Energetický management je na první pohled obtížně uchopitelný pojem. Co to vlastně je? Potřebuje jej naše obec? Najdeme někoho, kdo jej bude dobře provádět? Tyto otázky jsou s rostoucími cenami energií stále palčivější.
Možností, jak se dobrat určité představy o energetickém managementu, je více. Půjdeme na to jednoduchými otázkami, které osvětlí jeho podstatu.
Víte, který subjekt či budova má ve vaší obci nejvyšší rozpočet na energie a proč?
Víte, kde by se u vás dalo ušetřit nejvíce nákladů na energie? Víte, co by se pro to muselo udělat a kolik by to stálo?
Dokážete určit, jak se změní náklady na energie poté, co jste zrekonstruovali sportovní halu?
Víte, kolik elektřiny a tepla se spotřebuje na jednoho obyvatele domu seniorů a zda to není podstatně více než v sousední obci?
Jste si jisti, že máte s dodavatelem elektřiny dobře nastaveny tarify a neplatíte zbytečně moc?
Zorganizovali jste už soutěž na dodávky zemního plynu společně pro všechny subjekty města?
Dozvěděli byste se vůbec, pokud by se náhle zvýšila spotřeba teplé vody v kulturním domě? A byl by někdo schopen vám říci, proč k tomu došlo?
Ví vedení školky nebo školy, jak regulovat vytápění? Kde, jak a o kolik ho ztlumit na víkend? A kdy ho pustit zase naplno?
Jste si jisti, že by se nevyplatilo přihřívat vodu v městském bazénu sluneční energií?
Víte, že 15 fotbalistů spotřebuje po zápase daleko více teplé vody, než 5 matek po cvičení s dětmi? Účtoval jim to někdo?
Uvědomujete si, že těm fotbalistům stačí teplota v hale 16 °C, ale matkám pro cvičení s dětmi nestačí ani 22 °C?
Uvažovali jste o tom, co se děje s dřevem po údržbě alejí, parků a příměstských lesů?
Zadal někdo architektovi požadavky na limit energetické náročnosti nové LDN?
Dokážete označit osobu, která na městském či obecním úřadu toto všechno ví a zodpovídá za to?
To je energetický management!
JAK NEJLÉPE ZAČÍT?
Zorientujte se v měřičích: Na účtárně si z faktur od dodavatelů elektřiny, plynu, tepla a vody zjistěte, které měřiče energie máte nainstalované ve škole, kulturním domě nebo v budově obecního úřadu. Správce dané budovy bude navíc jistě vědět, kde přesně jsou umístěny. A měl by také vědět, co vlastně měří: celý areál nebo jednu budovu? Nemá přístavba svůj vodoměr? Nemá kuchyně svůj elektroměr? Na tyto otázky odpovědi ve fakturách (či v jejich přílohách) již nenajdete. V přílohách však zjistíte, jak často se měřiče odečítají. Ve většině případů to bude jednou za rok, což je dost málo na to, abyste mohli spotřeby účinně sledovat.
Zorientujte se ve spotřebičích: Potřebujete si udělat seznam všech spotřebičů, které jsou z hlediska velikosti spotřeby významné. Určitě půjde o všechny budovy, v nichž se topí. Čím větší a tvarově složitější budova, čím více prosklená, čím vyšší vnitřní teplota, tím větší spotřeba energie. Netrapte se s tělocvičnou, která je sice velká, avšak nemá moc oken a bývá v ní nejčastěji 16 až 18 °C. Velký pozor však dávejte na bazénové haly, zdravotnická zařízení a budovy se sociální péčí.
Dále si zjistěte všechna místa, kde se ohřívá větší množství vody, a to jakkoliv: plynem, parou či elektřinou. Mohou to být přípravny teplé vody, kuchyně, prádelny, bazény... Voda obecně potřebuje na své ohřátí obrovské množství tepla. Zaměřte se i na hledání míst »velmi hustě osázených« spotřebiči elektřiny, zejména serverovny, kuchyně a vzduchotechnické jednotky pro bazény a kuchyně.
ÚPLNOST SOUBORU MĚŘIČŮ
Po prvotním zmapování stavu je třeba zvážit, zda všechny nalezené významné spotřebiče mají svůj měřič energie. Pokud tomu tak není, nezoufejte. Elektroměry, vodoměry a plynoměry lze snadno doinstalovat. Nejnákladnější bude pořízení měřičů tepla (desítky tisíc Kč). Ale i při měření tepelné energie existuje několik metod, jak absenci potřebných měřičů suplovat. Zde se však neobejdete bez odborníka. Vaším cílem je mít instalován takový soubor měřičů, který pokryje všechny významné spotřebiče.
ZAČÍT JEDNODUCHÝM SLEDOVÁNÍM
Vyberte si ze všech spotřebičů ten, o němž jste přesvědčení, že dobře znáte způsob jeho provozu; o němž víte, co nejvíce a kdy ovlivňuje jeho spotřebu energie (viz tabulka 1 na str. 21). Popřemýšlejte o vhodném intervalu (četnosti), v jakém budete spotřebu odečítat. Rok není vhodný, dobrou periodou je týden (zpravidla pět pracovních a dva volné dny). Nyní to chce už jen tabulku v excelu a z ní vytvořený graf (viz tabulka 2). Co že nám to graf říká? Spotřeba tepla potřebného na přípravu teplé vody (TUV) je v jednotlivých týdnech velmi zhruba vyrovnaná, ale v sedmém týdnu od 14. 2. 2011 je podezřele nízká. Podezřelá je však jen do té doby, než nahlédneme do školního kalendáře - byly jarní prázdniny!
Podobně si lze »hrát« s dalšími spotřebiči. Některé odečty a vytvoření grafů zvládnete jistě sami. Náročnější sledování a analýza grafů však již chce jistou dávku know-how a zkušeností. S počtem sledovaných měřičů a se zvyšující se četností odečtů navíc velmi rychle roste množství dat, které je potřeba někde uchovávat a systematicky zpracovávat. Pokud chcete sledovat více než jedinou budovu malého domova důchodců, je vhodné obrátit se nejlépe na energetického manažera nebo auditora.
TOMÁŠ CHUDOBA
DEA Energetická agentura s. r. o.
Tab. 1
Tab. 2
Energetických úspor se u veřejných budov spolehlivě dosáhne zateplením (na snímku MŠ a ZŠ Chotýšany, okres Benešov).