Počet úřadů, které splňují požadavky nařízení vlády č. 495/2004 Sb. a provozují elektronickou podatelnu v souladu s vyhláškou 496/2004 Sb., o elektronických podatelnách, již představuje dostatečnou základnu pro elektronickou komunikaci občana s orgány veřejné moci.
Přitom nejde jen o nejvyšší orgány státní správy, ale dnes je možné již elektronicky komunikovat s většinou obcí s rozšířenou působností i s obcí s pověřeným obecním úřadem. Takový je závěr informace o zřízení elektronických podatelen u orgánů veřejné moci, kterou zveřejnilo ministerstvo informatiky.
Vyšlo z vyhodnocení povinnosti oznámit elektronickou adresu vlastní elektronické podatelny na adresu elektronické podatelny Ministerstva informatiky ČR, kterou mají všechny orgány veřejné moci od 1. ledna 2005.
Tuto povinnost splnily všechny krajské úřady, 198 z 205 obcí s rozšířenou působností (obce III. st.), 344 ze 388 obcí s pověřeným obecním úřadem (obce II. st.) a 891 obcí prvního stupně. Z ústředních orgánů státní správy elektronickou adresu elektronické podatelny nenahlásily Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Správa státních hmotných rezerv, které uvádějí, že jim z žádných zvláštních právních předpisů nevyplývá povinnost přijímat a odesílat datové zprávy s uznávaným elektronickým podpisem.
Ministerstvo informatiky současně apeluje na všechny orgány veřejné moci, aby v souladu s nařízením vlády č. 495/2004 Sb. na svých úředních deskách zveřejnily dálkovým přístupem všechny stanovené informace a udržovaly je v aktuálním stavu. Zejména uvedením seznamu právních předpisů, podle kterých je možné vůči orgánu veřejné moci činit právní úkony v elektronické podobě, a stanovením pravidel doručování, lze předejít mnoha nedorozuměním ve vzájemném vztahu občana s úřadem.
(wr)
Grafické znázornění