Pod společným názvem Ekologické veletrhy Brno se 29. až 31. května uskuteční mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody - Kanalizace a mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBrno.
Ekologické veletrhy mají ambici oslovit několik skupin návštěvníků. Veřejnost se bude moci pod jednou střechou informovat o trendech a novinkách životního prostředí, získat praktické rady a osobně posoudit různé alternativy. Podnikatelé budou mít příležitost nejen představit své produkty, know-how, ale i srovnávat svou konkurenceschopnost, posoudit, jakým směrem by se měli dále ubírat. Zástupci státní správy a samosprávy si mohou ověřit, jak se postupy a legislativa, které prosazují, využívají v praxi a společně s výrobci si objasnit některé problémy.
VODOHOSPODÁŘSKÁ INFRASTRUKTURA
Zvýšením kapacity čistíren odpadních vod a rozšířením vodohospodářské a kanalizační sítě se v současné době zabývá většina obcí a měst. Podle směrnic EU musí být totiž do roku 2010 všechny aglomerace do 2000 obyvatel vybaveny stokovými soustavami, při vyšším počtu obyvatel budou vody před vypouštěním podrobeny sekundárnímu čištění. Ještě přísnější opatření budou muset splnit sídla s více než 10 000 obyvateli. Jak uvedl předseda Sdružení vodovodů a kanalizací (SOVAK) Ota Melcher, na splnění závazku vůči EU je třeba do roku 2010 vynaložit asi 75 mld. Kč, přičemž více než 60 % by mělo jít ze strukturálních fondů EU.
Proto SOVAK, spolupořadatel výstavy Vodovody - Kanalizace, zařadil do odborného programu seminář Financování rozvoje infrastruktury vodovodů a kanalizací. Další přednášky se zaměří na novou legislativu v oboru vodního hospodářství a nový stavební zákon.
OCHRANA PŘED POVODNĚMI
Mezinárodní vodohospodářské výstavy se zúčastní i všechny státní podniky Povodí. Spolu s Ministerstvem zemědělství se představí ve společném "stánku".
"Na veletrhu chceme informovat širší veřejnost zejména o aktuálně řešených programech prevence před povodněmi, likvidace povodňových škod nebo odstraňování sinic na brněnské přehradě či dalších vodních dílech," řekl generální ředitel Povodí Moravy, s. p., Pavel Mylbachr.
V bazénu před pavilonem Z budou opět k vidění ukázky jednotlivých technických řešení ochrany před povodněmi, především lokálního či místního významu, například mobilního hrazení.
"Pro představitele obcí a měst i jednotlivé občany mají tyto názorné prezentace významnou informativní hodnotu. V prevenci před povodněmi hraje důležitou roli také vývoj měřicí techniky a možnosti přenosu a vyhodnocení dat. Dobré je vždy představit již uskutečněné protipovodňové akce a jejich efekt v průběhu posledních povodní, což Povodí Moravy, s. p., v rámci letošních veletrhů plánuje," konstatoval Pavel Mylbachr.
ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Velký prostor na Ekologických veletrzích bude věnován odpadovému hospodářství, hlavnímu tématu letošního ročníku, jehož garantem se stalo Ministerstvo životního prostředí.
Vystavovatelé z tohoto oboru soustředí svoji nabídku produktů na jednom místě. Na přípravě této části veletrhu se spolu s Veletrhy Brno, a. s., poprvé podílí Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). Cílem je podpořit obor, vystavující firmy a přilákat do Brna zahraniční partnery.
V příštích sedmi letech bude moci Česká republika získat ze strukturálních fondů EU v rámci Operačního programu Životní prostředí zhruba 20 mld. Kč ročně. Jednou z priorit bude zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží. Podle informací odboru odpadů Ministerstva životního prostředí by mělo být na tento účel v období 2007 až 2013 čerpáno z evropských fondů celkem 913 535 684 eur, z toho dotace z Fondu soudržnosti by měla dosáhnout 776 505 331 eur.
NELEGÁLNÍMU OBCHODOVÁNÍ MÁ ZAMEZIT CERTIFIKACE
Problematikou nelegálního obchodování s odpady se intenzivně zabývá i Česká asociace odpadového hospodářství, která v současnosti sdružuje přibližně sto významných subjektů podnikajících v oblasti sběru, svozu, recyklace a odstraňování odpadů.
"Úzce spolupracujeme s Ministerstvem životního prostředí a s ostatními asociacemi u nás i v zahraničí na vytváření solidního podnikatelského prostředí v odpadovém hospodářství. Především zaváděním oborové certifikace Odborný podnik pro nakládání s odpady by se mělo zamezit nelegálnímu obchodování," uzavřel člen předsednictva evropské organizace pro oborovou certifikaci EVGE a výkonný ředitel ČAOH Petr Měchura.
/rj/