01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektronická komunikace /28

Doba, kdy počítač musel mít klávesnici a velký displej, je nenávratně pryč. Existují nejrůznější přenosná zařízení, která připomínají zcela jiné předměty denní potřeby. Přenosné počítače nejsou jenom malé laptopy či chytré telefony, ale i brýle a hodinky nebo náramky. Tato zařízení neposlouží pro...

Doba, kdy počítač musel mít klávesnici a velký displej, je nenávratně pryč. Existují nejrůznější přenosná zařízení, která připomínají zcela jiné předměty denní potřeby. Přenosné počítače nejsou jenom malé laptopy či chytré telefony, ale i brýle a hodinky nebo náramky. Tato zařízení neposlouží pro práci stejně jako stolní počítač nebo notebook, jejich určení a zaměření je trochu jiné. Slouží jako periferie pro sběr dat nebo ovládání tradičnějších zařízení.


Zajímavým produktem od největší internetové firmy světa jsou Google Glass. Jak již název napovídá, jedná se o brýle, které toho umějí opravdu hodně. Jde o náhlavní počítač, který na displeji před okem promítá podobné informace jako např. známé hands-free. Tento počítač je ovladatelný hlasem, což je pochopitelné, jelikož součástí zařízení není klávesnice. Tyto brýle vlastně skutečnými brýlemi nejsou, protože nemají čočky. Jsou proto zatím zapovězeny pro uživatele, kteří potřebují dioptrické čočky. Verze pro lidi s poruchami zraku se však údajně připravuje. Zařízení patří do segmentu tzv. nositelných počítačů, tedy do odvětví, od něhož se čeká rychlý rozvoj a razantní vstup do našich životů.

Google Glass mají schopnost pořizovat fotografie a nahrávat 720p HD video. Během toho, co je video nahráváno, je nad okem rozsvícena kontrolní dioda nahrávání, která je nepozorovatelná pro nositele. Ostatní tedy vidí, že jsou aktuálně nahráváni. Ovládat je lze i prostřednictvím gest, operačním systémem je Android a k dispozici je i několik speciálních aplikací - zejména standardních služeb Googlu, jako jsou gmail a mapy.

Uživatelé »brýlí« mohou pracovat i s Evernote nebo číst obsah ve zvlášť upravené aplikaci The New York Times. Na trhu se pomalu objevují také konkurenční výrobky, jejich mediální podpora ve srovnání s Google Glass však pokulhává.

Na trhu se objevují i chytré hodinky, např. Pebble (financováno prostřednictvím crowdsourcingu mezi veřejností na webu Kickstarter) nebo Samsung Galaxy Gear, Apple připravuje své iWatch. Z povahy těchto zařízení (rozměrů a možností ovládání) plyne, že jde spíše o příslušenství k ovládání nebo sledování chytrého telefonu. Svoje chytré hodinky chystají také další značky, jde o zařízení, která mají ukázat, jak na tom jsou aktuálně vývojové týmy největších výrobců mobilních zařízení. Vznikají i opravdu kuriózní zařízení, např. chytrá sluchátka nebo chytrý prsten. V těchto případech jde o výkladní skříň miniaturizace a prozatím nic nenasvědčuje masivnímu rozšíření těchto rarit mezi obyvatelstvo.

Nelze opomenout ani tzv. chytré (fitness) náramky, tedy zařízení, která umějí monitorovat zdravotní stav uživatele a sbírat data pro další zpracování. Zařízení Fitbit je specializované na monitoring spánku a umí na základě dat vzbudit uživatele šetrně a v pravou chvíli. Data z náramků se dají exportovat do nejrůznějších aplikací, které je zpracovávají a vyhodnocují. Chytré náramky (Smart Band) jsou předpokládaným hitem mezi chytrými zařízeními, jsou cenově dostupné a i přes jednoúčelovost si své zákazníky nacházejí velmi rychle.

Slavní výrobci elektroniky se zaměřují na více či méně chytrá zařízení, jež zdobí zápěstí nejen technologických a sportovních nadšenců. Podle studie společnosti Canalys čeká segment náramků rychlá expanze. Na letošní rok analytici předpovídají celosvětové prodeje 8 milionů kusů, v roce 2015 už to však má být 23 milionů a do roku 2017 dokonce 45 milionů ročně prodaných kusů.

 

JAN HANDL
ICT publicista

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down