01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EFEKTIVNÍ ŘÍZENÍ MALÝCH ČISTÍREN

Obce a města vynakládají vysoké investice na výstavbu a modernizaci čistíren odpadních vod (ČOV), které jsou často znehodnocovány následným neprofesionálním řízením provozu. Provoz je tak nehospodárný (elektrická energie, zásahy obsluhy apod.) a riskantní. Provozovatel nemá jistotu, že aktuální...

Obce a města vynakládají vysoké investice na výstavbu a modernizaci čistíren odpadních vod (ČOV), které jsou často znehodnocovány následným neprofesionálním řízením provozu. Provoz je tak nehospodárný (elektrická energie, zásahy obsluhy apod.) a riskantní. Provozovatel nemá jistotu, že aktuální odtok z ČOV nepřekračuje povolené limity.

Starší čistírny nejsou vybaveny měřícími sondami pro sledování technologických veličin. V případech, kdy jsou sondy instalovány, naměřené údaje často leží ladem. Různé studie, světové organizace a odborníci přitom upozorňují na důležitost efektivity provozu malých ČOV, protože ve svém součtu tvoří velký podíl zatížení životního prostředí.

Dálkový dohled na provoz malých ČOV a systém podpory inteligentního rozhodování

Současná úroveň techniky umožňuje soustředit monitoring provozu čistírny a zároveň vyhodnocovací a rozhodovací proces mimo vlastní provoz (viz obr. 1).

Kdyby si měl každý provozovatel zřizovat takové centrum, bylo by to zřejmě velmi nehospodárné. Dobře vyprojektované a provozované centrum dokáže poskytnout své služby stovkám ČOV bez rizika zahlcení při udržení relativně nízkých nákladů pro jednotlivé provozovatele.

Prostřednictvím projektu Dálkový dohled a systém podpory inteligentního rozhodování se provozovatel smluvně zbaví odpovědnosti za okamžitou znalost provozních parametrů ČOV. Funkce čistírny budou kontrolovat moderní měřící a komunikační technologie a rozhodovací proces bude realizován profesionály v oboru technologie vody s vyspělou počítačovou technikou. Provozovatel bude navíc automaticky dostávat statistické a základní analytické zprávy o provozu jeho ČOV. Technický popis řešení viz obr. 2.

Tok informací zpět pro správce a provozovatele ČOV je realizován prostřednictvím zvolených nástrojů: mobilní telefon, e - mail a osobní jednání.

Projekt je uveden ve spolupráci tuzemských firem Aquasoft, s. r. o., a AquaNova International, s. r. o., což garantuje profesionální přístup v oblasti přenosu dat, v jejich databázovém a programovém zpracování, ve správném použití matematického aparátu pro podporu rozhodovacího procesu a k dalším odborným činnostem.

JAROMÍR HORÁK,

ředitel Aquasoft, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down