01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektroodpad nemusí skončit v popelnici

Kolektivní systém ASEKOL, který se zabývá organizací sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení, od letošního června buduje síť sběrných míst na drobný elektroodpad. Do firem, obchodů s elektronikou a obecních úřadů již distribuoval kolem 1900 nádob na malá elektrozařízení, tzv. E-boxů a do některých měst několik desítek velkých červených kontejnerů. Vedle husté sítě sběrných míst je podmínkou úspěchu zpětného odběru osvěta.

Základní síť zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení už tvoří 640 sběrných dvorů, téměř 3000 obcí s mobilními svozy a 1400 opraven a posledních prodejců. Celkem více než 5000 sběrných míst pokrývá 82 % obyvatel ČR.

"V takto vytvořené sběrné síti v kombinaci s masivní osvětou jsme byli schopni velice dobře sbírat větší elektrozařízení, jako jsou televize či počítačové monitory. Menší elektrozařízení typu MP3 přehrávačů, mobilních telefonů či elektronických hraček však lidé až příliš často házeli do popelnice, popřípadě bez využití skladovali v domácnostech. Přitom například jeden gram zlata lze vytěžit už z pouhých 29 mobilních telefonů, přičemž těžba takového množství generuje téměř tři tuny odpadu," upozorňuje manažerka komunikace společnosti ASEKOL Hana Ansorgová.

SITUACI BYLO TŘEBA ŘEŠIT

ASEKOL proto vyvinul sběrnou nádobu na tento druh spotřebičů, kterou zdarma nabídl institucím, firmám a obcím. O tzv. E-box byl velký zájem, a to zejména z obecních úřadů. Z 1900 distribuovaných nádob si 80 % objednaly obce. "Poptávka neustává, týdně rozvážíme kolem 25 E-boxů," říká Ansorgová.

E-boxy jsou vhodné k použití výhradně do interiéru budov a jsou určeny pro sběr drobných nefunkčních elektrozařízení (kalkulačky, telefony, drobné počítačové vybavení, walkmany, discmany, MP3 přehrávače apod.). Dodání E-boxů je zdarma, stejně jako odvoz a recyklace nashromážděného elektroodpadu. Zájemci si je mohou stále objednávat na adrese www.asekol.cz.

Dosavadní výsledky svozů jsou poměrně optimistické. "Během 150 svozů jsme již odebrali téměř 2500 kilogramů drobných vyřazených spotřebičů. Neustálým rozšiřováním sítě E-boxů objem sběru vzrůstá. Očekávám, že příští rok budeme tímto způsobem sbírat minimálně tunu malých elektrozařízení měsíčně," předpokládá Ansorgová.

Alternativou E-boxu je červený stacionární kontejner, kam se dá hodit spotřebič až do velikosti standardního počítače. V rámci pilotního projektu bylo v několika městech umístěno více než 60 těchto nádob, přičemž se počítá s rozšířením. Jak dále uvedla Hana Ansorgová, ASEKOL bude sběrnou síť na vysloužilá elektrozařízení nadále zhušťovat. "Jedině tak docílíme toho, že v popelnici už nenajdeme jediný vysloužilý spotřebič."

PESTRÁ ŠKÁLA AKTIVIT

Kolem 80 % sebraného elektroodpadu pochází z obecních sběrných dvorů. Obecní osvěta je proto klíčem ke zvyšování objemu zpětně odebraných elektrozařízení. ASEKOL proto s obcemi na osvětě intenzivně spolupracuje.

Tradiční informační formou jsou letáky pro domácnosti obsahující základní teze o tom, co vše je vlastně elektrozařízení, proč je třeba jej recyklovat a jakým způsobem to lze udělat. Obce provozující mobilní svoz dostávají plakáty, které slouží jako upoutávka na obecní vývěsky a připomínka pro občany, že se mohou svého elektrozařízení zbavit prostřednictvím mobilního svozu. Letos byla také dokončena distribuce minisérie reklamních bannerů pro sběrné dvory s obrázky různých vysloužilých elektrozařízení opatřených vtipnými texty, které občany vyzývají k jejich recyklaci.

Od začátku svého působení dále ASEKOL pořádá zábavně-osvětové kampaně. Pro děti jsou to Hrátky s Asíkem a Batem, pro ně i ostatní pak například road-show Nakrmte Šrotozemšťana, s níž loni objel téměř všechna krajská města. Mezi tento druh osvěty se dají zařadit i Dny Země, na nichž rovněž participuje.

ASEKOL v tomto roce osvětovou spolupráci ještě zintenzivnil a obohatil o další prvky. "Důvodem byla zejména podpora několika našich aktivit, kterými chceme zvýšit výtěžnost drobných elektrozařízení. Těch se totiž k recyklaci dostane nejméně," vysvětluje Hana Ansorgová.

Do měst, v nichž instaloval stacionární kontejnery na malé spotřebiče (Karlovy Vary, Písek, Kladno, Olomouc, Kralupy nad Vltavou a Nové Město na Moravě), jsou distribuovány samolepky na kontejnery se směsným odpadem, letáky pro vkládku do radničních listů a plakáty. Pro redakce radničních listů a webové stránky obcí jsou také připravovány texty k tématu, které si obec upraví podle vlastní potřeby. Totéž platí i pro obce, které si objednaly nádobu na drobný elektroodpad do interiéru, tzv. E-box.

PŘIHLASTE SE DO SOUTĚŽE

Zkrátka ale nepřijdou ani obce, které kontejner ani E-box nemají. Všechny se mohou přihlásit do soutěže sběrných dvorů o nejstarší sebraný elektrospotřebič, která probíhá od letošního října do března 2009, či se zúčastnit dalšího kola grantového programu Fondu ASEKOL, který přiděluje dotaci mj. i na osvětové projekty. Více informací najdete na www.asekol.cz.

/sk/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down