Posledních několik měsíců hýbe internetovou veřejností téma virtuálních měn. Nejznámějším a nejrozšířenějším on-line platidlem je tzv. bitcoin. O co se jedná? Je to poměrně nový druh virtuální měny, podporované internetovou sítí a příslušným softwarem. I bitcoin má svůj kurz, který dost kolísá, ale...
Posledních několik měsíců hýbe internetovou veřejností téma virtuálních měn. Nejznámějším a nejrozšířenějším on-line platidlem je tzv. bitcoin. O co se jedná? Je to poměrně nový druh virtuální měny, podporované internetovou sítí a příslušným softwarem. I bitcoin má svůj kurz, který dost kolísá, ale z dlouhodobého pohledu stále raketově roste. V lednu 2009 neměl téměř žádnou hodnotu, ještě začátkem roku stál víc než tisíc dolarů a je ve středu zájmu malých i velkých investorů.
Unikátností bitcoinu je podle Wikipedie právě jeho plná decentralizace. Je navržen tak, aby byl absolutně neovlivnitelný. Autor systému, jiní jednotlivci nebo i samotné vlády a centrální banky nemají na bitcoin žádný vliv. Není možné způsobit inflaci, ovlivnit nebo zabavit účty vedené v tomto platidle. Síť neobsahuje žádný centrální bod. Konečné množství bitcoinů je předem od samého počátku známo a jejich uvolňování do oběhu je pevně definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Zajímavostí je, že v roce 2013 uznaly tuto virtuální měnu německé úřady a podléhá standardnímu zdanění. Státy a velké banky začínají brát bitcoiny vážně.
Účastníci transakcí jsou dvojího druhu: koncoví uživatelé a těžaři. Ti první posílají peníze a ti druzí potvrzují transakce a »těží« z nich poplatky. Jde o systém zcela nezávislý na bankách a státních orgánech, vše probíhá automaticky. Z tohoto pohledu jde o jakousi hru, jejímž výsledkem může být směna virtuálních peněz na peníze skutečné.
V čem je tato měna jedinečná? Síť nepotřebuje třetí stranu k tomu, aby transakce mohly probíhat - vše potvrzují pouze členové sítě, a to kolektivně, za převody se neplatí. Bitcoin se nedá padělat jako klasické bankovky, je šifrován velice silným kódem, který v současné době není možné prolomit. Měna je anonymní, transakce i prostředky se definují pomocí adres, které tvoří řetězec 34 znaků, a snadno se dá na virtuálních tržištích směnit za jakoukoliv měnu. Tato měna je uchovávána v souborech, které slouží jako peněženka. Peněženka může být on-line i off-line v podobě kódu na papíře. Každá transakce se šíří po internetu mezi všemi členy a dochází tak k jejímu potvrzení.
Bitcoiny je možné směnit, vyhrát, vytěžit. Lze s nimi platit v některých internetových obchodech. Množství bitcoinů je omezené už od samotného založení měny. Celkově bude možné vytěžit 21 milionů do roku 2040. Berou se právě jako platba za těžení a vznik nových bloků.
Podle serveru iHned.cz je i v Česku možné pomocí virtuální měny nakupovat, přijímá ji přes 30 firem. Zřízení nejjednodušší verze systému trvá řádově minuty. Vzhledem k tomu, že je bitcoin postavený na otevřeném kódu, jsou aplikace na přijímání virtuální měny zdarma. Transakce probíhá pomocí QR kódu a chytrého telefonu. Za přijímání bitcoinu není nutné hradit žádné poplatky, na rozdíl od kreditních karet. Jeden z obchodníků přirovnává zřízení účtu k založení e-mailové schránky. Je to tedy proces rychlý a jednoduchý.
Problematice se věnují také specializované weby v češtině, jako jsou například bitcoinman.cz nebo bitcoin.cz. Do budoucna můžeme očekávat rozvoj podobných virtuálních měn a jejich rozšíření v on-line i off-line světě. Jejich nesporné výhody, zejména absolutní nezávislost, z nich činí zajímavou komoditu pro investory i běžné smrtelníky. Veřejnost láká zejména strmý vývoj kurzu vůči ostatním běžným měnám a fakt, že někteří šťastlivci, zapojení do systému od počátků, své jmění díky bitcoinu znásobili.
JAN HANDL
ICT publicista