ELEKTROWIN: Jak se koronavirová krize projeví ve sběru vysloužilých elektrospotřebičů?

Celkem 45 160 tun starého elektrošrotu shromáždil v roce 2019 prostřednictvím své sběrné sítě a předal smluvním zpracovatelům největší český kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN.

Loňský výsledek je nejlepší v celé patnáctileté historii neziskové společnosti ELEKTROWIN. Druhým nejlepším byl rok 2016  se 44 349 tunami vysbíraných a recyklovaných odložených elektrospotřebičů. V roce 2018 ho bylo 40 709 tun.

Zvýšené množství zpětně odebraných spotřebičů vyplývá jednak z rozšíření okruhu spotřebičů, které jsou do zpětného odběru nově zařazené, jako například bojlery, ale souvisí také s pádem výkupních cen kovů,“ okomentovala rekordní výsledek provozní ředitelka společnosti ELEKTROWIN Tereza Ulverová.

Podle předsedy představenstva ELEKTROWIN a. s. Romana Tvrzníka je však otázkou, jak se koronavirová krize, kterou právě prožíváme, projeví v chování domácností a firem pokud jde o obměnu vybavení elektrospotřebiči.

Nákupní chování se změní, nová lednice nebo pračka nebude to první, co si lidé koupí po otevření prodejen elektra, staré budou muset sloužit déle,“ vyslovil svůj předpoklad Roman Tvrzník.

KVÓTY V PROCENTECH ODDĚLENĚ?

Evropská unie dříve sledovala, kolik elektroodpadu připadne ročně na každého obyvatele jednotlivých zemí. Požadavek pro nové členské státy byl nastaven na čtyři kilogramy. Nově je však kvóta sběru stanovena procentem z průměrného množství spotřebičů, které byly uvedeny na trh za poslední tři roky.

Za loňský rok jsme dosáhli zpětného odběru chlazení na úrovni 67 procent, u světelných zdrojů to bylo 50 procent, u televizí dokonce 173 procent, ale u malých a velkých spotřebičů se pohybujeme jen na úrovni 37 procent,“ připomněl Roman Tvrzník.

Jak v této souvislosti uvedl, nepovažuje za šťastně nastavený požadavek nového zákona o výrobcích s ukončenou životností, který teď projednávají sněmovní výbory. Návrh zákona obsahuje povinnost výrobců, respektive jimi vytvořených kolektivních systémů, dosáhnout splnění kvóty sběru na úrovni 65 % odděleně pro chlazení, televize a světelné zdroje a souhrnně pro všechny spotřebiče jako celek.

V tomto ohledu jde návrh zákona nejen nad rámec Směrnice EU, ale zejména nepostihuje situaci, kdy je v některých komoditách sbírán nadbytek, jako v našem případě u televizorů,“ vysvětlil  předseda představenstva společnosti ELEKTROWIN.

A dodal, že by tento požadavek mohl být i kontraproduktivní: „V okamžiku, kdy by kolektivní systémy měly ‚splněno‘ v jednotlivých komoditách nebezpečných a tedy i zpracovatelsky nejnáročnějších elektrozařízení, ke sběru a recyklaci nad rámec kvót by je už nic nemotivovalo a celkové výsledky jejich sběru by se tak jedině zhoršily, a to by mohlo mít zejména na malé obce opravdu neblahý dopad.

VEDOU VELKÉ SPOTŘEBIČE

Největší podíl na loňském rekordním výsledku společnosti ELEKTROWIN měly velké spotřebiče, jako jsou pračky, myčky nádobí, bojlery nebo sporáky (20 843,059 tuny). Za nimi následovaly lednice a další chladicí technika (16 741,699 tuny), malých spotřebičů – tedy rychlovarných konvic, mikrovlnek, žehliček a podobně – bylo 6 522,419 tuny. Zbytek tvořily televize a monitory (1 050,068 tuny) a zářivky (3,058 tuny).

Náš podíl na hmotnosti elektrozařízení uvedených na trh v ČR i zpětně odebraných se dlouhodobě pohybuje na úrovni 50 % z celkového množství,“ připomněla Tereza Ulverová.

SBĚR A RECYKLACE JEN NA PAPÍŘE

O druhou polovinu se dělí ostatní kolektivní systémy zapsané pro plnění povinností pro elektroodpady, kterých Ministerstvo životního prostředí ČR registruje celkem šest. Některé z nich však podle Romana Tvrzníka pouze vykazují činnost, aniž by spotřebiče skutečně sbíraly a recyklovaly. Potřebná potvrzení získávají za úhradu od výkupců druhotných surovin. „Tuto formu již několik let ponechávají kontrolní orgány zcela bez povšimnutí, i když veřejně deklarují, že o ní vědí,“ zdůraznil Roman Tvrzník.

Společnost ELEKTROWIN jako největší český kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení naopak vytvořila jednu z nejhustších funkčních sběrných sítí, kam mohou lidé staré elektrospotřebiče odevzdávat rozhodně pohodlněji než do výkupen.

V současné době máme uzavřeny smlouvy s 1524 obcemi, větší polovinu představují obce do 2000 obyvatel. Dalších 3500 je zapojeno a obsluhováno prostřednictvím mobilních svozů a prostřednictvím bezmála 1600 sborů dobrovolných hasičů zapojených do našeho projektu Recyklujte s hasiči,“ uzavřela Tereza Ulverová.

/zr/

Ilustrační foto: archiv společnosti ELEKTROWIN*

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. A dodal, že by tento požadavek mohl být i kontraproduktivní: „V okamžiku, kdy by kolektivní systémy měly ‚splněno‘ v jednotlivých komoditách nebezpečných a tedy i zpracovatelsky nejnáročnějších elektrozařízení: super mario bros, ke sběru a recyklaci nad rámec kvót by je už nic nemotivovalo a celkové výsledky jejich sběru by se tak jedině zhoršily, a to by mohlo mít zejména na malé obce opravdu neblahý dopad.“

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down