Fotky jsou stejně jako ostatní autorská díla duševním vlastnictvím autorů a jejich využívání by mělo probíhat v souladu s legislativou. Zjednodušeně řečeno - autor by měl dostat zaplaceno za to, že jeho snímek někdo využil například při tvorbě webových stránek. Fotky nebo vektorové grafické prvky...
Fotky jsou stejně jako ostatní autorská díla duševním vlastnictvím autorů a jejich využívání by mělo probíhat v souladu s legislativou. Zjednodušeně řečeno - autor by měl dostat zaplaceno za to, že jeho snímek někdo využil například při tvorbě webových stránek. Fotky nebo vektorové grafické prvky jsou potřeba při vývoji prakticky každé webové stránky a ne vždy je možné čerpat kreativu z vlastních zdrojů, tedy fotografií s vyřešenými autorskými právy. Kde tedy sehnat fotografie na web zadarmo, nebo za minimální peníz?
Provozovatel informačního webu o fotobankách a fotografiích (Fotobanky.cz), Petr Václavek, rozhodně nedoporučuje používat obrázky či fotografie jen tak stažené z internetu, a to nejen z morálních důvodů. Jejich zneužití se může šeredně nevyplatit a z původního záměru ušetřit doslova pár korun se lehce stane noční můra. Dnes totiž není problém ověřit, odkud fotografie pochází. Slouží k tomu například služba tineye.com, která umí na internetu najít podobné obrázky. I samotné fotobanky pracují na technologických opatřeních proti zneužití fotografií a obrázků ze své stáje.
Základní otázkou je, zda se opravdu vyplatí využívat pochybné servery, které nabízejí fotky zdarma. Samotný obsah totiž může být zkopírován z fotobank, jež se vzdávají odpovědnosti za využití fotografií a jejich uživatele pak lze kontaktovat kvůli vypořádání poplatků za jejich použití.
Výše jmenovaný odborník upozorňuje na nízké ceny snímků z Royalty Free fotobank (neboli mikrofotobank). Snímky s jasným původem stojí několik dolarů a nebo dokonce desítek centů. Tento nákup je legální a není potřeba kontaktovat autory snímků a vyřizovat s nimi svolení k použití.
Pokud je přesto nutné pracovat s fotografiemi zdarma, tedy bez nutnosti jakýchkoliv plateb, nabízí se několik základních možností. Mikrofotobanky mají často sekce zdarma, dělají to pro nalákání nových platících zákazníků. Někdy se i sami autoři fotek, kteří na fotobankách svá díla prodávají, rozhodnou, že poskytnou některé snímky zdarma, aby upozornili na své portfolio. Sekce zdarma nabízejí například Pixmac, Shutterstock, iStock, Dreamstime, Fotolia a další. Nevýhodou je omezený výběr, často je k dispozici jenom jedna fotografie týdně a byla by velká náhoda, kdyby se zrovna hodila pro zamýšlený web.
Další cestou je poskytnutí vlastního obsahu k prodeji na fotobankách. Tento přístup lze využít v případě, že má zájemce o fotografie k dispozici vlastní obsah, o který by mohli mít zájem ostatní. Z utržených peněz je pak možné zaplatit za fotografie, které jsou zrovna potřeba. Je potřeba upozornit na nutnost založení účtu na fotobance a navíc nikdo nezaručí, že se podaří včas vydělat dostatečné množství peněz, které by pak mohly být použity k nákupu.
A v neposlední řadě je potřeba zmínit, že opravdu existují místa, kde je možné najít fotografie zdarma a legálně. Vydělávají na reklamě na placené fotobanky a ne-bo při vyhledávání nabízí rovněž odkazy na fotky z placených fotobank. Projekt everystockphoto.com je vyhledávačem nad fotobankami, jež nabízejí fotografie zdarma. Nejznámější a nejpoužívanější místo je Stock.XCHNG (sxc.hu), dále jsou to např. freefoto.com, photorack.net a mnoho dalších.
Při využívání těchto fotek je třeba pečlivě prostudovat jejich licenční podmínky. Může v nich být zakomponován třeba písemný souhlas autora snímku nebo nutnost uvedení jména autora. Většinou platí, že nabízené fotky lze použít pro soukromé i komerční užití. Jejich další prodej je samozřejmě zakázán.
JAN HANDL
ICT publicista