, individuální a skupinové dřeviny, dětská hřiště, veřejné osvětlení, kontejnery, skládky, inženýrské sítě atd. včetně vazeb na jejich majetkové poměry.
Z hlediska funkčního je Geografický informační systém především nástrojem pro podporu efektivního rozhodování a řízení managementu úřadu, resp. technických služeb. To je dáno především tím, že umožňuje provádět různé prezentace, výběry a analýzy výše uvedených informací. Konkrétní nástroje a možnosti GIS v rámci správy a údržby majetku města či obce jsou popsány na příkladech aplikací Komunikace, Zeleň a Veřejné osvětlení.
Údržba komunikací
Aplikace Komunikace nabízí především možnost podrobné klasifikace komunikací: podle účelu (silnice, chodníky, cyklistické stezky, turistické stezky, koleje), podle požadavků na údržbu (komunikace 1. až 4. třídy), podle povrchu (asfalt, beton, dlažba), podle stavu (komunikace bez poškození, poškozené bez omezení provozu, poškozené s omezením provozu, vyžadující rekonstrukci, uzavřené).
GIS umožní do systému zavést i komunikace teprve připravované nebo ty, které se právě staví. Takové a jiné klasifikace může uživatel vytvářet průběžně dle své potřeby.
V návaznosti na evidenční část nabízí systém nástroje pro plánování a sledování údržby, stavebních prací a speciálního využití komunikací.
V rámci zimní a letní údržby je možno sledovat, na kterých úsecích byl nebo bude proveden daný úkon (zahlazení výtluků, zametení, kropení, shrnutí sněhu, vyčistění vpustí, postavení značky) včetně termínů a nákladů. Lze také evidovat staveniště (jejich umístění, termín trvání) nebo pronajaté plochy (stánky, parkovací plochy).
Aplikace Komunikace je v systému GIS těsně provázána s jinými aplikačními okruhy (parcely, inženýrské sítě). To umožňuje okamžitě zjistit a zobrazit, které sítě pod danou komunikací vedou, komu sítě patří, na kterých parcelách je komunikace vybudována apod. Provázání všech oblastí navzájem v rámci jednoho systému je charakteristickým rysem GIS a jednou z jeho nejsilnějších stránek.
Údržba zeleně
Podobně jako v případě komunikací je v rámci aplikace Zeleň možná rozmanitá klasifikace zeleně: podle účelu (trávník, záhon, soliterní dřevina, živý plot, mobilní zeleň), podle požadavků na údržbu (četnost sečení, stříhání, hnojení, odplevelení), podle povrchu (tráva, les), podle stavu (nutná rekultivace, nutné pokácení), podle připravenosti změn (návrh/plán/provádění výsadby, kácení, rekultivace ploch) apod.
Údržba zeleně umožňuje definovat jednotlivým plochám a jejich skupinám předepsané a plánované úkony údržby (sekání, stříhání, hrabání, zavlažování, hnojení), jejich četnost, časové rozložení a náklady. Následně umožňuje evidovat průběh provádění těchto úkonů údržby na jednotlivých plochách.
Propojení aplikace Zeleň na jiné aplikační oblasti umožňuje například zjistit parcely, na kterých se zeleň nachází nebo určit související komunikace. Rovněž je možno zjistit, které části inženýrských sítí procházejí přes plochy zeleně nebo zdali nevedou v blízkosti stromů. Těchto příkladů využití aplikace je celá řada.
Veřejné osvětlení
Implementace aplikace Veřejné osvětlení v GIS poskytuje vysoce efektivní a atraktivní nástroj pro evidenci stavu veřejného osvětlení, plánování, sledování a vyhodnocování jeho údržby.
Geografický informační systém umožňuje zachytit strukturovaný charakter systému veřejného osvětlení jak v jeho grafické, tak popisné podobě. Umožňuje též uživateli definovat napájecí zdroje-transformátory, rozvaděče, kabelové úseky, světelná místa či světelné zdroje.
Zároveň je možné definovat napájení rozvaděčů z jednotlivých zdrojů nebo jiných rozvaděčů, ovládání (spínání) rozvaděčů z jiných rozvaděčů, napájení jednotlivých kabelových úseků z vývodů jednotlivých rozvaděčů apod. To například umožňuje provádět energetické bilance jednotlivých částí veřejného osvětlení, tzn. celkový příkon v dané větvi, rozvaděči nebo zdroji. Rovněž je možno simulovat a zjišťovat důsledky jejich výpadku.
Systém umožňuje definovat plán kontrol a údržby jednotlivých prvků a sledování provádění jednotlivých úkonů v čase, objemu a nákladech. Rovněž nabízí vložení popisných a grafických dat o nově navrhovaných/plánovaných/realizovaných/rekonstruovaných částech veřejného osvětlení.
Uživatel má díky propojení s jinými aplikacemi rovněž možnost přiřadit jednotlivé prvky veřejného osvětlení budovám, ulicím, parkům, na (nebo u kterých) jsou umístěny. Je také možno získávat informace o křížení s trasami jiných sítí. Standardní je propojení na parcely a jejich vlastníky.
Hlavní přínosy
Na základě uvedených skutečností lze za hlavní přínosy Geografického informačního systému při správě a údržbě obecního majetku považovat:
[*] zjednodušení a zpřesnění evidence majetku,
[*] klasifikaci majetku dle potřebných kritérií,
[*] plánování správy a údržby majetku včetně tvorby variant,
[*] účinnou kontrolu plnění plánů správy a údržby majetku,
[*] zvýšení efektivity hospodaření se svěřenými prostředky.
Tento výčet přínosů GIS při správě a údržbě obecního majetku není zcela jistě úplný a bylo by možné jej rozšířit o další skutečnosti.
Ladislav Sedláček,
ředitel Divize aplikačních systémů
DIGIS, spol. s r. o.