01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energetická náročnost dalších budov bude nižší

Rozdělení výnosů z prodeje emisních povolenek schválila v závěru září ve třetím čtení Poslanecká sněmovna. Cena povolenek na trhu se mění, ale ve hře je odhadem 50-110 mld. Kč. Polovina sumy půjde do státní kasy, další část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a zhruba jedna třetina Státnímu fondu...

Rozdělení výnosů z prodeje emisních povolenek schválila v závěru září ve třetím čtení Poslanecká sněmovna. Cena povolenek na trhu se mění, ale ve hře je odhadem 50-110 mld. Kč. Polovina sumy půjde do státní kasy, další část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a zhruba jedna třetina Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP). Fond by měl přidělenou sumu použít na podporu energeticky úsporných staveb a renovací domů.

»Jsem rád, že návrh zákona byl sněmovnou schválen a novému programu na snižování energetické náročnosti budov, který bude financován právě z prodeje emisních povolenek, nestojí nic v cestě. Bez tohoto zákona by nemohl program, který plánujeme spustit v polovině příštího roku, vůbec vzniknout,« okomentoval výsledek hlasování dolní parlamentní komory ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle jeho slov práce na přípravě programu se už chýlí ke konci a veřejnosti bude představen již v říjnu.

Iniciativa Šance pro budovy, sdružující na 180 firem z oblasti energeticky úsporného stavebnictví, využití alespoň třetiny prostředků, které získá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím SFŽP na program typu Zelená úsporám podporuje. Poukazuje však i na to, že efektivně by mohl být využit veškerý zisk z povolenek.

Podle analýzy, kterou pro tuto iniciativu vypracoval tým člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslava Zámečníka, se státu nový program na snižování energetické náročnosti budov mnohonásobně vyplatí. Může výrazně oživit českou ekonomiku, pomoci lidem úsporněji bydlet a pozitivně ovlivnit zaměstnanost napříč regiony. Koordinátor iniciativy Šance pro budovy Petr Holub dodává: »Absorpční kapacita programu typu Zelená úsporám činí 10-12 mld. Kč ročně. Bude-li vložena do podpory úsporných budov jen třetina výnosů z povolenek, je nutné předpokládanou kapacitu sektoru doplnit z evropských fondů. Takto nastavený program pak může zaměstnat zhruba 30 tisíc lidí rovnoměrně napříč celou republikou a znamenal by výrazný stimul zatím stále klesajícímu stavebnímu sektoru, a tím i české ekonomice.«

Zákon nyní musí podpořit senátoři a získat i podpis prezidenta republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down